Drukowanie na nietypowym podłożu

2024-04-12
Drukowanie na nietypowym podłożu

Wraz z rozwijającą się technologią druku jest możliwe wykorzystanie przeróżnych technik poligraficznych, które to dają możliwość wykonania niestandardowych projektów m.in. na drewnie, folii czy tekstyliach. Poszukujesz informacji jak drukować na nietypowym podłożu, tak aby uzyskać zadowalający zadruk, świetny efekt, a przy tym nie uszkodzić materiału? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym wskazujemy, w jaki sposób drukować na niestandardowych materiałach! Wyjaśniamy krok po kroku jak przeprowadzić proces drukowania na nietypowym podłożu!

Jak drukować na nietypowym podłożu?


Najważniejszą czynnością w trakcie drukowania wielkoformatowego na nietypowym materiale jest dopasowanie odpowiedniego tuszu lub tonera do rodzaju powierzchni, na którym planujesz drukować. Nie wiesz, jak to zrobić? Poniżej wskazujemy jak dopasować toner lub tusz do rodzaju materiału. Podpowiadamy jaką technikę drukowania wybrać do wydruku na folii, drewnie oraz tkaninach. Sprawdźmy!

W jaki sposób drukować na folii?


Wykonując wydruk na folii w pierwszym kroku, należy wziąć pod uwagę rodzaj folii, na której planujesz zadruk, po czym dopasować rodzaj tuszu. W sytuacji, gdy planujesz drukować na folii dedykowanej na zewnątrz, najlepiej zdecydować się na tusze UV. Nadruk wykonany z użyciem tego typu atramentu wyróżnia się dużą odpornością na warunki atmosferyczne.


Reklamowe wydruki UV na folii odporne są na promieniowanie słoneczne, jak również wilgoć. Nieco inaczej jest w przypadku drukowania na folii elastycznej. W tym przypadku nie jest polecany druk UV, ale wykorzystanie tuszów na bazie rozpuszczalników. Tego typu produkty dają możliwość zadrukowania wyraźnych i nasyconych kolorów, co z kolei przekłada się na skuteczność reklamy.

Jak drukować na drewnie? Wybór tuszów i tonerów


W przypadku drukowania na drewnie należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, takich jak rodzaj materiału drewnianego, grubość, jak również przeznaczenie. Warto dodać, że wykonywanie zadruku na sztywnym materiale drewnianym wymaga użycia do tego specjalnych technik drukarskich, nowoczesnych drukarek oraz doboru odpowiednich tonerów i tuszów. Do wyboru masz 3 możliwości: tusze UV, atramenty lateksowe oraz tonery solwentowe. Drukowanie UV na drewnie to nic innego jak utwardzanie wszelkich wzorów i napisów na drewnie przez promieniowanie UV. Ta technika umożliwia błyskawiczne wysychanie, dzięki czemu nie ma ryzyka rozmazywania się projektu.

Tymczasem atramenty lateksowe dedykowane są do stosowania na powierzchniach, które mogą mieć kontakt ze skórą. Tym samym świetnie sprawdzą się do zadruku na drewnianych zabawkach lub przedmiotach użytku codziennego. Ostatnie, czyli tonery solwentowe oferują wysokiej jakości zadruk odporny na światło słoneczne czy wilgoć. Tym samym doskonale sprawdzą się na formatach drewnianych, które mogą mieć kontakt z czynnikami zewnętrznymi.

Drukowanie na tkaninach


Nieco inaczej jest w przypadku drukowania produktów reklamowych lub wzorów na tkaninach, płótnach i innych materiałach tekstylnych. Do wyboru masz dwa rodzaje tuszów, których dobór zależny jest od materiału. Tusze pigmentowe doskonale sprawdzą się do zadrukowywania bawełny. Warto wspomnieć, że są one odporne na działanie wody, jak i światła. Z kolei do drukowania na tkaninach syntetycznych lub mieszanych najlepszym sposobem na wydrukowanie wzorów, kształtów i napisów jest użycie w tym celu tuszów sublimacyjnych. Te z kolei zapewniają bardzo żywe kolory. Poza tym są niezwykle trwałe.

Drukowanie na nietypowym materiale krok po kroku


Podczas wykonywania druku na różnych nietypowych materiałach, takich jak drewno, folia, tkaniny, ceramika, karton i wiele innych, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które umożliwią poprawne wykonanie projektu. Aby drukowanie na nietypowym podłożu miało miejsce, należy:
1. Dokonać rozróżnienia materiału.
2. Dopasować do niego materiał eksploatacyjny w postaci odpowiedniego toneru lub tuszu.
3. Wybrać odpowiednią technikę drukowania.
4. Dopasować ustawienia drukarki – rozdzielczość, format, jakość, prędkość, nakład.
5. Wykonać próbny wydruk w celu oceny poprawności zadruku.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
pixel