Bęben w drukarce laserowej – czym jest bęben i do czego służy?

2023-03-13
Bęben w drukarce laserowej – czym jest bęben i do czego służy?

Bęben w drukarce laserowej – czym jest bęben i do czego służy?

Nie wiesz, jak powstaje wydruk w drukarce laserowej? Chcesz poznać budowę drukarki laserowej i działanie bębna światłoczułego? Planujesz wymianę materiałów eksploatacyjnych w swojej drukarce? A może zastanawiasz się, jakie znaczenia ma bęben światłoczuły w drukarce? Sprawdź, czym jest bęben w drukarce laserowej! Poznaj działanie tego elementu! Dowiedz się, do czego służy bęben drukarki i kiedy go wymieniać!

Czym jest bęben w drukarce laserowej?

Bęben w drukarce laserowej to element, który ma postać wałka o grubości 1-2 mm i może być szerszy niż szerokość wydruku. Dzięki zastosowaniu bębna w każdej drukarce laserowej możliwe jest drukowanie dokumentów wysokiej jakości w krótkim czasie. Fotokopiarki oraz drukarki z bębnem światłoczułym są przyjazne środowisku, a do tego jest to wygodniejsze rozwiązanie zwłaszcza w biurach i firmach. Bęben zwykle jest trwały i nie wymaga częstych wymian, dlatego eksploatacja tego typu urządzeń jest mniej kosztowna w porównaniu to innych elementów drukarki. Jednak warto pamiętać, że mimo to wraz z użytkowaniem drukarki, zużywa się bęben i toner. Co więcej, pamiętaj, że należy go wymieniać. O tym procesie piszemy nieco poniżej!

Jak działa bęben w drukarce laserowej?

Bęben do drukarki laserowej jest pokryty powierzchnią światłoczułą, która dzięki swoim właściwością ulega dodatniemu lub ujemnemu naładowaniu, co powoduje padającą na wałek wiązkę światła. W czasie wydruku laserem steruje kontroler, który zapewnia konwertowanie obrazu przeniesionego z pliku komputerowego. Kontroler pobiera zestaw instrukcji, które kontrolują jasność lasera, miejsce jego padania i kąt obrotu bębna. Podczas tego procesu cząsteczki tonera są przyciągane przez bęben światłoczuły i zaczynają wirować na wałku. Następnie cząstki tonera zostają przeniesione na powierzchnię papieru i poddawane są utrwaleniu przez utrwalacz termiczny tzw. fuser. Po wykonaniu druku resztki niezużytego tonera są usuwane za pomocą listwy czyszczącej.

Do czego służy bęben w drukarce?


Wybierając pomiędzy wieloma rodzajami drukarek, należy zwrócić uwagę na jakość i szybkość wydruku. Laserowe drukarki, które posiadają bęben, zapewniają:

  • wysoką jakość wydruku,
  • szybkie przenoszenie obrazu z kasety tonera na arkusz papieru.

Głównym zadaniem bębna jest wykonywanie zleconego wydruku, które przesyłany jest z pozycji komputera. Ponadto bęben może być wbudowany w sposób stały w drukarce, jako część wkładu lub służyć jako część wymienna.

Kiedy wymienić bęben w drukarce laserowej?

Warto pamiętać, że wraz z eksploatowaniem drukarki laserowej, zużywa się również bęben. W związku z tym należy go wymienić. Jednak kiedy wymienić bęben w drukarce? Konieczność wymiany tego podzespołu zasygnalizuje drukarka poprzez komunikat, który pojawi się na jej panelu sterowania lub bezpośrednio na komputerze. Oprócz tego sygnałem o konieczności wymiany bębna jest również pogarszająca się jakość wydruku.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel