Chip w tonerze - czym jest i jak go wymienić?
Czym jest chip w tonerze
Chip to zminiaturyzowany układ elektroniczny, który w przypadku drukarek laserowych, jest elementem kasety drukującej - tonera.
Dzięki niemu Twoja drukarka wie, że został zainstalowany nowy toner, oraz ile stron zadrukowałeś(łaś). To właśnie dzięki informacjom przekazywanym przez chip, urządzenie drukujące wie, w którym momencie powiadomić Cię o kończącym się tonerze.
Jak wygląda chip
Chip to niewielka płytka, na której znajdują się ścieżki i styki odczytywane przez drukarkę. Chip znajdziesz przeważnie po prawej stronie lub z boku tonera.
Dlaczego producenci instalują chipy w tonerach
Jak pisaliśmy wyżej, chipy w tonerach służą do odczytywania ilości zadrukowanych stron. Twoje urządzenie odczytuje liczbę wydruków i po osiągnięciu limitu zaprogramowanego przez producenta, wysyła powiadomienia o konieczności wymiany wkładu.
Niestety nie jest to jedyny powód montowania chipów w drukarkach. Pomimo, iż poprzednia funkcja może być wygodna i przydatna, w końcu drukarka sama przypomina Ci o wymianie wkładu, przez co nie zaskoczy Cię niespodziewany brak proszku w pojemniku, to istnieje druga, mniej przyjazna dla normalnego użytkownika strona medalu.
Jak mówią “jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze”. Producenci drukarek nie bez powodu wprowadzają na rynek drukarki w zadziwiająco niskich cenach. Bywa, że późniejszy zakup odpowiednich wkładów drukujących przyprawia klientów o ból głowy. Może okazać się, że zakupiliśmy urządzenie w “okazyjnej cenie”, ale producent nie poinformował nas, że cena zakupu tonera i bębna przewyższa cenę zakupu nowej drukarki. Nie jest to przypadek. Głównym źródłem dochodu producentów w tym przypadku jest dochód pochodzący ze sprzedaży oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Dlatego tak bardzo zależy im na zminimalizowaniu rynku zamienników. Tutaj właśnie główne zadanie spełniają chipy. Toner, który wkładasz do drukarki musi posiadać odpowiedni chip, w innym przypadku Twoje urządzenie go nie wykryje, a co za tym idzie - drukowanie nie będzie możliwe, pomimo, iż właśnie włożyłeś(łaś) nową kasetę drukującą.
Czy istnieją zamienniki tonerów z chipem?
Jeśli pojawia się nowy model drukarki, raczej nie znajdziesz do niego zamiennika z chipem od razu, jest jednak szansa, że pojawi się w przyszłości. Producenci zamienników potrzebują czasu na wyprodukowanie odpowiednich komponentów. W ofercie posiadamy większość zamienników tonerów w których jest już założony chip.
Jeśli w opisie zamiennika tonera do Twojego modelu drukarki, widnieje informacja “ Toner posiada zainstalowany chip. Nie trzeba nic przekładać ani instalować. Gotowy do pracy. Wkładasz wkład do drukarki i drukujesz! “ lub nie znalazłeś(łaś) informacji o braku chipa w tonerze, oznacza to, że posiadamy już wysokiej klasy zamienniki do Twojej drukarki z chipem i możesz cieszyć się tanimi wydrukami od razu po zakupie.
Jeśli jednak do Twojej drukarki dostępne są tonery, ale posiadają informację, iż nie zawierają chipa “Do tonera należy zainstalować chip z oryginalnego, zużytego wkładu.” konieczne będzie samodzielne przełożenie go z oryginalnego wkładu.
Jak wymienić chip w tonerze
Odpowiednie przełożenie chipa nie należy do najtrudniejszych, musisz jednak zrobić to ostrożnie i dokładnie. Na zamienniku tonera znajdziesz specjalne miejsce na chip, w tym samym miejscu, co w tonerze oryginalnym. Chip musisz włożyć dokładnie tak samo, jak w oryginale, jeśli pomylisz strony i chip będzie odwrócony - nie zadziała. Najlepiej jeśli położysz oryginalny toner obok zamiennika, tak, abyś dokładnie widział(ła) jak został umiejscowiony chip w oryginalnym wkładzie, lub zrobisz zdjęcie oryginału, przed wyjęciem chipa z tonera ,w razie wątpliwości podczas wymiany, będziesz mógł podejrzeć jego ułożenie.
1. Wyjmij chip z tonera oryginalnego.
Do tego etapu może być niezbędna pęseta lub nożyk. Przy wyciąganiu uważaj, aby nie złamać chipa lub uszkodzić styków. Jeśli zużyty toner ulegnie uszkodzeniu - zaczepy złamią się lub coś pęknie - nic się nie stanie, najważniejsze jest, aby wyjąć nienaruszony chip. Każde uszkodzenie powierzchni chipa może doprowadzić do całkowitej
Możliwe że toner będzie posiadał plastikowe zatrzaski, w takim wypadku należy je delikatnie podważyć, a następnie wysunąć chip.
Jeśli chip w tonerze oryginalnym, został zabezpieczony przez producenta tworzywem sztucznym, należy ostrożnie podgrzać tworzywo, do momentu aż zmięknie, a następnie delikatnie zdjąć je i wyciągnąć chip.
2. Umieść wyjęty chip w zamienniku, dokładnie w takiej samej pozycji, w jakiej znajdował się w oryginalnym wkładzie.
3. Teraz wystarczy, że włożysz toner do drukarki i rozpoczniesz drukowanie.
Jeśli Twoje urządzenie wyświetla komunikat o niskim poziomie tuszu- zignoruj go.
Błędny odczyt poziomu zużycia tonera nie będzie miał negatywnego wpływu na jakość wydruków. Wymiana chipa jest łatwiejsza, niż może się wydawać, wystarczy odrobina cierpliwości i ostrożności. Jeśli nadal nie jesteś pewien(na) jak poprawnie wymienić chip w tonerze, sprawdź opis danego produktu w naszym sklepie Print24. Znajdziesz tam czytelną instrukcję wymiany chipa dotyczącą dokładnie Twojego tonera wraz z obrazami przedstawiającymi jego umieszczenie i sposób wymiany.
Możesz także zobaczyć, jak wymienić chip w naszym filmie instruktażowym, gdzie prezentujemy krok po kroku procedurę na przykładzie modelu HP W1420A - Jak wymienić chip w tonerze HP W1420A (FILM)