Drukarka atramentowa a wakacje — o czym warto pamiętać?

2023-06-23
Drukarka atramentowa a wakacje — o czym warto pamiętać?

Zastanawiasz się, czy długa przerwa w drukowaniu, może spowodować uszkodzenie drukarki atramentowej? Nie wiesz, jak zabezpieczyć drukarkę podczas wakacji? Szukasz rozwiązania, które uchroni Twoją drukarkę przed zasychającym tuszem? Zobacz, jak prawidłowo zabezpieczyć drukarkę atramentową na czas wakacyjny! Dowiedz się, o czym koniecznie musisz pamiętać! Sprawdź, jak zapobiec zaschnięciu tuszu w drukarce podczas przerwy w drukowaniu! Podpowiadamy w poradniku!

Jak zabezpieczyć drukarkę w trakcie wakacji?


Posiadając drukarkę atramentową w biurze lub domu, musisz pamiętać o odpowiednim jej zabezpieczeniu, aby zachować stosowną wydajność drukowania. W przypadku drukarek atramentowych pozostawienie ich na dłuższy czas bezczynnie grozi zaschnięciem tuszu. Co za tym idzie? Konieczność wymiany głowicy lub naprawy sprzętu! Najlepszym sposobem na zabezpieczenie drukarki w trakcie wakacji czy urlopów, gdzie nie ma zbyt dużej liczby pracowników lub uczniów, jest dokonanie wydruku strony przynajmniej raz w tygodniu w kolorach:

  • żółtym,
  • czarnym,
  • czerwonym,
  • niebieskim.

Drukarka atramentowa a wakacje — o czym musisz pamiętać?


W porównaniu do drukarek laserowych na toner, urządzenia na tusz są bardziej wymagające w eksploatacji i konieczności dbania o sprzęt. Jest tak, ponieważ w czasie dłuższej bezczynności, tusz, który osiadł na głowicy, może ulec zaschnięciu. W takim przypadku zintegrowana głowica drukująca z zaschniętym atramentem może pogorszyć jakość wydruku. Warto pamiętać, że to właśnie dzięki głowicy jest możliwy poprawny wydruk, ponieważ tusz jest przekazywany z wkładu do głowicy, a następnie przenoszony zostaje na kartkę papieru.


Stąd, jeśli zaschnięty tusz zbyt długo zalega na głowicy drukarki, może spowodować pogorszenie pracy drukarki lub nawet jej uszkodzenie, a tym samym zwiększyć koszty naprawy. Dlatego, jeśli wykorzystujesz druk atramentowy w swoim miejscu pracy czy domu, to pamiętaj, aby odpowiednio zadbać o drukarkę przed wyjazdem poprzez:

  • wyczyszczenie głowicy w przypadku, gdy przez ten czas nikogo nie będzie w pobliżu urządzenia;
  • wykonanie raz w tygodniu wydruku w kolorach, które posiada Twoja drukarka.

Jak zapobiec zaschnięcia tuszu w drukarce?
Zasychający tusz to problem dla wielu właścicieli drukarek atramentowych. Tusz ulega zaschnięciu na głowicy poprzez rzadkie korzystanie z urządzenia. Obecnie technologia pozwala na automatyczne czyszczenie głowicy, co jest wielkim ułatwieniem dla osób posiadających tego typu urządzenia drukujące. Podczas czyszczenia głowicy pozwala na udrożnienie dysz z zalegającego tuszu, który mógłby spowodować w przyszłości zatkanie głowicy. Jednak mimo takich funkcji, jeśli nasza drukarka ma przestój w pracy, to warto raz na 2-3 tygodnie wydrukować chociaż jedną całą stronę, aby zapobiec zasychaniu tuszu w drukarce. Dzięki takim sposobom pozbędziesz się zasychającego tuszu w drukarce, a tym samym unikniesz kłopotów związanych z wymianą głowicy czy zakupem nowej drukarki.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel