Druk wypukły – czym jest?
Druk wypukły (wypukłodruk) jest zaliczany do jednych z najczęściej wykorzystywanych technik drukarskich, obok druku płaskiego oraz wklęsłego. Zaliczany jest do technik graficznych, w których stosuje się wcześniej przygotowaną matrycę z elementami wypukłymi, na które nakłada się farbę drukarską. Sam wydruk następuje przez odbicie farby nałożonej na część wypukłą bezpośrednio na materiał drukarski, np. papier, tekturę, karton, folię czy drewno. Warto wspomnieć, że przed przystąpieniem do wykonywania tego rodzaju druku, konieczne jest wykonanie formy drukowej. Obecnie przemysłowo z tej techniki druku stosuje się fleksografię oraz typografię.
Jak wygląda proces wykonywania tego druku?
Aby uzyskać projekt z wykorzystaniem technologii druku wypukłego, należy wcześniej zlecić przygotowanie matrycy (formy drukarskiej). Najczęściej tworzy się ją z elastycznych form, takich jak:
● drewno (drzeworyt),
● linoleum (linoryt),
● metalu (metaloryt),
● płycie gipsowej (gipsoryt).
Kolejnym etapem w procesie druku wypukłego jest naniesienie farby na części wypukłe wcześniej przygotowanej formy drukarskiej. Następnie drukowanie grafiki powstaje poprzez odbicie farby nałożonej na elementy wypukłe bezpośrednio na powierzchnię drukarską, którą może być papier, tworzywo sztuczne, drewno, karton, folia itp.
Zastosowanie techniki druku wypukłego
Obecnie druk wypukły stosowany jest w projektach graficznych, gdzie konieczne jest uzyskanie efektu wypukłości. Najczęściej stosuje się tę metodę do wykonywania:
● wizytówek,
● opakowań,
● etykiet,
● materiałów reklamowych,
● odbitek na zaproszenia,
● winietek,
● kartek okolicznościowych,
● naklejek.
Na dodatek może być stosowany na odzieży oraz tkaninach, aby uzyskać trójwymiarowy efekt 3D.
Zalety i wady wypukłodruku
Do zalet wypukłego druku można zaliczyć:
● uniwersalność, co do wyboru podłoża;
● umożliwia drukowanie na nierównym podłożu;
● zapewnia bardzo ciekawy efekt;
● zaliczana do tańszych technik drukarskich, zwłaszcza wykonywanie materiałów fleksograficznych.
Tymczasem do wad druku wypukłego można zaliczyć możliwość powstawania zniekształceń, konieczność wykonania matrycy. Co za tym idzie? Wzrastają początkowe koszty wynikające z konieczności zakupu, zlecenia i wykonania odpowiednio dopasowanej formy drukarskiej.