Co to jest Wi-Fi Direct i jakie są jego zastosowania?

2023-02-07
Co to jest Wi-Fi Direct i jakie są jego zastosowania?

Drukarki to urządzenia, na które nie zwracamy większej uwagi, ale otaczają nas z każdej strony. Znajdziesz je w niemal każdym domu i firmie. Na rynku pojawiają się kolejne "świeżynki" produkowane przez wielkich producentów, oferując nam coraz to wygodniejsze rozwiązania - jednym z nich jest Wi-Fi Direct. Czym jest ta funkcja i dla kogo może okazać się ratunkiem? sprawdź w artykule poniżej. 

Wi-Fi Direct w drukarce co to?

Wi-Fi Direct to technologia bezprzewodowa stworzona przez Wi-Fi Alliance, w którą wyposażone zostały również drukarki. Funkcja ta pozwala na bezpośrednie podłączenie urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, tablety czy laptopy, do drukarki, bez konieczności korzystania z kabli, routera lub dostępu do sieci.

Niestety drukarki mają to do siebie, że lubią zgubić sygnał połączenia bezprzewodowego Wi-Fi. Dlatego Wi-Fi Direct docenią szczególnie użytkownicy, którzy borykają się z niestabilnym łączem internetowym, lub całkowitym jego brakiem.

Jeśli więc potrzebujesz na szybko wydrukować pliki z telefonu i nagle zabraknie Ci Internetu,
a Twoja drukarka została wyposażona w Wi-Fi Direct - z łatwością możesz połączyć się z nią za pomocą tej funkcji i spokojnie dokończyć drukowanie.

Wi-Fi Direct działa w podobny sposób co Bluetooth, oferuje jednak szybsze i stabilniejsze połączenie. Posiada również większy zasięg, dzięki któremu, możesz połączyć się z drukarką znajdując w odległości aż do 100 metrów.

Jak używać Wi-Fi direct w trakcie drukowania?


Do drukowania za pomocą Wi-Fi direct potrzebne Ci będzie urządzenie, na którym przechowujesz pliki. Odpowiednia konfiguracja pozwoli Ci ustawić drukarkę i urządzenie przenośne tak, aby możliwe było drukowanie w każdym momencie. Co ważne, to bezpieczne rozwiązanie zapewnia kompletny wydruk bez możliwości dostania się do sieci osób trzecich (cyberprzestępców), którzy mogliby przechwycić dane. Dlatego funkcja Wi-Fi direct, przoduje w porównaniu z połączeniem sieciowym Wi-Fi. Co więcej, panel sterowania na drukarce wyświetla odpowiednie funkcje, które dają możliwość konfigurowania urządzenia i dostosowania ustawień do Twoich preferencji. Po połączeniu urządzeń i włączeniu drukarki możliwy będzie przekaz danych. Gdy drukarka zapisze dane, rozpocznie się proces wydruku na papierze. Niektóre modele mają funkcję, która wyświetla cały proces, dlatego np. dowiesz się ile czasu jeszcze zajmie drukowanie dokumentów. Po zakończonej pracy powinien wyświetlić się komunikat o zakończonym drukowaniu.

Jak korzystać z Wi-Fi Direct w drukarce?

Aby skorzystać z Wi-Fi Direct na drukarce, należy wykonać kilka prostych kroków:

  1. Sprawdź, czy drukarka jest wyposażona w tę funkcjonalność. Większość nowych drukarek, posiada już tę funkcję.
  2. Włącz Wi-Fi Direct na drukarce. Jeśli Twoja drukarka nie posiada przycisku do włączania Wi-Fi Direct, musisz uruchomić funkcję w menu drukarki.
  3. Włącz Wi-Fi Direct na urządzeniu, z którego chcesz drukować (np. smartfonie, tabletcie, laptopie). W menu sieci bezprzewodowych znajdź opcję Wi-Fi Direct i wybierz drukarkę, z którą chcesz się połączyć.
  4. Połącz się z drukarką. Na urządzeniu powinno pojawić się powiadomienie o dostępnej drukarce, którą można wybrać i połączyć się z nią. W niektórych przypadkach może być wymagane wprowadzenie hasła, aby zabezpieczyć połączenie.
  5. Wybierz i wydrukuj plik.

Na jakich urządzeniach możesz korzystać z Wi-Fi direct w drukarce?


Drukując poprzez Wi-Fi direct nie musisz być połączony z routerem czy siecią Wi-Fi, aby móc wydrukować potrzebne dokumenty. Stąd, do druku możesz wykorzystać wiele urządzeń, w tym laptop, tablet, smartfon czy inne urządzenie przenośne, które pozwalają na łączenie się bezprzewodowo z drukarką. Drukarki różnych marek, w tym HP umożliwiają drukowanie poprzez wykorzystanie funkcji direct na urządzeniach z systemem:

  • Windows,
  • Android,
  • iOS, iPad,
  • macOS,
  • Chromebook.

Wi-Fi Direct na urządzeniach z Androidem

Obsługa Wi-Fi Direct z urządzeń posiadających system Android, to nic skomplikowanego.

Wystarczy, że wejdziesz w ustawienia sieci Wi-Fi a następnie aktywujesz Wi-Fi Direct.

Kiedy Twój smartfon odnajdzie dostępny do połączenia sprzęt - wybierz go i wyraź zgodę na nawiązanie połączenia.

Znajdź pliki, które zamierzasz wydrukować a następnie udostępnij je za pomocą Wi-Fi Direct.

Gotowe! teraz wystarczy, że zaczekasz, aż Twoja drukarka wyrzuci z siebie zadrukowane kartki.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel