Drukarki inne niż wszystkie - Origami od Samsunga

2025-01-08
Drukarki inne niż wszystkie - Origami od Samsunga

Martwi Cię, że wymieniając drukarkę na nową generujesz dużo odpadów? Choć obecnie na rynku możesz znaleźć urządzenia zawierające od 10-20% do nawet 50% tworzyw z recyklingu, a producenci drukarek dążą do stworzenia zamkniętego obiegu, ten cel na razie pozostaje odległy. A co gdyby drukarkę dało się w całości poddać recyklingowi, łącznie z obudową? Takie pytanie zadali sobie projektanci Kwanghyuck So, Seungwook Jeong i Minchul Kim z Samsunga w 2013 roku. Odpowiedzią były drukarki Origami, Mate i Clip, które zostały uhonorowane aż 9 nagrodami na IDEA (International Design Excellence Awards) w 2013 roku. Czym różnią się te modele, co czyni je niezwykłymi i czy można je kupić?

Origami, Mate i Clip - nagrodzony ekologiczny design

Origami, Mate i Clip łączy wspólna filozofia - wszystkie trzy drukarki działają w technologii monochromatycznego druku laserowego, mają obudowy, które użytkownik może złożyć sam bez użycia narzędzi i część mechaniczną, odpowiedzialną za pracę urządzenia. Dzięki nieskomplikowanej budowie, innowacyjny design pozwala obniżyć ilość części, spoiw i elementów łączeniowych i mocujących, a co za tym idzie ograniczyć zużycie materiałów i skrócić i uprościć proces produkcji. To z kolei oznacza mniejszy negatywny wpływ na środowisko jeszcze zanim drukarka trafi do klienta.

Origami

Do stworzenia drukarki Origami projektant Seungwook Jeong został zainspirowany przez… wyjście na pączki. Patrząc na sprzedawcę wkładającego pączki do biodegradowalnego kartonowego pudełka, wyobraził sobie - co gdyby zrobić to samo z silnikiem drukarki? Tak powstała koncepcja Origami - drukarki z kartonu z recyklingu niepotrzebnych wydruków z biura. Obudowę użytkownik składa samodzielnie z dwóch części, bez użycia kleju. Po złożeniu dolnej części, wystarczy włożyć mechaniczną część drukarki do środka a następnie złożyć i mocujesz pokrywę. Po zakończeniu okresu eksploatacji Origami, drukarka nadaje się do recyklingu, a zutylizowana obudowa może być wykorzystana do stworzenia nowej Origami, co zamyka obieg.

Instrukcje składania możesz zobaczyć na diagramie dostępnym na Samsung Newsroom.

Dodatkowym atutem Origami jest możliwość personalizacji poprzez drukowanie, a nawet rysowanie czy pisanie na obudowie.

Mate

Mate opiera się na podobnej zasadzie co Origami - wykorzystuje tekturę z recyklingu do obudowania silnika drukarki. Projekty różnią się wyglądem i możliwościami customizacji. Obudowa Mate składa się z oddzielnych paneli z kolorowego kartonu, które można dowolnie wymieniać, aby stworzyć swoją własną, niepowtarzalną kompozycję i “odświeżyć” wygląd urządzenia, na przykład przy zmianie wystroju biura. Inspiracją dla designu Mate był

Sposób składania i dostępne kolory możemy zobaczyć na oficjalnej grafice od Samsunga.

Clip

W odróżnieniu od dwóch pozostałych projektów, Clip wykonana jest z plastiku. Obudowę i użytkownik składa z jednego kawałka tworzywa za pomocą zatrzasków i klipsów. Tworzywo, z którego zrobiony jest Clip wykorzystywane jest często np. w akcesoriach kuchennych. Projekt dopuszcza możliwość różnych wersji kolorystycznych, możliwych do dopasowania do wnętrza. Instrukcja składania dostępna jest tutaj.

Składane drukarki Samsunga - urządzenia przyszłości czy zapomniana ciekawostka?

Niestety, pomimo zainteresowania dla projektów Origami, Mate i Clip i zdobytym przez drukarki prestiżowym nagrodom, żadne z trzech urządzeń nie weszło do produkcji. 11 lat po premierze prototypu o składanych drukarkach od Samsunga na darmo szukać nowych wzmianek w sieci - a to, że filmik na oficjalnym kanale producenta na Youtube, demonstrujący składanie i działanie innowacyjnych modeli został oznaczony jako prywatny, a co za tym idzie niedostępny nawet dla posiadających link, nie nastraja optymistycznie.

Według zapewnień producenta z 2013 roku, Origami, Mate i Clip pozytywnie przeszły praktyczne testy, w tym odporności na wodę i… ogień, przyznane nagrody także sugerują że projekty były w pełni funkcjonalne. Jaki więc mógłby być powód porzucenia tak obiecującego projektu? Odpowiedź znajdziemy w przeglądzie innowacji Samsunga na oficjalnym Newsroomie:

“Uważa się, że produkty futurystyczne wymagają bardziej złożonego procesu rozwoju z rozbudowanymi strategiami komunikacji, zanim odniosą sukces na rynku. Jednak drukarki Origami, Mate i Clip były skuteczne w komunikowaniu kreatywnych, innowacyjnych kompetencji drukarek Samsung wszystkich członkom Printing Printing Solutions Business Design Group i uczestnikom spotkania dotyczącego strategii projektowania.”

Kolejnką wskazówką może okazać się artykuł na temat inspiracji projektantów. Tekst nie wspomina o żadnych, nawet szacunkowych planach na wprowadzenie tych modeli do sprzedaży, a główny projektant, Seungwook Jeong, odpowiedział na pytanie “co dalej” w następujący sposób:

“Chcę zaprojektować drukarkę, która będzie bardziej użyteczna dla konsumentów pod względem rozwiązań UX i opakowania. Mój zespół i ja jesteśmy w trakcie produkcji nowych drukarek, skupiając się na tej koncepcji”.

Czytając między wierszami możemy wywnioskować, że projekt składanych drukarek najprawdopodobniej spotkał się z oporem na polu UX - co po polsku doświadczeń użytkownika. Projektowanie UX skupia się na funkcjonalności produktu oraz tym, jakie potrzeby użytkownika spełnia. Możliwe że wewnętrzni testerzy Samsunga nie byli zainteresowani pomysłem personalizacji urządzenia, uznali że własnoręczne składanie drukarki to zbyt duży kłopot, albo że, mimo testów wytrzymałości, nie mogli zaufać urządzeniu składanemu przez amatorów, z pozornie mało wytrzymałych materiałów.

Wszystko wskazuje na to, masowa produkcja Origami, Mate i Clip nigdy nie była w planie. Te projekty były zarazem eksperymentem jak i demonstracją możliwości Samsunga na arenie międzynarodowej. Samsung uznał jednak, że rynek nie jeszcze gotowy na tak znaczne odejście od normy, do której przyzwyczajeni są konsumenci. Czas pokaże, czy któryś z trzech projektów powróci w przyszłości, lub czy producent wykorzysta elementy pomysłu w projekcie innych drukarek.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2025
pixel