Bądź EKO – oszczędzaj papier i drukuj dwustronnie

2021-09-23
Bądź EKO – oszczędzaj papier i drukuj dwustronnieKsiążki, podręczniki szkolne, dokumenty, prasa - jednym słowem: papier. Zwracamy na niego tak małą uwagę, a w końcu to właśnie on otacza nas ze wszystkich stron. Żyjemy w czasach, gdzie na pierwszym miejscu stawia się ogólnie pojętą ochronę środowiska - staramy się zużywać mniej wody, plastiku czy prądu. Czy w tym wszystkim pamiętamy o papierze? Statystyki pokazują, że niestety nie. Polska zajmuje wysokie, bo aż 19 miejsce w rankingu krajów o najwyższym zużyciu tego artykułu. Jak się okazuje – jego wytwarzanie bardzo wiele kosztuje środowisko. Zdajemy sobie sprawę, że papieru nie można w pełni wyeliminować z użytku. Istnieją jednak kroki, które możemy podjąć, aby to zużycie znacząco ograniczyć. Brzmi ciekawie? Zapraszamy do dalszego czytania, a gwarantujemy, że dowiecie się wszystkiego na ten temat!

Jak produkuje się papier?

Na początku warto poznać proces produkcji papieru. Opowiemy Wam o tym wszystkim w pigułce. Wszystko rozpoczyna się w lesie, skąd wycinane drzewa (zazwyczaj topola, sosna czy świerk) są transportowane do pracowni, w której następuje ich dokładne rozdrobnienie i odpowiednie przerobienie. Następnie ścier drzewny zostaje złączony z masą celulozową, rozwółknioną makulaturą, klejem, kredą i wieloma innymi składnikami tworząc specjalną masę papierniczą. Jest ona w następnych krokach dokładnie mielona, barwiona i oczyszczana. Gotowa masa zostaje przekładana na specjalne sita, aby mogła z niej swobodnie spłynąć woda. Ostatnimi etapami produkcji jest długotrwałe suszenie, prasowanie i odpowiednie przycinanie. Na końcu papier trafia do sklepów w znajomej nam formie będąc gotowym do użytkowania!

Wpływ produkcji papieru na środowisko

Opis nie wydaje się taki straszny, prawda? Minusy produkcji papieru dla środowiska zaczynamy zauważać po przedstawieniu dokładnych liczb. Wyprodukowanie 1 tony papieru łączy się ze ścięciem aż 17 drzew. W 2016 roku zużycie papieru na świecie wynosiło ok. 413 mln ton, a co za tym idzie – zostało wykorzystane ponad 7 000 000 drzew! Kolejnym ważnym aspektem jest ilość zużywanej wody. Aby wyprodukować 1 kartkę papieru (w wymiarze A4) potrzeba około 5 litrów wody! Trzeba przyznać, że te mroczne statystyki dają do myślenia…

Produkcja papieru nie kończy się na masowych wycinkach drzew czy ogromnym zużyciu wody. Warto podkreślić, że przemysł wytwarzania tego artykułu jest czwartym co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych do atmosfery! Czy warto aż tyle ryzykować?

Jak drukować, aby pomóc środowisku?

Przed wydrukowaniem jakiejkolwiek kartki zastanów się dwa razy. Czy na pewno potrzebuje danego dokumentu na papierze? Być może wystarczy wersja elektroniczna? Tak naprawdę w dzisiejszych czasach ta druga opcja jest zdecydowanie bardziej popularna i po prostu częściej się z niej korzysta – m.in. coraz więcej spraw urzędowych może zostać załatwionych online czy możemy wybierać faktury lub paragony w formie elektronicznej. Nawet takie (na pierwszy rzut oka) drobne sprawy mogą mieć na dłuższą metę ogromny wpływ na zużycie papieru. Nie zawsze jednak mamy wybór. Jeżeli musisz postawić na wersje papierową, a równocześnie masz na uwadze środowisko naturalne – mamy dla Ciebie kilka porad.

Drukowanie może być bardziej EKO! Przede wszystkim zadbaj o drukowanie tekstu w możliwie najmniejszej czcionce. Mniejsze litery = mniej zużytej kartki = więcej wolno rosnących drzew. Dbajmy również o drukowanie dwustronne, które zmniejsza zużycie papieru aż o połowę! Jest to jedna, mała zmiana, która może odmienić naprawdę dużo! Możemy też postawić na drukowanie kilku stron dokumentu na jednej kartce papieru. Wszystkie kroki dozwolone - w temacie ochrony środowiska nie ma ograniczeń!

Inne formy oszczędzania papieru

Oszczędzanie papieru nie kończy się jednak na aspekcie drukowania. Do naszego życia możemy wprowadzić małe zmiany, które na dłuższą metę przyniosą wielką ulgę naszemu środowisku naturalnemu.

 • Decydujmy się na wysyłanie pocztówek czy listów w formie elektronicznej – szybciej, łatwiej, taniej i lepiej!
 • Nie wyrzucajmy niezapisanych do końca notesów, zeszytów czy dzienników – pozostałe strony możemy wyrwać i ponownie wykorzystać jako np. brudnopisy.
 • Kolejny apel kierujemy szczególnie do miłośników czytania książek czy prasy: spróbujcie przestawić się na wersję elektroniczne, które zawierają tą samą treść, w o wiele lepszej dla środowiska formie!
 • Przy okazji sprzątania pamiętajmy o zamianie ręczników papierowych na ściereczki wielokrotnego użytku.
 • Notatki prowadźmy starannie, w możliwie najmniejszej czcionce tak, aby zużyć jak najmniej kartki.
 • Nie wyrzucajmy starych książek czy podręczników! Dajmy im nowe życie i przekażmy lub sprzedajmy je komuś innemu.
 • Starajmy się oszczędzać i wybierać ten szary papier toaletowy - proces jego wybielania jest najbardziej szkodliwy dla środowiska naturalnego.
 • Kupujmy produkty z odzyskanego papieru – dla Ciebie to przecież żadna zmiana!
 • Segregujmy! Papier, który musisz wyrzucić włóż do odpowiedniego pojemnika (tego w kolorze niebieskim).


 • To wszystko dotyczy CIEBIE!

  Często wychodzimy z założenia: „Przecież sam/sama nie zmienię całego świata…”. W takiej postawie tkwi podstawowy błąd – zdajmy sobie w końcu sprawę, że wszystko jest w naszych rękach! To my decydujemy o tym, jak będzie wyglądała nasza planeta w przyszłości. Jeżeli każdy z nas zastosuje się do chociaż jednej porady, którą wcześniej wymieniliśmy – jesteśmy w stanie zdziałać prawdziwe cuda. Nawet ta drobna modyfikacja nawyków (która na pierwszy rzut oka nie zmieni dużo w naszym życiu) może być prawdziwą ulgą dla naszej planety. Pamiętajmy, że kiedyś niestety może być na to już za późno.

  Mamy nadzieje, że ten artykuł zobrazował Wam skale problemu, jakim jest ogromne zużycie papieru na świecie. Liczymy również, że zmotywował Was on do działania na rzecz jego ograniczenia! Nie wrzucajmy się na głęboką wodę – stopniowo wyrabiajmy w sobie nawyki, które pomogą nam w przyszłości wykorzystywać zdecydowanie mniej tego artykułu. Dbajmy o naszą planetę, a ona z pewnością odwdzięczy się nam tym samym.
  Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
  pixel