Druk wklęsły - czym jest?

2024-09-19
Druk wklęsły - czym jest?

Druk wklęsły to technika, w której stosuje się wcześniej przygotowaną matrycę rysunku, na której znajdują się dwa obszary – drukujące i niedrukujące. Warto wspomnieć, że miejsca drukujące znajdują się poniżej miejsc niedrukujących. W obszarach niedrukujących znajduje się wcześniej naniesiona farba, która przenoszona jest na papier (powierzchnię drukarską). Technika drukowania wklęsłego, w porównaniu do druku wypukłego i płaskiego, wyróżnia się większą wytrzymałością. Dodatkowo stosując tego typu wydruk, możliwe jest wykonanie większych nakładów w krótszym czasie, używając jednej formy. Technika druku wklęsłego stosowana jest najczęściej w produkcji znaczków pocztowych, jak również w procesie wydruku banknotów.

Jak wygląda proces drukowania?

Do wykonania wydruku metodą druku wklęsłego potrzebna jest wcześniej przygotowana forma drukowa, na której znajdują się miejsca niedrukujące oraz miejsca drukujące (obszary wklęsłości). Warto dodać, że miejsca drukujące są położone poniżej miejsc niedrukujących. Proces wykonywania wydruku metodą drukowania wklęsłego przebiega następująco:

  1. Na wcześniej przygotowaną formę z rysunkiem aplikowana jest farba drukarska.
  2. Farba wypełnia rowki (miejsca drukujące).
  3. Raklem ściągany jest nadmiar farby w celu oczyszczenia miejsc niedrukujących.
  4. Następnie z użyciem walca lub tłoka (pod ciśnieniem) nanoszona jest farba, bezpośrednio na papier (podłoże drukarskie).

Jakie są techniki druku wklęsłego?

Obecnie można wyróżnić wiele technik druku wklęsłego, które stosowane są obecnie do wykonywania przeróżnych projektów. Do najczęściej stosowanych można zaliczyć techniki graficzne warsztatowe:

●       akwatinta,

●       akwaforta,

●       heliograwiura,

●       heliografia,

●       miedzioryt,

●       mezzotinta,

●       odprysk,

●       miękki werniks,

●       staloryt,

●       sucha igła.

Oprócz tego druk wklęsły stosuje się również w technice przemysłowej, takiej jak rotograwiura i tampondruk.

Jakie jest zastosowanie druku wklęsłego?

Druk wklęsły znajduje zastosowanie w poligrafii, jak również w grafice warsztatowej. Ma szerokie zastosowanie. Ta metoda stosowana jest do wykonywania znaczków pocztowych, ale nie tylko! Na dodatek proces druku wklęsłego stosuje się do wykonywania banknotów. Oprócz tego druk wklęsły stosowany jest do ciekawego zadruku opakowań, jak również czasopism. Druk wklęsły charakteryzuje się dużym kosztem początkowym, który związany jest z koniecznością wykonania formy drukarskiej. Jednak wyróżnia się szybkością i łatwością wydruku, który to staje się znacznie opłacalny przy dużych nakładach.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024
pixel