Czym jest druk fleksograficzny?

2024-06-04
Czym jest druk fleksograficzny?

Druk fleksograficzny to technika, która coraz częściej wykorzystywana jest do wykonywania przeróżnych projektów graficznych. Zastanawiasz się, na czym polega ta metoda drukarska? Sprawdź poniższy poradnik, w którym wskazujemy, czym jest druk fleksograficzny! Na dodatek podpowiadamy, jak przebiega proces zadruku z wykorzystaniem fleksografii, jak również prezentujemy jej zastosowanie!

Druk fleksograficzny – czym jest?


Druk fleksograficzny jest to technika druku wypukłego, w której stosuje się elastyczne formy drukarskie oraz farby szybkoschnące. Forma wykonana jest z polimeru (dawniej stosowano formy z gumy). Warto dodać, że druk fleksograficzny można stosować na specyficznym podłożu – chropowatym, nierównym, rozciągliwym. Obecnie drukarnie stosują nadruk fleksograficzny na m.in. papierze, opakowaniach, folii, plastiku, folii samoprzylepnej, aluminium, jak również na innych elastycznych materiałach. Obecnie druk flekso, inaczej nazywany również fleksografią lub fleksodrukiem, zaliczany jest do jednych z najbardziej uniwersalnych technik drukarskich.

Jak wykonać fleksodruk?


Do wykonania zadruku z użyciem techniki fleksograficznej potrzebna jest nowoczesna maszyna rotacyjna wyposażona najczęściej w 4 cylindry – rastrowy, aniloxowy, formowy i dociskowy. Przez które przepuszczany jest materiał, jak również farba drukarska. Współczesne maszyny fleksograficzne drukują projekt, wykorzystując w tym celu kilka etapów.

  1. Pierwszy cylinder nanosi farbę składającą się z mieszanki szybkoschnącej, po czym przenosi ją na cylinder aniloxowy.
  2. Cylinder aniloxowy posiada charakterystyczne zagłębienia, w które przedostaje się farba.
  3. Następnie mieszanka szybkoschnąca trafia na cylinder formowy, na którym znajduje się elastyczna forma drukowa.
  4. Cylinder dociskowy dociska podłoże np. papier, dzięki czemu docelowy projekt odbija się równomiernie do podłoża.

Jakie jest zastosowanie fleksografii?


Zastosowanie druku fleksograficznego nabiera coraz większego znaczenia. Ta technologia stosowana jest do wykonywania projektów na różnego typu materiałach. Obecnie drukarnie fleksograficzne oferują wykonanie tej techniki do wykonania:

  • opakowań,
  • etykiet,
  • zadruku pudełek,
  • reklamówek,
  • toreb,
  • tabliczek znamionowych,
  • tekstyliów np. koszulek.

Zalety i wady druku fleksograficznego


Druk flexograficzny dynamicznie się rozwija przez wiele korzyści, jakie niesie ze sobą. Do jednych z zalet można zaliczyć dobry stosunek ceny do jakości. Na dodatek jest to najbardziej uniwersalna technika druku cyfrowego. Tym samym umożliwia nanoszenie grafiki na przeróżne powierzchnie, które różnią się strukturą, elastycznością, jak również grubością.


Poza tym technologia druku fleksograficznego zapewnia świetne odwzorowanie kolorów. Kolejnym plusem jest fakt, że fleksografia wykorzystuje ciekłe farby szybkoschnące, które mają przyjazny skład dla środowiska, tym samym tę metodę zadruku zaliczamy do tych ekologicznych. Oczywiście nie można pominąć informacji, że druk fleksograficzny daje możliwość szybkiego wykonania dużych nakładów przy zachowaniu niskich kosztów.

Z kolei do wad fleksografii można zaliczyć brak możliwości zadruku bardzo małych czcionek. Poza tym trudno jest wykonać tę technikę w celu uzyskania bardzo jasnych grafik.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel