Czy toner do drukarki jest szkodliwy? Wyjaśniamy!

2023-12-13
Czy toner do drukarki jest szkodliwy? Wyjaśniamy!

Zastanawiasz się, czy toner do drukarki jest szkodliwy dla zdrowia? Nie wiesz, jakie szkodliwe substancje znajdują się w tonerach? Chcesz dowiedzieć się, jak należy poprawnie utylizować zużyty toner, aby nie zagrażał on zdrowiu i środowisku? Wskazujemy, co zawierają tonery do drukarek! Sprawdź, czy substancje zawarte w tonerze są niebezpieczne dla zdrowia! Poznaj sposoby na utylizację tonerów do drukarki!

Jakie substancje zawiera toner do drukarki?


W skład tonerów i tuszów do drukarek wchodzą mieszaniny różnych substancji, dzięki którym możliwy jest wydruk dokumentów czy zdjęć. Do drukarek laserowych wykorzystywany jest toner, który zawiera takie składniki jak:

  • pigmenty, które odpowiadają za nadanie odpowiednich barw wydrukowi;
  • proszek polimerowy, dzięki któremu możliwe jest przeniesienie obrazu na arkusz papieru;
  • substancje pomocnicze np. środki przeciwackingowe, które zapobiegają sklejaniu się cząstek.

Dzięki zastosowaniu powyższych komponentów możliwe jest wysokiej jakości drukowanie obrazów i dokumentów. Odpowiednio dopasowane składniki sprawiają, że toner jest trwały, a drukarka działa poprawnie przez wiele lat.

Czy toner jest szkodliwy?


Toner w drukarce nie zagraża naszemu zdrowiu, jeśli tylko jest odpowiednio utylizowany. Trzeba jednak pamiętać, że proszki zawarte w tonerze składają się z różnorodnych metali ciężkich, które po uwolnieniu mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Wdychanie dużych ilości pyłu i lotnych związków organicznych pochodzących z tonerów może wywołać pylicę, astmę, a co najważniejsze może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka. Warto jednak pamiętać, że szkodliwe substancje, które występują w tonerach do drukarek, są niebezpieczne tylko w przypadku, jeśli przebywamy w otoczeniu, gdzie tonery są uszkodzone, a nasz organizm jest narażony na ciągły kontakt ze szkodliwymi substancjami.

Jak utylizować zużyty toner o drukarki?


Zastanawiasz się co zrobić z zużytym tonerem do drukarki? Niestety wiele osób, nie wie, co robić z tego typu odpadami – pozostawiają je w opakowaniu po nowym tonerze, albo wyrzucają do zwykłych śmieci. Niestety jest to błąd, który może szkodzić środowisku oraz zdrowiu. W przypadku zużytego tonera należy potraktować pusty toner jako elektrośmieci. Do utylizacji tego typu odpadów służą odpowiednio przygotowane pojemniki. Co więcej, zużyty toner możesz:

  • oddać sprzedawcy, ponieważ zgodnie z ustawą, jest on zobowiązany do przyjęcia tego typu elektrośmieci;
  • zanieść toner do punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, gdzie tego typu materiały eksploatacyjne są odpowiednio utylizowane.

Warto wiedzieć, że tonery możesz oddać do regeneracji, dzięki której możliwe jest ponowne uzupełnienie tego samego tonera. Takie rozwiązanie pozwala na ponowne wykorzystanie tonera i pozwala na zmniejszenie kosztów wykorzystywanych na materiały eksploatacyjne. Pamiętaj jednak, że możesz oddać toner do regeneracji tylko w przypadku, kiedy jest on w pełni sprawny i nie posiada żadnych uszkodzeń.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel