Dlaczego kolor wydruku wygląda inaczej niż na komputerze?
Chcesz wykonać wydruk reklamowy, fotograficzny w pełnej palecie barw, jednak nie wiesz, dlaczego kolor wydruku znacznie odbiega od tego na ekranie monitora? Nie wiesz, jak ustawić drukarkę, aby wykonała poprawny zadruk na papierze? Zobacz poniższy poradnik, w którym wskazujemy, dlaczego kolor wydruku wygląda inaczej niż na ekranie komputera! Na dodatek wyjaśniamy, jak ustawić parametry drukowania, tak aby uzyskać maksymalnie zbliżony efekt kolorystyczny, do tego widniejącego na komputerze!
1. Dlaczego kolor wydruku wygląda inaczej niż na komputerze?
2. Co zrobić, aby kolor wydruku był identyczny jak na ekranie komputera?
3. RGB czy CMYK? Dopasuj przestrzeń barw!
4. Sprawdź monitor komputera!
5. Jakość i rodzaj papieru a wydruk w kolorze
6. Ustawienia parametrów drukarki
Dlaczego kolor wydruku wygląda inaczej niż na komputerze?
Jeśli kolor na druku wygląda inaczej niż na komputerze, to najczęściej jest to spowodowane przez błędne ustawienie najważniejszych parametrów wydruku, ale nie tylko! Powodów może być wiele. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć:
- ustawienie palety barw na kolory RGB,
- rodzaj matrycy komputera lub monitora,
- nieodpowiednio dopasowane farby drukarskie (tusz lub toner),
- błąd drukarki;
- rodzaj drukarki;
- jakość oraz gramatura kartki papieru.
Co zrobić, aby kolor wydruku był identyczny jak na ekranie komputera?
Bardzo często kolory widoczne na wydrukach znacznie odbiegają od kolorów na ekranie monitora. Poniżej podpowiadamy, co należy zrobić, aby jak najbardziej odwzorować paletę kolorów widniejących na ekranie komputera, które to mają znaleźć się na materiale reklamowym, papierze lub specjalnym papierze fotograficznym. Sprawdźmy!
RGB czy CMYK? Dopasuj przestrzeń barw!
Do najczęstszych przyczyn, które uniemożliwiają poprawne wydrukowanie elementu w kolorze zbliżonym do tego, który widnieje na komputerze, jest zastosowanie nieodpowiedniej palety barw. Warto wspomnieć, że znaczna większość urządzeń, a w tym monitory, laptopy, smartfony oraz telewizory, wykorzystują kolory RGB, czyli czerwony, zielony, niebieski (Red, Green, Blue).
Tymczasem drukarki atramentowe, jak i znaczna część drukarni cyfrowych wykorzystuje do drukowania materiałów reklamowych pliki zapisane w palecie CMYK, czyli kolor błękitny, żółty, amarantowy i czarny (Cyan, Magenta, Yellow i Black). Aby zminimalizować różnicę pomiędzy wydrukiem próbnym a obrazem emitowanym przez komputer, należy z wykorzystaniem dedykowanego programu graficznego, zmienić kolory z RGB na CMYK.
Sprawdź monitor komputera!
Kolejną przyczyną, która uniemożliwia poprawny wydruk kolorów, są źle ustawione parametry oraz rodzaj matrycy monitora od komputera. Warto wspomnieć, że urządzenia elektroniczne działają w palecie RGB. Co za tym idzie? W porównaniu do druku cyfrowego, modele RGB wyświetlają znacznie szerszą paletę barw, dzięki temu ludzkie oko jest w stanie dostrzec więcej szczegółów oraz więcej kolorów.
Tym samym można przyjąć, że gotowy wydruk będzie zawsze w nieznacznym stopniu odbiegać od tego emitowanego przez komputer – będzie nieco mniej wyrazisty. Jednak można nieco poprawić rozbieżność kolorów poprzez zmianę ustawień monitora na jaśniejsze. Poza tym ważna jest sama matryca, która odpowiada za wiele parametrów. Najlepszym rozwiązaniem do zminimalizowania różnic kolorystycznych jest zakup profesjonalnego sprzętu. Jednak wiąże się to z dodatkowym kosztem.
Jakość i rodzaj papieru a wydruk w kolorze
Kolejną przyczyną, która uniemożliwia identyczne odwzorowanie projektu, jest jakość papieru. Bardzo ważna jest gramatura, jak również rodzaj papieru. Warto wspomnieć, że inny papier wykorzystuje się do wydruku opakowań, inny do zadruku fotografii, a jeszcze inny do druku ulotek. Przed dokonaniem wydruku istotne jest sprawdzenie, jaki papier sprawdzi się idealnie do Twojego projektu. Do najczęściej stosowanych można zaliczyć papier kredowy, offsetowy, satynowy, ozdobny, samoprzylepny, jak również papier samokopiujący.
Ustawienia parametrów drukarki
Na samym końcu warto zwrócić uwagę na podstawowe ustawienia, jak i samej parametry drukarki. W zależności od modelu mogą różnić się zalecane parametry do wydruku kolorowego. Ważnym parametrem jest rozdzielczość, której minimalna wartość, w przypadku druku w kolorze, powinna wynosić 4880 x 1200 dpi.
Jeśli zależy Ci na wykonaniu profesjonalnego wydruku, to niejednokrotnie najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie drukowania projektu doświadczonej drukarni, która wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt oraz zatrudnia fachowców.