Drukarka z USB, RJ45 i Wi-fi. Jak ją zainstalować?

2021-08-18
Drukarka z USB, RJ45 i Wi-fi. Jak ją zainstalować?
Wybierając drukarkę warto przemyśleć sposób w jaki chcemy ją podłączyć do naszego komputera, tabletu lub smartfona. Każde urządzenie jako swój podstawowy interfejs komunikacji posiada USB. Ten sposób instalacji jest również najmniej skomplikowany. Nie pozwala on jednak w swojej domyślnej wersji na wydruk w sieci. Jeżeli chcemy aby nasza drukarka była jednocześnie podłączona do kilku komputerów musimy skorzystać z interfejsu LAN (RJ45) lub Wi-fi. Tu proces instalacji może być nieco bardziej skomplikowany dla laika. Z tego artykułu dowiesz się jak szybko i bez problemu poradzić sobie z tego typu instalacją. Dodatkowo jako mały “life hack” pokażemy Ci jak zainstalować urządzenie, które nie posiada LAN ani Wi-fi w sieci.

Instalacja USB

Tu sprawa jest prosta i zazwyczaj instalacja przebiega automatycznie w systemach Windows. Wystarczy, że podłączymy przewód USB i po chwili nasze urządzenie pojawi się w sekcji “Urządzenia i drukarki” w Panelu sterowania Windows. Podczas instalacji musimy pamiętać aby nasz komputer był podłączony do sieci internet. Będziemy mieć wtedy pewność, że system pobierze i zainstaluje najnowszą wersję sterownika. W niektórych przypadkach, przed instalacją tego typu konieczne może być zainstalowanie dodatkowego sterownika dostarczonego przez producenta urządzenia. Należy go zainstalować zawsze przed podłączeniem przewodu USB.

Po poprawnej instalacji nasze urządzenie pojawi się jako gotowe do pracy.


Instalacja LAN (RJ45 i Wi-fi)

Ten typ instalacji musimy podzielić na dwie sekcje. Przed i po skonfigurowaniu urządzenia w sieci.

Jeśli nasza drukarka jest nowa i dokonujemy instalacji po raz pierwszy, w nowej sieci Wi-fi lub LAN, musimy skonfigurować jej ustawienia sieciowe takie jak nazwa sieci Wi-fi i hasło (w wersji bezprzewodowej), numer IP, bramy sieciowej i maski podsieci - najlepiej dodać te ustawienia ręcznie, nie poprzez DHCP, będziemy mieli wtedy pewność, że drukarka będzie zainstalowana w sieci zawsze pod tym samym adresem. Jeśli natomiast nie znamy tych ustawień sieciowych lub nie czujemy się na siłach aby wykonać ten krok, możemy skonfigurować urządzenie za pomocą konfiguratora DHCP, który sam pobierze niezbędne informacje o sieci. Zalecamy jednak zaadresować urządzenie na stałe za pomocą przypisanego adresu IP. Konfigurację tą możemy przeprowadzić bezpośrednio wchodząc w ustawienia urządzenia dotyczące sieci (jeśli urządzenie posiada wyświetlacz) lub za pomocą dołączonego do drukarki oprogramowania. Oczywiście podczas instalacji za pomocą przewodu RJ45, najpierw musimy podłączyć go do odpowiedniego gniazda w drukarce i naszym routerze.Wskazówka: Jeżeli nie znamy ustawień sieci, możemy je sprawdzić na naszym komputerze. W tym celu uruchamiamy wiersz poleceń: W polu wyszukiwarki Windows wpisz “cmd” i uruchom “Wiersz polecenia”.

Następnie w samym wierszu wpisujemy polecenie “ipconfig“ i potwierdzamy ENTER. Jako wynik otrzymujemy dane naszej sieci lokalnej (IP, bramę, maskę), których możemy użyć podczas konfiguracji sieci. Pamiętajmy tylko aby numer IP, który konfigurujemy w drukarce, różnił się o jedno oczko np. jeśli dane naszej sieci 10.0.0.93 ustawmy w drukarce 10.0.0.94. W przypadku wystąpienia problemów, w ustawieniach routera musimy sprawdzić czy dany IP nie jest już zarezerwowany i w razie konieczności ustawić inny np: 10.0.0.95.

Jeżeli nasza drukarka została już skonfigurowana do pracy w siec, możemy pominać krok nr. 1 i przejść do jej instalacji w systemie Windows. Aby to zrobić musimy uruchomić Panel sterowania, następnie odnaleźć ikonę z nazwą Urządzenia i drukarki. Naszym kolejnym krokiem będzie już dodanie samego urządzenia. W tym celu klikamy w odpowiedni przycisk menu “Dodaj drukarkę”.Jeśli skonfigurowaliśmy urządzenie poprawnie, powinno pojawić się ono na liście dostępnych drukarek. Wybieramy interesujący nas model i klikamy “Dalej”. Nasza drukarka zostanie automatycznie zainstalowana przez system Windows.

Jeśli tak się nie stanie konieczne będzie zainstalowanie odpowiedniego sterownika dostarczonego przez producenta lub pobranie go z biblioteki Windows.Instalacja drukarki USB bez interfejsu Wi-fi i RJ-45 w sieci LAN

Nawet jeżeli nasze urządzenie nie posiada interfejsu komunikacji sieciowej, możemy z powodzeniem zainstalować go na dowolnej ilości komputerów w naszej sieci domowej lub firmowej. W tym celu po samej instalacji drukarki, która przebiega w sposób standardowy (patrz pkt. Instalacja USB) musimy wykonać dodatkowe kroki.W Panelu sterowania, w opcjach “Drukarki i skanery”, musimy odszukać nasze zainstalowane wcześniej urządzenie. Następnie prawym przyciskiem myszy, wywołujemy jego menu. Odnajdujemy w nim “Właściwości drukarki”. W kolejnym kroku w sekcji “Udostępnianie” zaznaczamy “Udostępnij drukarkę”, a także “Renderuj zadania wydruku na komputerach klienckich”. Klikamy Zastosuj, OK i gotowe!. Nasza drukarka została właśnie udostępniona w sieci. W celu zainstalowania jej na komputerach w sieci, postępujemy analogicznie jak w przypadku punktu drugiego w tym poradniku, dotyczącego instalacji drukarki LAN. Jedyne ograniczenie, o którym musimy pamiętać to takie, że w przypadku tego rozwiązania aby możliwe było drukowanie na komputerach w naszej sieci, urządzenie do którego podłączona jest udostępniona drukarka musi pozostać włączone.

Autor: Jerzy Wasiela
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
pixel