Czy faksy są nadal aktualne w dzisiejszych czasach?

2023-11-17
Czy faksy są nadal aktualne w dzisiejszych czasach?

Nie wiesz, jak używać faksu? Zastanawiasz się, czy ta forma przesyłania dokumentów jest nadal aktualna? Chcesz wiedzieć, co jest lepsze, faks czy email? Sprawdź, na czym polega faksowanie dokumentów! Dowiedz się, czy faks jest dalej używany! Podpowiadamy, czy lepiej korzystać z faksu, czy wiadomości e-mail!

Na czym polega faks dokumentów?


Faksowanie to metoda przesyłania dokumentów, która znana jest już od XIX wieku, a pierwszymi twórcami urządzeń faksujących byli:

  • Arthur Korn,
  • Thomas Edison,
  • Giovanni Caselli.

Do przesyłania danych służyła linia telefoniczna, gdzie dokument był skanowany, następnie zmieniany na impulsy elektroniczne, przesyłany linią telefoniczną. Po dotarciu do odbiorcy dokument ponownie został zmieniony w obraz i drukowany na papierze.

Czy faks jest nadal aktualny w dzisiejszych czasach?


Mimo upływu wielu lat okazuje się, że faks wciąż jest aktualny, a szczególnie w obszarach biznesowych. W przedsiębiorstwach często korzystają z niego osoby, które nie mają dostępu do komputera lub takie, które muszą szybko przesłać dalej podpisane dokumenty. Dzięki systemowi opartemu na faksowaniu możliwe jest szybkie i bezpieczne wysyłanie i odbieranie dokumentów pomiędzy klientami a przedsiębiorstwem.
Co więcej, faksowanie dokumentów jest dalej popularne w urzędach czy instytucjach państwowych, do przesyłania ważnych pism pomiędzy organizacjami. Ze względu na dalsze korzystanie z możliwości faksu, wiele nowoczesnych urządzeń ma możliwość faksowania dokumentów. Technologia ta jest szczególnie wykorzystywana w urządzeniach przeznaczonych do biur.

Co lepsze w firmie – faks czy e-mail?


Nie wiesz, czy lepiej korzystać z faksu, czy poczty e-mail podczas wysyłania dokumentów firmowych? Wszystko zależy od tego, jak ważne są informacje w pismach, które wysyłasz. Jeśli zależy Ci na tym, aby zachować prywatność i chcieć mieć pewność, że nikt nie przechwyci Twojej wiadomości, to lepiej skorzystać z faksu bezpośrednio do odbiorcy. Wiadomości e-mail często wpadają do spamu lub mogą być uszkodzone. Stąd wybranie tradycyjnej metody przesłanie dokumentów, może okazać się skuteczniejszym sposobem.

Kiedy masz pilnie dostarczyć pismo z własnym podpisem, to również bezpieczniej będzie wybrać faks. Po pierwsze masz pewność, że nikt nie przechwyci wrażliwych danych podczas przesłania e-mail w sposób cyfrowy, a ponadto przesyłając dokument faksem, wiesz, że kompletny druk wykona się po dotarciu do odbiorcy. Minusem faksu, jest jednak jego długość przesyłania – trwa od jednej minuty do 3 minut w przypadku kolorowych dokumentów. Dlatego, jeśli zależy Ci na czasie i nie masz kilku minut na wysłanie wiadomości, to wybierz e-mail.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel