Drukarka atramentowa a laserowa – czym się różnią?

2021-10-13
Drukarka atramentowa a laserowa – czym się różnią?
Drukarki już od długiego czasu zajmują honorowe miejsce w wielu domach. Korzystamy z nich w zależności od potrzeb – niektórzy bardzo często, inni nieco rzadziej. Nie zmienia to jednak faktu, że brak drukarki w domu może prowadzić do pewnych problemów i utrudnień. Jak w końcu wydrukować szkolny referat czy ten jeden, ważny dokument urzędowy? W niektórych przypadkach po prostu potrzebujemy drukarki! Ci, którzy jeszcze jej nie mają często zadają sobie pytanie: „Na jaką drukarkę się zdecydować?”. Jeżeli i Wy stoicie przed wyborem tego sprzętu – dobrze trafiliście. W dalszej części rzetelnie przedstawimy Wam najpopularniejsze rodzaje drukarek, które znajdziecie na rynku. Zapraszamy do dalszego czytania!

Jaki mamy wybór?

Jak się okazuje – na rynku mamy dostępnych wiele rodzajów drukarek. Możemy zdecydować się na te bardziej wyspecjalizowane opcje, jednak najczęściej wybieranymi niezmiennie pozostają te atramentowe i laserowe. Bez względu na opcje, na którą się zdecydujesz - zakup drukarki nie należy do małych wydatków, dlatego przed dokonaniem płatności należy zastanowić się kilka razy. W dalszej części skupimy się na drukarkach atramentowych i laserowych, które w dzisiejszych czasach mają najszersze zastosowanie!

Sposób działania

Sposób działania drukarki atramentowej wydaje się prosty. Jak sama nazwa wskazuje, główną role w tym procesie odgrywa znajdujący się we wnętrzu drukarki tusz, który dzięki specjalnemu, ruchomemu zasobnikowi ma możliwość poruszania się wzdłuż boku kartki. Jego kropelki są dokładnie wystrzeliwane w poszczególne miejsca na papierze tworząc czcionkę. Może nam się wydawać, że ten toporny proces aplikowania tuszu zajmuje dużo czasu. Nic bardziej mylnego – już po kilku sekundach nasz dokument będzie gotowy do wyciągnięcia i dalszego użytkowania.

Inaczej prezentuje się jednak działanie bardziej nowoczesnej opcji - drukarki laserowej. Czy wiedzieliście, że funkcjonują one na podobnej zasadzie jak kserokopiarki? Ten bardziej skomplikowany proces zachodzi dzięki znajdującemu się w środku światłoczułemu wałku, na który trafiają wiązki lasera pobudzając go do zapamiętania przesyłanych informacji. Co ciekawe, wcześniej wspomniany wałek jest mocno naładowany ujemnie lub dodatnio, a padająca na niego dioda powoduje rozładowanie go w niektórych miejscach. Następnie w grę wchodzi toner, który jest dokładnie rozprowadzany w poszczególnych miejscach. Przechodzenie kartki papieru pod wałkiem z tonerem możemy porównać do procesu prasowania – temperatura wewnątrz może być naprawdę wysoka.

Klasyczna drukarka atramentowa

Drukarka ze standardowym tuszem jest zdecydowanie najpowszechniejszą opcją, z którą każdy miał do czynienia. Mimo upływu lat, jest często wybierana i użytkowana przez długi czas! Dlaczego ma tylu fanów?

Nie możemy zaprzeczyć, że zakup jej wydaje się bardzo korzystny. Cena drukarki atramentowej jest zdecydowanie niższa, niż tej laserowej. Nie dajmy się jednak zwieść – weźmy pod uwagę koszty eksploatacji. Drukarka do działania potrzebuje tuszu, który musi być systematycznie wymieniamy. Jego ceny wahają się w zależności od rozmiaru, koloru czy rodzaju drukarki. Nawet jeżeli jednorazowa wymiana atramentu nie wydaje się zbyt dużym wydatkiem, po kilku miesiącach czy latach użytkowania nasz portfel z pewnością odczuje różnice. Problemy z tuszem nie kończą się jednak na konieczności wymieniania. Podczas długiego nieużywania drukarki, atrament najzwyczajniej w świecie zasycha. Konieczne jest więc pamiętanie o systematycznym używaniu urządzenia, nawet aby wydrukować jedną stronę przypadkowego tekstu.

Jakość pozyskanego druku jest bardzo wysoka. Drukarki atramentowe dają nam również możliwość drukowania grafik czy tekstu w kolorze. Mówi się, że jest to opcja mniej wydajna niż jej laserowy odpowiednik – w praktyce nie prezentuje się to tak jednoznacznie. W domowych warunkach, kiedy to do wydrukowania mamy kilka stron różnica nie jest praktycznie wyczuwalna.

Czym charakteryzuje się drukarka laserowa?

Nieco nowocześniejszą opcją, na którą możemy się zdecydować jest drukarka laserowa. Grono jej zwolenników nieustannie się poszerza, a samo urządzenie jest określane jako idealne. Jak sytuacja wygląda w rzeczywistości?

Cena jaką musimy wydać przy zakupie drukarki laserowej zdecydowanie nie zachęca. Porównując ją z innymi odpowiednikami możemy pomyśleć „Kto to kupuje?!”. Jak się okazuje – sytuacja prezentuje się zupełnie inaczej kiedy w grę wchodzą koszty eksploatacji. W drukarkach laserowych nie korzystamy z tuszu, a z tonera, który wymaga zmiany o wiele rzadziej. W dłuższej perspektywie okazuje się, że jest to zdecydowanie tańsza opcja. Toner występuje w postaci sproszkowanej, a co za tym idzie – nie musimy się martwić o jego zasychanie. Lepszą wydajność drukarek laserowych będziemy mogli zauważyć w miejscach, gdzie są one często wykorzystywane (np. w biurach czy urzędach). Tempo wydruku jest szybkie, a pozyskany tekst dobrej jakości. Większość tego typu urządzeń ma również możliwość tworzenia tekstu czy grafik w kolorze, istnieją jednak modele, w których jest to nie możliwe. Sama drukarka działa cicho, bardzo sprawnie i bez większych zarzutów.

Drukarka drukarce nie równa…

Tyle opcji do wyboru, a wszystkie wyglądają tak samo? Niekoniecznie. Każda drukarka różni się od siebie m.in. budową, funkcjami, sposobem działania czy parametrami. W dzisiejszych czasach z pewnością znajdziesz opcje idealną dla siebie. Posiadając tak szeroki wybór należy dokładnie przyjrzeć się wszystkim tym aspektom, aby nie żałować późniejszego wyboru. Każda drukarka jest inna, a co za tym idzie - wybór odpowiedniej powinniśmy uzależnić zarówno od jej przeznaczenia, jak i częstotliwości przyszłego użytkowania.

Wybór drukarki laserowej ze względu na jej wydajność i niskie koszty eksploatacji poleca się głównie większym firmom, w których druk odgrywa kluczową role. Atramentowe odpowiedniki natomiast odnajdą się świetnie w domach lub mniejszych firmach.

Podsumowując…

Jak widzimy, obydwie opcje wydają się korzystne dla pewnych grup klientów. Mimo wielu wspólnych cech różnią ich niektóre czynniki, które podczas użytkowania z pewnością nie umkną Twojej uwadze. Mamy nadzieje, że ten artykuł przybliżył Wam różnice między tymi dwoma typami drukarek i rozwiał wszystkie wątpliwości i mity owiewające ten temat!
Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel