Drukarki atramentowe – wady i zalety

2023-10-02
Drukarki atramentowe – wady i zalety

Planujesz zakup drukarki atramentowej? Nie wiesz, czy wybór tego sprzętu drukarskiego będzie dobry w Twoim przypadku? Zależy Ci na tanim, ale precyzyjnym urządzeniu? Sprawdź, jakie są zalety drukarki atramentowej! Dowiedz się więcej o wadach druku atramentowego! Poniżej podpowiadamy, czy warto kupić drukarkę atramentową!

Jakie są zalety drukarki atramentowej?


Drukarki atramentowe są urządzeniami, które są przeznaczone dla osób, którym zależy na wysokiej jakości wydruku. Co więcej, urządzenia te przystosowane są do wydruku fotografii czy grafik, ponieważ dysze o wiele precyzyjniej rozprowadzają tusz, niż jest to wykonywane w przypadku druku laserowego. Dodatkowo urządzenia atramentowe są znaczenie tańsze niż drukarki laserowe, co często przemawia za ich kupnem.

Kolejną zaletą drukarki atramentowej jest znacznie lepsza jakość druku w porównaniu do drukarek na toner. Ponadto drukarka atramentowa zwykle szybciej pracuje i doskonale nadaje się do częstych, ale jednocześnie krótkich wydruków. Do zalet drukarki atramentowej, trzeba również zaliczyć jej niewielkie rozmiary, dzięki czemu nie zabiera wiele miejsca. Ten czynnik jest szczególnie ważny dla osób, które mieszkają w mieszkaniu lub prowadzą niewielki biuro.

Jakie są wady drukarki atramentowej?


Główną wadą drukarek atramentowych jest ich awaryjność, która zwykle dotyczy zatykających się głowic. Dzieje się tak, jeśli drukarka nie jest użytkowana, przez dłuższy czas, stąd planując zakup tego typu drukarki, pamiętaj o przedrukowywaniu stron co jakiś czas. Kolejną wadą, jaką można przypisać drukarce atramentowej, jest wysoka cena. W przypadku drukarek, które nie posiadają kartridży koszt materiałów eksploatacyjnych, jest wysoki. Dlatego często atramentowe urządzenie drukujące jest droższe niż w przypadku drukowania laserowego. Jednak na rynku obecnie mamy dostęp do wielu zamienników, które są kompatybilne z drukarkami, stąd istnieje możliwość znacznego obniżenia kosztów eksploatacji urządzenia. W wadach drukarek atramentowych warto również uwzględnić:

  • wolniejsze wydruki, które osiągają od kilkunastu do 20 stron na minutę;
  • konieczność czyszczenia dysz;
  • zbyt małe tacki na papier, przez co nie jest ona polecana do dużych biur.

Czy warto kupić drukarkę atramentową?


Zastanawiasz się, czy lepsza będzie drukarka laserowa, czy atramentowa? Biorąc pod uwagę wszystkie wady i zalety drukarki atramentowej, można przyznać, że jest to doskonałe urządzenie dla rodziny czy do małego biura. Szczególnie przypadnie do gustu osobom, którym zależy na wysokiej jakości wydruku lub chcą wydrukować zdjęcia czy grafiki, dlatego śmiało możesz kupić ją do swojego domu lub biura.

Tym bardziej że wiele drukarek atramentowych powstaje jako modele wielofunkcyjne, dzięki którym możliwe jest skanowanie oraz kopiowanie dokumentów. Co więcej, z roku na rok technologia urządzeń drukujących atramentowo zostaje ulepszona, dlatego koszty eksploatacji czy zakupu atramentu spadają. Przed zakupem warto zapoznać się z interesującym Cię modelem i poznać jego zalety oraz wady, dzięki czemu dopasujesz urządzenie zgodne z Twoimi wymaganiami.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel