Gdzie wyrzucać pojemniki po tuszu z drukarki?

2023-12-29
Gdzie wyrzucać pojemniki po tuszu z drukarki?

Każdy użytkownik drukarki atramentowej prędzej czy później spotyka się z dylematem - co zrobić ze zużytymi kartridżami? Na mocy Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U.2023.0.1587 t.j.) przedsiębiorstwa mają obowiązek utylizować zużyte wkłady z drukarek, ale także świadomi ekologicznie indywidualni klienci powinni się zainteresować tym problemem. Odpowiedź zaś nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Choć zewnętrzne części wkładu mogą być wykonane z plastiku lub metalu, całość składa się z wielu materiałów, które trudno byłoby nam samodzielnie oddzielić od siebie i posortować. Jeśli wyrzucimy je do pojemników do recyklingu przy miejscu zamieszkania, kartridże najprawdopodobniej zostaną odrzucone w sortowni i trafią na wysypisko śmieci. Co w takim razie możemy zrobić, aby ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko?

Odeślij wkład do producenta
To, jak postąpić ze zużytymi pojemnikami tuszu z drukarki zależy również od marki, której wkładów używasz. Obecnie wiodący producenci drukarek i materiałów eksploatacyjnych uruchamiają projekty, które mają na celu ograniczenie produkcji śmieci. Niestety wiele z tych usług dalej nie jest dostępnych w Polsce. Polscy klienci mogą zwrócić wkłady do:

  • Brother - firma oferuje możliwość odesłania zarówno tonerów jak i wkładów z tuszem. Odwiedź stronę producenta, aby posłać szczegóły i wygenerować kopertę.
  • HP - w małych ilościach od klientów indywidualnych firma przyjmuje do recyklingu tylko tonery, ale jeśli zwracasz wkłady jako pracownik lub właściciel firmy, możesz zamówić transport na stronie HP.

Firma Canon w niektórych krajach przyjmuje zużyte tusze do recyklingu, ale na terenie Polski na chwilę obecną proponuje jedynie recykling tonerów.

Odnieś wkład do sklepu z materiałami biurowymi


Jeśli opcja odesłania wkładu do producenta nie jest dla Ciebie dostępna, odwiedź najbliższy sklep z elektroniką lub materiałami biurowymi i zapytaj o możliwość oddania wkładów do recyklingu. Możliwe że w sklepie znajdziesz kosz ze specjalnym oznaczeniem. Możesz też zwrócić się konkretnie do sklepu, w którym został zakupiony dany wkład.

Oddaj zużyte wkłady w PSZOK-u

PSZOK, lub inaczej Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, znajduje się w każdej gminie. Skontaktuj się z lokalnym punktem, aby poznać zasady zbierania odpadów i otrzymać dalsze instrukcje.

Niezależnie od sposobu przekazania wkładów do recyklingu, który wybierzesz, pamiętaj że w ten sposób troszczysz się o środowisko i zapobiegasz składowaniu materiałów sztucznych o bardzo długim okresie rozkładu. Choć niektóre możliwości są niedostępne dla Polaków, istnieją alternatywy, a gra jest warta świeczki.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel