Drukarki atramentowe na dolewki - wysoka jakość i wydajność druku za niską cenę

2025-02-11
Drukarki atramentowe na dolewki - wysoka jakość i wydajność druku za niską cenę

Do niedawna drukarki na tusz kojarzyły się z niską wydajnością i wysokimi kosztami. Tak rzeczywiście jest w przypadku drukarek na tradycyjne, plastikowe kartridże, których wydajność nie przekracza kilkuset stron. Te starsze modele są jednak wypierane przez drukarki atramentowe na “dolewki.” Drukarki tego typu mają wbudowane zbiorniki na każdy z czterech kolorów tuszu, które możesz w prosty sposób uzupełniać z wysoce wydajnych buteleczek. Standardem dla drukarek atramentowych na dolewki jest umieszczony z przodu zbiornik, który zapewnia łatwy dostęp bez konieczności obracania drukarki. Aby go napełnić, wystarczy podnieść odpowiednie zawory i włożyć szyjkę butelki w otwór.

Butelki na tusz mają pojemność do kilku tysięcy stron, mogą być ponownie zakręcane i przechowywane nawet przez dłuższy okres czasu. Dzięki temu możesz dolać dokładnie tyle tuszu, ile potrzebujesz i zapomnieć o tuszu zasychającym w drukarce, a także generujesz znacznie mniej odpadów. Co więcej, mimo znacznie większej wydajności tusze w butelkach są stosunkowo niedrogie, nawet w wersji oryginalnej. To sprawia że na drukarkach atramentowych opłaca się drukować zarówno tekst jak i obrazy i zdjęcia.

Obecnie na rynku znajdziesz drukarki na dolewki od wielu popularnych producentów. Jak wybrać tą najlepszą? Skorzystaj z naszego zestawienia. Przedstawiamy modele czteru popularnych firm: HP, Brother, Epson i Canon, z podobnej półki cenowej - za każdy z nich zapłacisz między 700 - 800 złotych. Na naszym filmiku dowiesz się także, jak napełnić każdą z tych drukarek tuszem i zainstalować głowice w modelach, które tego wymagają, oraz przekonasz się jak przedstawiają się wydruki wykonane za pomocą każdej z drukarek. W porównaniu wykorzystamy dostępne w naszym sklepie wkłady zamienniki Print.ink, które wyróżniają się niezwykle przystępną ceną oraz profesjonalną jakością wydruku.

HP Smart Tank 581

Ta wielofunkcyjna drukarka atramentowa od HP jest wyposażona w funkcje drukowania, kopiowania i skanowania. Kompatybilna jest z tuszami HP GT52 i HP GT53XL, o wydajności 8000 stron kolorowych i 6000 stron czarnych, oraz zamiennikami Print.ink o równie wysokiej wydajności. Koszty eksploatacji zależą w dużej mierze od tego, czy korzystamy z wkładów oryginalnych - ok. 190 złotych za komplet 4 kolorów - lub zamienników, takich jak tusze Print.ink - ok. 55 złotych za zestaw CMYK w Print24. HP Smart Tank 581 korzysta także z dwóch głowic, sprzedawanych osobno - to koszt. ok 120 złotych. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość samodzielnego przeprowadzenia naprawy jeśli głowica ulegnie zapchaniu czy zepsuciu, co wydłuża żywotność urządzenia. Co HP Smart Tank 581 oferuje pod względem specyfikacji? Szybkość druku na tym urządzeniu to do 12 stron czarnych lub 5 stron kolorowych na minutę. Może drukować w rozdzielczości do 4800 x 1200 dpi, co pozwala uzyskać odbitki zdjęć świetnej jakości. Co więcej, na HP Smart Tank 581 wydrukujesz zdjęcia bez marginesów. Rozdzielczość skanera i kopiarki to 1200 x 1200 dpi. Plusem tej drukarki są także wbudowane interfejsy USB, Wifi, Bluetooth, AirPrint i Mopria, które zapewniają elastyczność łączenia się z innymi urządzeniami na wiele sposobów. HP Smart Tank 581 ma jednak swoje wady, takie jak brak funkcji automatycznego druku dwustronnego. Ważnym minusem jest także krótki okres gwarancji - tylko 12 miesięcy. HP Smart Tank 581 jest także niezbyt praktycznym wyborem jeśli chcesz postawić drukarkę np. na niskiej półce ze względu na pionowy, wystający mocno poza obudowę podajnik papieru, mieszczący tylko 100 arkuszy. Taki rodzaj podajnika zwiększa wymiary urządzenia i powoduje osiadanie kurzu na papierze.

Brother DCP-T425W

Ta drukarka wielofunkcyjna, pozwalająca drukować, kopiować i skanować wykorzystuje tusze Brother BT5000 i Brother BTD60, o wydajności 5000 stron kolorowych i 6500 stron czarnych. Jest także kompatybilna z zamiennymi tuszami Print.ink, zapewniającymi równie wysoką wydajność. Koszt zestawu wkładów to ok. 150 złotych w przypadku tuszy oryginalnych i ok. 55 złotych dla zamienników. Zaletą drukarki Brother DCP-T425W są wysokie specyfikacje - drukuje ona z prędkością aż 28 stron czarno-białych lub 11 stron kolorowych, i osiąga maksymalną rozdzielczość druku 6000 x 1200 dpi. Rozdzielczość skanera jest równie wysoka co w modelu HP - 1200 x 1200 dpi. Dostępne dla tego modelu interfejsy to USB, WiFi, WiFi Direct i Mopria. Użytkownicy mogą korzystać z funkcji drukowania mobilnego i w chmurze za pomocą aplikacji Brother iPrint&Scan Mobile. Istotną zaletą tej drukarki jest schowana w obudowie szuflada na papier na 150 arkuszy, która nie zwiększa rozmiarów drukarki i pozwala zainstalować je nawet w ciasnych przestrzeniach. Wielkim plusem jest także możliwość przedłużenia gwarancji z 24 miesięcy do 5 lat po rejestracji na stronie Brother. Wadą modelu Brother DCP-T425W w porównaniu z pozostałymi prezentowanymi w tym artykule jest zintegrowana głowica - to znaczy że nie można wymienić jej samodzielnie w przypadku awarii.

Epson L3251

To urządzenie wielofunkcyjne wykorzystuje tusze z serii Epson 103 o wydajności 7500 stron kolorowych i 4500 stron czarnych, lub zamienniki Print.ink o tej samej wydajności. Komplet tuszy oryginalnych to wydatek ok. 130 złotych, zaś za zestaw zamienników w naszym sklepie zapłacisz ok. 70 złotych.

Jak Epson L3251 prezentuje się pod względem specyfikacji? Ten model ma najniższą wydajność spośród porównywanych - drukuje do 10 stron czarnych lub 5 stron kolorowych na minutę - ale imponuje rozdzielczością druku 5760 x 1440 dpi. W porównaniu z innymi modelami w tym zestawieniu Epson L3251 ma wyższą rozdzielczość skanera - 1200 x 2400 dpi. Może łączyć się z innymi urządzeniami za pomocą USB, WiFi lub WiFi Direct, oraz korzystać z funkcji drukowania mobilnego i w chmurze przez aplikację Epson Connect.

Do wad Epson L3251 możemy zaliczyć wystający poza urządzenie podajnik papieru, podobnie jak w przypadku modelu HP, który zwiększa faktyczną wysokość urządzenia z podawanych przez producenta 18 cm do 30 cm. Tak jak w HP Smart Tank 581, podajnik mieści tylko 100 arkuszy. Kolejnym, ważnym minusem jest długość gwarancji - to tylko 12 miesięcy, lub jeszcze krócej, gdyż gwarancja jest dodatkowo ograniczona ilością wydrukowanych stron - do 30 tysięcy. Jeśli drukujesz duże nakłady, gwarancja wyczerpie się znacznie szybciej.

Canon PIXMA G3470

Canon PIXMA G3470 wyróżnia się spośród pozostałych modeli oryginalnym, czerwonym kolorem (dostępna jest także wersja biała lub czarna). Koszty eksploatacji to ok 180 złotych za komplet oryginalnych tuszy CMYK, lub ok. 100 złotych jeśli zdecydujesz się na tusze zamienne Print.ink. Do Canon PIXMA G3470 można także dokupić głowice w przypadku ich zepsucia, i samodzielnie je wymienić.

Urządzenie pozwala drukować do 11 stron w czerni lub 6 stron w kolorze.Dla zdjęć w formacie 10 x 15 cm prędkość druku to 45 sekund. Maksymalna rozdzielczość druku na Canon PIXMA G3470 to 4800 x 1200 dpi, natomiast rozdzielczość skanera to 600 x 1200 dpi. W kwestii rozdzielczości skanów prezentuje się najgorzej z porównywanych drukarek. Łączność z innymi urządzeniami przebiega przez kabel USB, WiFi, gniazdo PictBridge do bezpośredniej łączności z aparatami fotograficznymi - to jedyny model w naszym zestawieniu z tą funkcją - lub usługi AirPrint czy Mopria.

Ten model Canona także ma wystający podajnik na papier na 100 arkuszy. Wadą jest również gwarancja na jedynie 12 miesięcy.

Testujemy HP Smart Tank 581, Brother DCP-T425W, Epson L3251 i Canon PIXMA G3470

Która drukarka sprawdza się najlepiej w eksploatacji - HP Smart Tank 581, Brother DCP-T425W, Epson L3251 czy Canon PIXMA G3470? Przyjrzyjmy się jakości druku i wygody korzystania z tych modeli.

Jakość druku

Jeśli chodzi o jakość druku, trudno wyłonić spośród tych czterech modeli obiektywnego zwycięzce. Dokumenty wydrukowane na wszystkich czterech modelach prezentują się praktycznie identycznie - są wyraźne, czytelne, bez zabrudzeń. Więcej różnić zauważymy w przypadku zdjęć, choć to, który z wydruków będzie się nam podobał najbardziej zależy w dużej mierze od gustu.

Obrazy wydrukowane na urządzeniach HP i Epson z naszego zestawienia trudno od siebie odróżnić. Drukują one zdjęcia z najwyższym kontrastem, choć niektórym barwy mogą wydawać się przesycone.

Z kolei wydruki zdjęć na Canon PIXMA G3470 wyglądają na bledsze i mniej intensywne niż zdjęcia z drukarek HP czy Epsona. Z drugiej strony zdjęcia z drukarki Canon dają poczucie największej delikatności, co może się spodobać części użytkowników.

Jeśli szukasz równowagi pomiędzy wysokim kontrastem i nasyceniem zdjęć odbitych na drukarce HP i Epson a subtelnością marki Canon, wybierz drukarkę Brother. Tutaj kontrast jest nieco wyższy niż w przypadku modelu Canona, ale barwy nie są tak “ciężkie” jak w wydrukach pozostałych modeli.

Aby zobaczyć na własne oczy wyniki druku na HP Smart Tank 581, Brother DCP-T425W, Epson L3251 i Canon PIXMA G3470, obejrzyj nasz filmik, do którego link znajdziesz powyżej.

Eksploatacja

Przy rozpatrywaniu, która drukarka najlepiej sprawdzi się w eksploatacji trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak: długość gwarancji, funkcjonalność czy łatwość instalacji oraz ogólne odczucia.

Wśród porównywanych model HP sprawdza się naszym zdaniem najgorzej. Na jego niekorzyść przemawiają: krótka gwarancja, niepraktyczny podajnik papieru, który sprawia że urządzenie jest znacznie wyższe a papier przechowywany w podajniku się kurzy i brudzi, oraz nieintuicyjna, trudna w instalacji i obsłudze aplikacja na system Windows 11 oraz brak instrukcji w języku polskim. Jako plus tego modelu można zaliczyć wymienną głowicę i wykorzystanie 45% materiałów z recyklingu.

Model Brother DCP-T425W prezentuje się zaś wyjątkowo korzystnie ze względu na podajnik papieru w formie szuflady - jest to jedyny w naszym zestawieniu model, który wykorzystuje to praktyczne rozwiązanie - imponujące specyfikacje pod względem szybkości druku i rozdzielczości, oraz łatwość instalacji. Na plus przemawia także najdłuższa gwarancja - aż 5 lat po rejestracji modelu u producenta. Ten model sprawdził się także świetnie w naszym teście druku zdjęć, zapewniając najbardziej “uniwersalny” sposób odwzorowania obrazu, który może przypaść do gustu największej liczbie użytkowników.

Canon PIXMA G3470 to propozycja, która trafi do klientów ceniących sobie unikalny design, funkcję PictBridge do łączenia się bezpośrednio z aparatem fotograficznym, szereg interfejsów łączności bezprzewodowej i subtelność w druku zdjęć. Jej zaletą są także wymienne głowice.

Spośród czterech porównywanych modeli Epson L3251 przedstawia się dość “nijako” - choć oferuje wysoką jakość druku i jest prosty w instalacji i eksploatacji, brakuje tu funkcjonalności, która wyniosła by go ponad konkurencję, zaś najkrótszy okres gwarancji, ograniczony dodatkowo żywotnością niewymiennej głowicy, to duży minus, którego naszym zdaniem Epson nie rekompensuje.

Opisywane przez nas drukarki są porównywalne pod względem kosztów eksploatacji - w każdym z czterech modeli to ok. 3 grosze na stronę przy użyciu tuszów oryginalnych i 1 grosz na stronę z wkładami Print.ink. Jeśli chcesz drukować taniej, zapoznaj się z naszą ofertą zamienników. Wystarczy że wpiszesz w okno naszej wyszukiwarki interesujący cię model.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2025
pixel