Czy drukarki kolorowe generują większe koszty od czarno-białych?

2024-02-26
Czy drukarki kolorowe generują większe koszty od czarno-białych?

Druk kolorowy i monochromatyczny - co jest bardziej opłacalne?

Gdy porównamy druku kolorowy, który wymaga użycia kilku wkładów lub specjalnego tuszu wielokolorowego, by stworzyć jeden obraz, z drugiem mono, który wykorzystuje wkład tylko w jednym kolorze, odpowiedź wydaje się być oczywista. Problem jest jednak bardziej złożony.

Zacznijmy od tego, że do druku czarno-białego najczęściej wykorzystywane są drukarki laserowe, a do druku kolorowego - atramentowe. Choć same drukarki laserowe, jak i kompatybilne wkłady są zazwyczaj dużo droższe, niż drukarki atramentowe i kartridże z tuszem, należy wziąć pod uwagę ich wydajność i zastosowanie. W zależności od producenta, tonery czarno-białe występują w wersji nawet ponad 10 000 stron, zaś kolorowe wkłady z tuszem pozwalają zwykle wydrukować ok. 500 stron. W przeliczeniu na średni koszt wydruku na stronę, czarno-biały toner jest bardziej opłacalny niż kolorowy tusz - ale tylko w przypadku, jeśli chcemy drukować równy, dosyć wysoki nakład dokumentów na każdym z urządzeń. Rzadko jednak potrzebujemy drukować tak dużo zdjęć jak czarno-białych dokumentów.

Na rynku dostępne są także drukarki laserowe, które wykorzystują kolorowe tonery. Są one częściej stosowane do drukowania kolorowych dokumentów niż zdjęć czy innych druków artystycznych. W tym wypadku porównanie jest prostsze. Kolorowe drukarki laserowe są droższe od monochromatycznych, a kolorowy toner to dodatkowy koszt. Aby drukować na takim urządzeniu, zarówno w czerni jak i w kolorze, wszystkie kolory tonera muszą być zainstalowane. Te kartridże mają jednak dużo wyższą wydajność niż atramentowe, i są bardziej opłacalne na dłuższą metę. Warto też wziąć pod uwagę, że barwne materiały takie jak ulotki czy wykresy są uważane za bardziej czytelne, zrozumiałe i atrakcyjne niż czarno-białe.

Z użytkowaniem drukarki wiążą się nie tylko koszty zakupu urządzenia i wkładów, ale również konserwacji. Często powtarza się, że kolorowe drukarki atramentowe są droższe w utrzymaniu. Czy tak jednak jest w rzeczywistości? Co można zrobić, by obniżyć koszty drukowania w kolorze?

Jak taniej drukować w kolorze?

Panuje przekonanie, że kolorowe drukarki atramentowe częściej się psują, a wkłady z tuszem nie wytrzymują do końca okresu eksploatacji. Dzieje się tak ponieważ atrament w kartridżach może zasychać i zapychać głowicę, powodując plamienie i usterki. Można tego jednak uniknąć, wybierając tusze zabezpieczone przed zasychaniem, takie jak zamienniki Print.ink do drukarek atramentowych.
Wkłady Print.ink znajdziesz wyłącznie w sklepie Print24. Warto po nie sięgnąć, gdyż zabezpieczenie przed zasychaniem zwiększa ich żywotność i sprawia, że są bezpieczniejsze dla Twojej drukarki. Dużą zaletą wkładów Print.ink jest średni koszt wydruku na stronę, kilkakrotnie niższy od oryginalnych wkładów popularnych producentów, oraz wysoka wydajność. Nie odstępują też od oryginalnych wkładów jakością wydruków. Pozwalają na bardzo dokładne odwzorowanie szczegółów i uzyskanie wyraźnych, ostrych barw.
Także na laserowej drukarce kolorowej możesz drukować taniej. Sięgnij po wyróżniające się wysoką wydajnością i jakością wydruków zamienniki marki Estio, które również kupisz w naszym sklepie. Zarówno zamienniki Print.ink jak i Estio są w Print24 objęte dożywotnią gwarancją na wkład i drukarkę, w której jest zainstalowany, co ochroni Cię przed nieprzewidzianymi wydatkami.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel