Czym jest pojemnik na zużyty toner?

2024-01-30
Czym jest pojemnik na zużyty toner?

Nawet jeśli na co dzień używasz drukarki laserowej, termin ‘pojemnik na zużyty toner’ może być Ci obcy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że chodzi o kosz, do którego wyrzuca się wyczerpane wkłady. Mowa jednak o komponencie, który znajdziemy w niektórych modelach drukarek. Wyjaśniamy, do czego dokładnie służy, jak często go wymieniać, i gdzie zaopatrzyć się w części do wymiany.

Czym jest pojemnik na zużyty toner?


W procesie druku laserowego specjalny proszek, znajdujący się w środku wkładu do drukarki zostaje naniesiony na papier za pomocą światłoczułego bębna. W teorii, całość uwolnionego z kasety proszku powinna przywrzeć do papieru, jednak w praktyce, część cząsteczek tonera pozostaje na bębnie. Zignorowana, narastająca warstwa proszku mogłaby pogorszyć jakość dalszych wydruków i powodować przegrzewanie urządzenia. Żeby temu zaradzić, niektóre drukarki są wyposażone w osobny pojemnik na zużyty toner, który zbiera nadmiar proszku, aby chronić wnętrze drukarki i Twoje dokumenty. Taki zasobnik jest częścią, którą po pewnym czasie trzeba wymienić, podobnie jak np. bęben.

Jak sprawdzić, czy drukarka ma pojemnik na zużyty toner


Jak już wspominaliśmy, nie wszystkie drukarki laserowe posiadają pojemnik na zużyty toner jako osobny, oddzielnie instalowany element urządzenia. Możesz sprawdzić, czy Twoja drukarka posiada taki pojemnik na liście materiałów eksploatacyjnych do urządzenia, która powinna znajdować się na stronie internetowej producenta lub w instrukcji obsługi. W łatwy sposób sprawdzisz też, jakie materiały są kompatybilne z Twoją drukarką korzystając z wyszukiwarki na Print24.
Jeśli nie znajdziesz informacji o pojemniku na zużyty toner w dokumentacji drukarki, nie martw się - nie oznacza to, że Twoje urządzenie jest podatne na zabrudzenia nadmiarem proszku. Obecnie wielu producentów rezygnuje z osobnego pojemnika na rzecz wkładów z tonerem z wbudowanym zbiornikiem na zużyty proszek.

Kiedy wymienić pojemnik na zużyty toner?


Każdy taki pojemnik ma określony przebieg, który może się różnić od wydajności zainstalowanego wkładu drukującego.
Jeśli pojemnik na zużyty toner jest częścią podstawowego wyposażenia Twojej drukarki, urządzenie poinformuje cię, kiedy się przepełni. W zależności od modelu może to być np. zapalająca się lampka lub notyfikacja na ekranie,, sprawdź więc w instrukcji obsługi w jaki sposób wyświetlany jest komunikat na Twoim urządzeniu.
Z instrukcji do urządzenia dowiesz się również jak bezpiecznie wymienić pojemnik na zużyty toner. Pamiętaj, by zachować ostrożność tak samo, jak przy wyjmowaniu wkładu z drukarki. Rozsypany proszek tonera może powodować trudne do usunięcia zabrudzenia i jest szkodliwy dla oczu.

Gdzie kupić pojemnik na zużyty toner?

Pojemnika kompatybilnego z Twoim urządzeniem możesz szukać w oficjalnym sklepie producenta lub w sklepie specjalistycznym, jak Print24. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór pojemników na zużyty toner zarówno od popularnych, jak i mniej znanych w Polsce producentów drukarek. Kupisz u nas pojemniki na zużyty toner do drukarek HP, Samsung, Canon, Sharp, Xerox, Kyocera, Ricoh czy Konica Minolta. Wystarczy, że wprowadzisz model swojej drukarki do naszej wyszukiwarki, a pokażemy Ci wszystkie dostępne u nas materiały eksploatacyjne dla tego urządzenia. Pamiętaj, że tak jak w przypadku wkładów czy bębnów pojemnik na zużyty toner jest zgodny ze ściśle określonymi modelami.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel