Certyfikaty Energy Star, Blue Angel i Nordic Swan dla drukarek - wszystko co powinniście wiedzieć.
Odznaczenia ekologiczne dla drukarek
Energy Star, Blue Angel oraz Nordic Swan to najpopularniejsze międzynarodowe odznaczenia ekologiczne (Ecolabel), które mogą zostać przyznane drukarkom energooszczędnym, wykorzystującym materiały z recyklingu i ograniczającym szkodliwe emisje.
Organy przyznające certyfikaty współpracują ze sobą - certyfikat Blue Angel wykorzystuje kryteria Energy Star do obliczania średniego zużycia energii przez urządzenie. Z tymi oznaczeniami spotkasz się częściej, jako że Nordic Swan funkcjonuje głównie w krajach nordyckich.
Certyfikaty Blue Angel i Nordic Swan należą do Global Ecolabelling Network (GEN) - Globalnej Sieci Znakowania Ekologicznego, organizacji non-profit zrzeszającej Ecolabele z całego świata, spełniające wymagania ISO 14024.
Przyjrzyjmy się każdemu z tych certyfikatów bliżej.
Energy Star
Agencja Ochrony Środowiska Stanów Zjednoczonych (EPA) uruchomiła projekt certyfikacji Energy Star w 1992 roku, i od tamtego czasu inicjatywa rozrosła się na arenie międzynarodowej. Certyfikat Energy Star jest przyznawany nie tylko drukarkom i urządzeniom wielofunkcyjnym , ale także innym sprzętom elektrycznym, a nawet budynkom mieszkalnym i fabrykom. Spośród trzech certyfikatów omawianych w tym artykule, Energy Star skupia się na energooszczędności produktów, chociaż zwraca uwagę także na użycie niebezpiecznych substancji oraz przystosowanie drukarki do recyklingu.
Na czym opiera się certyfikacja Energy Star dla drukarek?
W certyfikacji EPA dla każdej kategorii produktowej obowiązują specyficzne wymagania, które przechodzą przez proces weryfikacji zewnętrznej przez niezależną firmę. EPA przeprowadza także dodatkową weryfikację po wprowadzeniu produktu na rynek, aby upewnić się, że przedsiębiorcy w dalszym ciągu stosują się do norm i zaleceń a logo Energy Star nie jest nadużywane. Dzięki temu możesz mieć pewność, że odznaczenie nie jest tylko na pokaz.
Kryteria oceny różnią się w zależności od tego czy jest to kompaktowa drukarka dla użytku w domu lub w niewielkim biurze, czy to tzw. Professional Imaging Product (eng. - profesjonalne urządzenie obrazujące), przeznaczone do użycia komercyjnego przy wykonywaniu produktów na sprzedaż. Mowa tutaj o dużych drukarkach zaprojektowanych dla dużych korporacji, firm marketingowych czy profesjonalnych fotolabów.
Dla drukarek przeznaczonych dla indywidualnych użytkowników przy ocenie pod uwagę brane są takie wymagania jak:
- średnie dzienne i tygodniowe zużycie energii,
- czas wymagany na przejście w tryb uśpienia i zużycie energii w tym trybie,
- czas przejścia w tryb gotowości,
- funkcja automatycznego druku dwustronnego.
Druk dwustronny jest wymagany do przyznania certyfikatu Energy Star jeśli szybkość druku na urządzeniu przekracza 19 stron/min w kolorze, lub 24 stron/min w trybie mono. Dla profesjonalnych urządzeń funkcja automatycznego dupleksu jest wymagana do przyznania certyfikatu Energy Star. Z tego wymagania zwolnione są tylko specjalistyczne drukarki przeznaczone do wykonywania np. jednostronnych naklejek czy etykiet. W przypadku profesjonalnych urządzeń obrazujących obowiązują dodatkowe wymagania, takie jak: limit zużycia mocy do 0,42 watogodzin na obraz dla wydruku monochromatycznego lub 0,67 watogodzin na obraz dla druku kolorowego.
EPA określa profesjonalne urządzenia obrazujące jako spełniające takie wymagania jak:
- obsługa formatu A3,
- szybkość druku powyżej 86 stron/min dla drukarek monochromatycznych, lub powyżej 50 stron dla drukarek kolorowych,
- obsługa papieru o wysokiej gramaturze,
- waga produktu powyżej 180 kg,
oraz pięć (dla drukarek monochromatycznych) lub cztery (dla drukarek kolorowych) z dodatkowych wymagań, między innymi pojemność tac powyżej 8000 arkuszy papieru czy pamięć ram wyższa lub równa 1,024 MB. Optymalne parametry dla danego urządzenia są obliczane przy użyciu specjalnych równań. Więcej możesz dowiedzieć się w dokumentacji na stronie Energy Star.
Blue Angel
Blue Angel to certyfikat ufundowany przez Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów Jądrowych, lub w skrócie Ministerstwo Środowiska Niemiec. Organem przyznającym odznaczenie jest niezależne Jury Ds. Znaków Ekologicznych, powoływane na 3 lata przez Ministra Środowiska.
Wymagania dla przyznania certyfikatu Blue Angel
Kryteria dla certyfikatu Blue Angel również rozróżniają drukarki profesjonalne i przeznaczone do użytku domowego. Podstawowe wymagania to:
- projekt przystosowany do rozmontowania i recyklingu,
- użycie przynajmniej 5% plastiku z recyklingu,
- wkłady przetestowane zgodnie z normami ISO
- możliwość użycia papieru z recyklingu
- funkcja automatycznego druku dwustronnego w urządzeniach z szybkością druku powyżej 19 stron/min w kolorze, lub 24 stron/min w trybie mono dla urządzeń dla użytkowników prywatnych, lub dla wszystkich urządzeń profesjonalnych
- żywotność urządzenia i dostępność oficjalnych informacji na ten temat,
- dostępność części zamiennych przez przynajmniej 5 lat po wycofaniu produktu z rynku,
- możliwość wymiany części przez użytkownika,
- użycie materiałów z recyklingu w opakowaniu,
- zakaz użycia polimerów halogenowych i halogenowych związków organicznych w budowie urządzenia
- ograniczenie użycia toksycznych substancji i metali ciężkich zgodnie ze ściśle określonymi normami,
- ścisły limit emisji,
- energooszczędność określona według norm i wzorów Energy Star.
Na stronie Blue Angel znajdziesz kompleksową listę modeli drukarek, które otrzymały certyfikat. Ze względu na długość listy polecamy użyć funkcji Znajdź lub skrótu Crtl+F aby przejść do interesującego modelu lub marki.
Nordic Swan
Nordycka Rada Ministrów ustanowiła certyfikat Nordic Swan w 1989 roku. Na oficjalnej stronie certyfikatu czytamy, że promuje on “efektywne gospodarowanie zasobami, ograniczanie wpływu na klimat, nietoksyczną gospodarkę o obiegu zamkniętym i ochronę różnorodności biologicznej - zawsze z silnym naciskiem na zdrowie”. Certyfikat jest przyznawany w Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji.
Kryteria Nordic Swan dla drukarek i urządzeń wielofunkcyjnych
Urządzenia odznaczone certyfikatem Nordic Swan muszą spełniać kryteria dotyczące:
- przystosowania do recyklingu,
- zawartości materiałów z recyklingu w konstrukcji,
- energooszczędności i limitów zużycia energii,
- zakazu wykorzystywania metalów ciężkich i środków rakotwórczych,
- ograniczenia szkodliwych emisji, w tym hałasu i pyłów,
- standardów dla procesów produkcyjnych.
Dlaczego warto wybrać drukarkę z certyfikatem ekologicznym?
Drukarki z oznaczeniem ekologicznym to dobry wybór dla każdego domu i biura, nie tylko ze względu na ograniczony wpływ na środowisko. Certyfikaty wymienione w tym artykule zaświadczają, że urządzenie jest nieszkodliwe zarówno dla planety, jak i Twojego zdrowia - a również kieszeni, jako że energooszczędne urządzenie to oszczędność dla Ciebie lub firmy. Dlatego następnym razem wybierając drukarkę weź pod uwagę model z oznaczeniem ekologicznym i drukuj zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju.