Czym jest druk DTG? Opis metody, zalety i wady

2024-09-18
Czym jest druk DTG? Opis metody, zalety i wady

Druk DTG z ang. "Direct to Garment Printing" to nic innego jak bezpośrednie drukowanie na odzieży. Poszukujesz informacji, czym jest ta najnowocześniejsza metoda druku? Zobacz poniższy wpis, w którym wyjaśniamy, na czym polega wspomniana technika znakowania odzieży! Na dodatek przybliżamy, jakie jest zastosowanie tej metody nadruku, jak i prezentujemy plusy i minusy!

Druk DTG – czym jest?

Druk DTG, czyli "Direct to Garment Printing" to najnowocześniejsza metoda znakowania odzieży. Z wolnego tłumaczenia na polski oznacza "drukowanie bezpośrednie na odzieży". Proces tej techniki druku bezpośredniego na tkaninach jest zbliżony do tego, który wykonuje drukarka atramentowa. Różnica nadruku DTG a drukowania z użyciem drukarki atramentowej jest w materiale – w przypadku drukarki atramentowej stosuje się papier, tymczasem w przypadku DTG na koszulkach, torbach, bluzach i innych materiałach. Poza tym nadruk bezpośredni DTG wymaga do tego specjalnej drukarki przemysłowej, która jest przystosowana do wykonania wielokolorowego zadruku na tkaninach. Warto wspomnieć, że ta stosunkowo nowa technologia druku bezpośredniego DTG stała się ostatnio dużą konkurencją do popularnej metody sitodruku, która to również zapewnia wykonywanie projektu nadruku na odzieży.

Na czym polega druk DTG?

Nadruk cyfrowy DTG polega na bezpośrednim nałożeniu koloru na materiał. Podczas wykonywania tego procesu tusz (farba) głęboko wnika w tkaninę, dzięki czemu nadruk jest praktycznie niewyczuwalny, dotykając powierzchnię odzieży. Warto wspomnieć, że nadruk DTG na odzieży lub innych tkaninach jest możliwy tylko z użyciem specjalistycznej maszyny, która to odwzorowuje grafikę z wykorzystaniem komputera. Warto wspomnieć, że metoda DTG stosuje najczęściej do wykonania nadruku paletę CMYK. 

Jakie jest zastosowanie druku cyfrowego DTG?

Druk DTG jest głównie stosowany do wykonywania projektów graficznych na tkaninach. Z powodzeniem może być stosowany na materiałach bawełnianych, ale nie tylko! Tego typu bezpośredni druk stosuje się do wykonywania znakowania na: koszulkach, bluzach, torbach, spodniach, innej odzieży. Warto wspomnieć, że DTG druk wykonywany jest zazwyczaj na przodzie lub tyle materiału. Raczej nie stosuje się go na rękawach i innych miejscach, które to są trudne do zadrukowania. 

Plusy i minusy tej metody znakowania

 

Największą zaletą druku DTG jest świetne odwzorowanie kolorów. Co więcej, ta metoda druku bezpośredniego: 

  • staje się opłacalna nawet przy niskich nakładach (opłaca się wykonać nadruk nawet na jednej sztuce materiału)
  • umożliwia szczegółowy nadruk na koszulce lub innym materiale
  • daje możliwość wykonania swojego własnego nadruku, osobiście zaprojektowanego
  • umożliwia wykorzystanie dużą ilość kolorów w projekcie
  • jest szybka do zrealizowania 
  • posiada szerokie zastosowanie na różnego rodzaju tkaninach
  • umożliwia wykonanie małych, jak i dużych zadruków na materiale
  • jest niewyczuwalna w dotyku

 

Do wad można zaliczyć ograniczenia co do wielkości projektu – większość drukarni obsługuje maksymalny format 35x40 cm. Oprócz tego druk DTG sprawdzi się na kolorowych materiałach – nie zaleca się wykonywać tej techniki bezpośrednio na białym kolorze, ponieważ zmniejsza się trwałość zadruku.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024
pixel