Druk reaktywny a druk pigmentowy

2025-01-20
Druk reaktywny a druk pigmentowy

Większość z nas przynajmniej słyszała o drukarkach atramentowych, ale często kojarzą się nam one jedynie z drukowaniem zdjęć lub kolorowych dokumentów na papierze. Druk atramentowy jest jednak znacznie wszechstronniejszy, niż może się wydawać. Jednym z wielu jego zastosowań jest drukowanie na tkaninie. Dziś przyjrzymy się stosowanym w tym celu tuszom oraz metodom reaktywnym i pigmentowym oraz ich unikalnym zaletom.

Czym różni się druk reaktywny i pigmentowy?

Obie te metody znajdują zastosowanie w druku na tkaninach. Różnica między nimi polega na przebiegu samego procesu i w wykorzystywanych tuszach.

W druku reaktywnym tusz wchodzi w reakcję z włóknami tkaniny, wnikając głęboko w ich strukturę, przez co uzyskany wzór jest niezwykle trwały, odporny na spieranie czy blaknięcie. Co więcej, ta metoda druku nie wpływa na fakturę tkaniny, a co za tym idzie pozwala tekstyliom zachować oryginalną teksturę, miękkość czy przewiewność.

Druk pigmentowy wykorzystuje tusz o dużych kroplach, który nie rozpuszcza się w wodzie i nie wnika w tkaniny, a przywiera do ich powierzchni i tworzy wierzchnią warstwę. Rezultatem mniej odporny nadruk, który może być podatny na blaknięcie lub pękanie powierzchni. W zależności od grubości nadruku może także sprawiać, że tkanina w tym miejscu będzie bardziej sztywna.

Zarówno druk reaktywny, jak i pigmentowy mają swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Druk reaktywny - wady i zalety

Dzięki zastosowaniu rozpuszczalnych w wodzie farb o małych kroplach, druk reaktywny pozwala uzyskać szeroką gamę barw i wysoką rozdzielczość nadruku. Uzyskany w ten sposób wydruk jest bardzo odporny, przez co np. grafiki czy wzory na ubraniach zachowują swój wygląd nawet po wielokrotnych praniach, rozciąganiu i zginaniu przy noszeniu, oraz i wystawieniu na słońce. Dlaczego więc ta metoda ma konkurencję w postaci druku pigmentowego?

Zdecydowaną wadą druku reaktywnego są wysokie koszty. Wiąże się to między innymi z zastosowaniem specjalistycznych tuszów i chemikaliów, które utrwalają nadruk, oraz wymaganą precyzją. Sam proces jest także czasochłonny. Co więcej, w drukowaniu reaktywnym zużywana jest duża ilość wody, co sprawia że nie jest ekologiczny. Druk reaktywny ma także ograniczone zastosowanie: najlepiej sprawdza się na naturalnych tkaninach, takich jak bawełna, len lub jedwab, jednak nie nadaje się do drukowania na tkaninach syntetycznych i mieszanych.

Druk reaktywny - zastosowania

Druk reaktywny stosowany jest najczęściej w:

  • Wysokiej jakości odzieży - zastosowanie druku reaktywnego wydłuża żywotność odzieży, jako że nadruk wytrzymuje tak długo jak sam materiał i jest odporny na niszczenie się przy praniu czy noszeniu,
  • Nadrukach na pościeli - pościel również jest często prana i wystawiana na mięcie czy rozciąganie, więc druk reaktywny pozwala jej na dłużej zachować atrakcyjny wygląd, a bogactwo kolorów czyni z pościeli atrakcyjną ozdobę sypialni,
  • Wzorzystych tkaninach - wykorzystywanych w produkcji rozmaitych akcesoriów do wystrojów wnętrz takich jak zasłony, obrusy czy obicia mebli, oraz w przemyśle modowym.
  • Druk pigmentowy - wady i zalety

    Wydruki powstałe w druku pigmentowym są mniej wytrzymałe niż te drukowane reaktywnie, ale mimo to druk pigmentowy ma szereg zalet, który pozwala mu obronić swoje miejsce na rynku. Przede wszystkim jest to wszechstronność, pozwalająca na drukowanie na każdym rodzaju tkaniny. Niższe koszty i szybszy czas realizacji niż w przypadku druku reaktywnego również dają technologii druku pigmentowego przewagę w produkcji masowej nastawionej na te aspekty, dlatego z drukiem pigmentowym spotykamy się często w branży tzw. fast fashion. Ważną zaletą druku pigmentowego, która obecnie zyskuje na znaczeniu jest także znacznie ograniczone zużycie wody, dzięki czemu ta metoda jest bardziej przyjazna dla środowiska.

    Druk pigmentowy - zastosowania

    Druk pigmentowy sprawdza się w produkcji m.in:

  • Ubrań dla dzieci - Druk pigmentowy pozwala uzyskać jaskrawe kolory i proste wzory, które przyciągają uwagę najmłodszych, a ograniczone użycie chemikaliów w produkcji sprawia, że ubrania zadrukowane w metodzie pigmentowej są bezpieczne dla wrażliwej skóry dzieci. Wytrzymałość druku ma tu mniejsze znaczenie, gdyż dzieci bardzo szybko wyrastają ze swoich ubrań i szybko je niszczą podczas zabawy.
  • Toreb - wzorzyste torby, także typu totebag, są często wykonywane z syntetycznych lub mieszanych materiałów, co czyni druk pigmentowy idealnym rozwiązaniem.
  • Dekoracyjnych poduszek do wystroju wnętrz - dekoracyjne tzw. “jaśki”, które potrzebują prania rzadziej niż pościel mogą uzyskać wyraziste, atrakcyjne wzory przy użyciu druku pigmentowego.
  • Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2025
    pixel