Czym są drukarki termosublimacyjne?

2024-02-07
Czym są drukarki termosublimacyjne?

Druk termosublimacyjny cieszy się rosnącą popularnością. Fani fotografii cenią sobie zarówno wysoką jakość zdjęć, którą daje druk sublimacyjny, jak i szybkość, z jaką otrzymujemy zdjęcia. Jeśli ciekawi Cię, na czym polega ten specyficzny rodzaj druku, czym drukarki termosublimacyjne różnią się od laserowych i atramentowych, i jakie są ich zalety i wady, czytaj dalej.

Na czym polega druk termosublimacyjny?


Jeśli zdarzyło Ci się korzystać z aparatu do zdjęć Instax lub Polaroid, które od razu drukują wykonane zdjęcia, zetknąłeś się już z drukiem termosublimacyjnym. W przypadku profesjonalnych drukarek termosublimacyjnych mamy do czynienia z bardziej zaawansowanym urządzeniem działającym na tej samej zasadzie. Dzięki takiej drukarce możemy uzyskać wydruki w ikonicznym formacie niewielkiego prostokąta, świetne do dekoracji wnętrz, noszenia przy sobie w portfelu czy podarowania bliskim, również ze smartfona lub aparatu cyfrowego. W przeciwieństwie do aparatu natychmiastowego, możemy wybrać, które ujęcia chcemy wydrukować, i w zależności od modelu drukarki, uzyskujemy możliwością edycji zdjęć przed wydrukowaniem.

Podobnie jak aparat Instax, drukarka termosublimacyjna nie wykorzystuje tuszu ani tonera. Potrzebne jest jedynie specjalny papier i folie transferowe, często sprzedawane w zestawie, co sprawia, że uzupełnianie wkładów jest łatwe i wygodne. Na taśmie znajduje się barwnik, który drukarka przenosi na papier wykorzystując temperaturę głowicy.

W procesie drukowania, barwy nanoszone są jedna po drugiej, warstwami w zależności od nasycenia kolorów. Na końcu zdjęcie pokrywane jest laminatem. Przygotowanie zdjęcia trwa dłużej niż na drukarce atramentowej, ale powstała odbitka ma bardzo wysoką jakość i jest bardziej odporna i trwała niż wykonana na papierze fotograficznym. Zdjęcia można dodatkowo zabezpieczyć wybierając wkład odporny na promienie UV i wodę.

Zalety i wady druku termosublimacyjnego

Drukarki termosublimacyjne to świetny wybór dla tych, którzy kolekcjonują zdjęcia w papierowej formie, chcą podzielić się wspomnieniami z przyjaciółmi lub rodziną, albo otworzyć budkę fotograficzną, np. podczas dużej imprezy czy wydarzenia. W kilka chwil możemy uzyskać odporne na działanie czynników zewnętrznych, estetyczne zdjęcia, które od razu można włożyć do albumu lub wyeksponować w domu.

Do wad drukarek termosublimacyjnych należy brak elastyczności w zastosowaniu. Po pierwsze, taka drukarka nie nadaje się do zastosowań biurowych. Również format wydruku jest z góry określony. Choć w zależności od modelu i producenta, rozmiar wydruków może się nieznacznie różnić, zawsze będzie to niewielki format ok. 10x15 cm, niezmienny dla danego urządzenia. Drukarki, które mogą wykonywać wydruki metodą termosublimacyjną w formacie A4 są przeznaczone do użytku w profesjonalnych punktach fotograficznych i bardzo drogie. Przeciętny użytkownik, który chce wykorzystywać drukarkę termosublimacyjną w domu, musi się zadowolić się małymi zdjęciami.

Pozostaje kwestia kosztów zakupu urządzenia i eksploatacji. Drukarkę termosublimacyjną możemy kupić za około 500-900 złotych, natomiast koszt wydruku jednego zdjęcia na firmowym papierze to około złotówki. Cena za papier np. błyszczący może być nieznacznie wyższa.
Trudno jednoznacznie powiedzieć, że jest to wada. Jeśli zależy Ci na wyjątkowym efekcie i wytrzymałości wydrukowanych zdjęć, które pozwala osiągnąć drukarka termosublimacyjna, jest ona warta swojej ceny. Warto jednak zastanowić się nad wyborem zdjęć, które chcemy uwiecznić tą metodą, by jak najlepiej wykorzystać wkłady.

Wideo - Canon Selphy CP1500 - Najlepsza domowa drukarka do zdjęć? Konfigurujemy i sprawdzamy jakość druku.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel