Aktualizacja firmware w drukarce. Warto?

2021-03-15
Aktualizacja firmware w drukarce. Warto?Większość użytkowników nie jest nawet świadoma, że ich urządzenie drukujące, jeśli tylko podłączymy je do sieci internet, automatycznie, co jakiś czas pobiera, a następnie instaluje pewną paczkę danych. Dane te to tak zwany firmware urządzenia. Jest to przechowywane, najczęściej w BIOS lub bezpośrednio w chipsecie, oprogramowanie urządzenia, które odpowiada za jego funkcje druku, łączności, a także co ważne, za identyfikację materiałów eksploatacyjnych. Kiedy warto go zainstalować, a kiedy lepiej wyłączyć automatyczne aktualizacje?

Zazwyczaj przy pierwszym uruchomieniu podczas instalacji sterownika lub startu urządzenia za pomocą jego wyświetlacza, poproszeni zostaniemy o zgodę na automatyczne aktualizacje firmware i/lub samego sterownika. Skąd więc twierdzenie o “nieświadomości”? Zdecydowana większość użytkowników nie czyta warunków licencji oraz komunikatów tylko “przeklikuje dalej” postęp instalacji (tak, robimy tak samo :)). Podobnie zresztą jak nie zagłębiają się oni w menu urządzenia. Dlaczego jednak poruszamy ten temat? Ponieważ występują sytuacje, w których zdecydowanie lepiej nie przeprowadzać aktualizacji. Są również takie w których warto przeprowadzić update naszego oprogramowania. Oto one:

Warto: Urządzenie ma problemy z komunikacją. Jeśli występują problemy podczas próby wysłania dokumentu do wydruku, a nasze oprogramowanie układowe firmware oraz sterownik, nie są najnowsze powinniśmy je zaktualizować.

Warto: Występują problemy ze skanerem. Np. problemy z komunikacją, “ucięte” skany.

Nie warto: Jeśli wszystkie funkcje naszego urządzenia działają poprawnie. Aktualizacje sterownika i firmware nie wnoszą zazwyczaj nic poza naprawą usterek.

Nie warto: Jeśli korzystamy z wkładów zamiennych. Producenci urządzeń bardzo często wykorzystują firmware aby blokować możliwość korzystania z zamienników tuszy oraz tonerów. Taka polityka docelowo wymierzona w producentów zamienników uderza tak naprawdę głównie w klientów, którzy zakupili produkowane przez nich urządzenie ponieważ w przypadku automatycznej aktualizacji z dnia na dzień mogą oni stracić możliwość drukowania w domu lub firmie.

Jak w takim razie postępować? Zawsze zalecamy domyślnie wyłączenie aktualizacji firmware oraz sterownika tak aby mieć kontrolę nad naszą drukarką. W przypadku kiedy urządzenie zostało już zablokowane warto zwrócić się do sprzedawcy wkładów aby wymienił je na takie z odpowiednim układem identyfikującym, działającym z najnowszą wersją firmware.

Przypominamy. W print24.com.pl kupując wkłady otrzymujesz gwarancję ich bezproblemowego działania w całym okresie eksploatacji. Jeśli więc w skrajnym wypadku tusze lub tonery zakupione u nas przestaną działać z powodu aktualizacji firmware, wymienimy je na nowe door-to-door.

Autor wpisu: Jerzy Wasiela
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel