Czym jest i na czym polega druk termotransferowy?
Zastanawiasz się nad zastosowaniem druku transferowego? Chcesz wiedzieć, jak działa druk transferowy? Szukasz sposobu na wykonanie wysokiej jakości druku na różnego rodzaju materiałach? Sprawdź, czym jest i na czym polega druk termotransferowy! Prezentujemy zalety i wady tego typu druku! Wskazujemy, dla kogo polecany jest druk termotransferowy!
Czym jest druk termotransferowy? Definicja
Druk termotransferowy wykonuje się za pomocą specjalistycznej drukarki termotransferowej, która podgrzewa pigment do bardzo wysokiej temperatury. Druk termiczny wykorzystuje się do wykonania precyzyjnego nadruku na różnego rodzaju materiałach takich jak:
- folia,
- plastik,
- papier.
Bardzo ważnym elementem w drukarce termotransferowej jest głowica, która podgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, dzięki czemu możliwe jest wykonanie trwałych etykiet, nadruków czy kodów kreskowych.
Jak działa drukarka termotransferowa?
Działanie drukarek termotransferowych jest bardziej skomplikowane od typowych drukarek. Sam druk polega na podgrzaniu głowicy do bardzo wysokiej temperatury, a następnie na przeniesieniu podgrzanego pigmentu na wybrany materiał. Technologia druku termotransferowego polega na tym, że drukarka wykonuje nadruk przez rozstąpienie się pokrycia specjalistycznej taśmy. Dlatego kluczowymi elementami są kalki barwiące oraz etykiety termotransferowe, ponieważ w wysokiej temperaturze zachodzi reakcja pomiędzy tymi dwoma elementami, a takie działanie sprawia, że barwnik, który wcześniej był przyklejony, zostaje naniesiony na wybrany przez nas materiał.
Dla kogo sprawdzi się druk termotransferowy?
Druk termotransferowy znajdzie swoje zastosowanie w wielu branżach. Drukarki termotransferowe mogą wykorzystać osoby wykonujące nadruki na koszulkach i odzieży, produkujące różne produkty, które wymagają czytelnych i jasnych etykiet. Dodatkowo szerokie zastosowanie wydruku termotransferowego sprawdzi się również dla osób, które wykonują nadruki na wypukłych kubkach czy filiżankach.
Co więcej, tego typu druk sprawdzi się również w branży medycznej, w celu drukowania etykiet na opakowaniach leków. Dodatkowo zastosowanie znajdzie również w przemyśle, gdzie istnieje potrzeba wydruku etykiet na foliowych opakowaniach. Ponadto termiczny transfer druku można również użyć do wydruku informacji identyfikacyjnych na kartach plastikowych, stąd można go zastosować również w bankowości.
Zalety i wady tego druku
Druk termotransferowy ma bardzo dużo zalet, a jedną z najważniejszych jest trwałość oraz odporność na ścieranie. Wykonane w ten sposób nadruki są bardzo odporne na działanie wysokich temperatur oraz wilgoć. Do tego powierzchnia wystawiona na działanie promieni UV nie blaknie szybko, dzięki czemu druk nie straci wyrazistości. Co więcej, wykorzystując druk termotransferowy możesz mieć pewność, że wydruk będzie odporny przed działaniem środków chemicznych oraz innych szkodliwych czynników przemysłowych. Jednak mimo wielu zalet tego typu druku, należy brać pod uwagę również jego wady.
Druk termotransferowy może wymagać specjalistycznego oprogramowania oraz zakupu kosztownych nośników transferowych. Ponadto nie każde podłoże nadaje się do tego typu druku. Poza tym niektóre materiały wykorzystywane do przenoszenia termicznego nadruku są szkodliwe dla środowiska i ciężko je zutylizować. Dlatego, jeśli zależy Ci na drukowaniu tego typu metodą, to dowiedz się więcej o możliwościach utylizacji.