Druk fotoluminescencyjny - modny i praktyczny

2024-12-06
Druk fotoluminescencyjny - modny i praktyczny

Druk fotoluminescencyjny ukazuje swoje drugie oblicze pod wpływem światła. Ta innowacyjna metoda druku cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko jako trend, ale także ze względu na wszechstronne zastosowania. Jaka jest różnica między drukiem fluorescencyjnym, fosforescencyjnym i drukiem UV? Gdzie można stosować tą technikę i jakie są jej zalety? Dowiedz się więcej z nami.

Druk fluorescencyjny, druk fosforescencyjny i drukowanie UV - czym się różnią?

Druk fluorescencyjny

Technologia druku fluorescencyjnego pozwala osiągnąć niezwykłe efekty po wystawieniu zadrukowanej powierzchni na działanie promieni UV. To pozwala wyeksponować wydruk nawet w miejscach, które są słabo oświetlone, jak na przykład przejścia podziemne czy kluby.

Druk fosforescencyjny

Ten rodzaj druku wykorzystuje tusz zdolny pochłaniać światło widzialne. Po uprzednim naświetleniu np. przez słońce, wydruk będzie przez pewien czas świecił w ciemności. W zależności od poziomu naświetlenia, efekt może różnić się natężeniem, ale nie wymaga użycia światła UV.

Fosforescencja może być także wykorzystywana w drukowaniu 3D. Filamenty ze specjalnymi fosforescencyjnymi pigmentami można wykorzystywać w standardowej drukarce 3D, ale trzeba pamiętać, że te związki chemiczne mogą wpływać negatywnie na żywotność dyszy. Jeśli chcesz drukować świecące w ciemności elementy, pomyśl o komponentach z wytrzymałego materiału.

Druk UV

Wbrew pozorom, druk UV to nie to samo co druk fluorescencyjny. Mowa tu o odrębnych technikach. Mianem druku UV określamy technologię utrwalania specjalnego tuszu za pomocą promieni UV. Wydruk wykonany tą metodą nie musi schnąć, co pozwala oszczędzić czas i zapomnieć o zamazanych wydrukach, a sam tusz nie zawiera rozpuszczalników, dzięki czemu nie jest szkodliwy dla Twojego zdrowia ani środowiska. Co więcej, technika druku UV nie wymaga elementów transferowych.

Zalety druku fotoluminescencyjnego

Choć techniki druku fluorescencyjnego i fosforescencyjnego wymagają użycia specjalnych materiałów, mają wiele zalet, które warte są dodatkowej inwestycji. Są to:

  • Wyjątkowy efekt - druk fotoluminescencyjny przyciąga wzrok w sposób nieosiągalny przy użyciu innych metod druku. Zachwyca intensywnymi, neonowymi barwami, które ożywają pod wpływem światła.
  • Widoczność - to, czy Twoje druki będą rzucać się w oczy przy słabym oświetleniu ma znaczenie nie tylko w reklamie czy sztuce. Dzięki tej metodzie druku zwiększysz bezpieczeństwo pracowników i klientów.
  • Możliwość drukowania na zróżnicowanych powierzchniach - zadrukować możesz nie tylko papier, ale także płótno czy tworzywo.
  • Trendy - druk fotoluminescencyjny to świetny sposób, aby wyróżnić swój biznes lub produkt na tle konkurencji i pokazać, że śledzisz i wykorzystujesz najnowsze technolgie.
  • Ekologiczność - dzięki zastosowaniu farb opartych na wodzie i energooszczędnej techniki sublimacji, drukowanie fotoluminescencyjne jest bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i środowiska.
  • Zastosowania druku fluorescencyjnego i fosforescencyjnego

    Bezpieczeństwo

    Druk fotoluminescencyjny ma liczne zastosowania w bezpieczeństwie - od oznakowania dróg ewakuacyjnych i sprzętu ochronnego widocznego w ciemności, po tworzenie specjalnych znaków na dokumentach czy banknotach, zabezpieczających przed ich podrobieniem.

    Reklama

    Zastosowanie druku fluorescencyjnego, w połączeniu z odpowiednim oświetleniem, w reklamie Twojego produktu sprawi, że opakowania wyróżnią się na półce, nie tylko w sklepie ale np. w barze czy klubie, a plakaty czy banery od razu rzucą się w oczy, nawet podczas nocnego spaceru czy jazdy samochodem.

    Moda

    Dzięki możliwości druku metodą sublimacji na tkaninie, coraz częściej druk fotoluminescencyjny używany jest także w modzie. Czy jako zabawna ciekawostka, którą zaskoczysz znajomych, czy jako efekt, który wyróżni Cię spośród tłumu na tanecznym parkiecie, możliwości jest mnóstwo.

    Rozrywka

    Druk fluorescencyjny to świetny sposób na urozmaicenie przestrzeni wydarzenia, czy to przez ścianki eventowe i inne dekoracje czy wyeksponowanie reklamowanych produktów. Stosując technikę druku fluorescencyjnego stworzysz niepowtarzalną atmosferę, która zapadnie w pamięć i o której goście będą długo opowiadać.

    Bilety

    Ciekawy przykład wykorzystania druku fluorescencyjnego, a raczej samego atramentu można zaobserwować w Japonii, w kompleksie akwariów połączonym z parkiem rozrywki Sea Paradise w Yokohamie. Aby ułatwić zwiedzającym poruszanie się między częściami obiektu, po sprawdzeniu papierowego lub elektronicznego biletu obsługa przybija na wierzchu dłoni pieczątkę, którą można zobaczyć tylko po oświetleniu promieniami UV. Dzięki temu goście mogą przechodzić między budynkami i atrakcjami na świeżym powietrzu bez otwierania za każdym razem kodu QR na smartfonie i bez obaw, że zgubią bilet tradycyjny. Tusz fluorescencyjny użyty w pieczątce jest bezpieczny dla skóry, nie powoduje zaczerwienień ani podrażnień.

    Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2024
    pixel