Głowica piezoelektryczna — czym jest?

2024-02-28
Głowica piezoelektryczna — czym jest?

Głowica piezoelektryczna — czym jest?


Szukasz drukarki z głowicą piezoelektryczną? Nie wiesz, na czym polega działanie tej głowicy? Zastanawiasz się, czym jest głowica piezoelektryczna? Chcesz wiedzieć, jakie są plusy i minusy? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania! Podpowiadamy, czy warto zdecydować się na ten rodzaj głowicy! Poznaj działanie oraz zalety głowicy piezoelektrycznej!

Czym jest głowica piezoelektryczna?


Wykorzystanie głowicy piezoelektrycznej w drukarkach jest równie popularne co wbudowanie głowicy termicznej. Jednak piezoelektryczna głowica to głowica drukująca, która ma za zadanie przenosić tusz na papier. Dzięki głowicy możliwe jest precyzyjne wykonywanie wydruków dokumentów oraz zdjęć. Gdyby nie wykorzystanie głowicy w urządzeniach, to druk byłby niemożliwy. Głowice tego rodzaju można spotkać w drukarkach atramentowych. Jakość i szybkość wydruku zależy od ilości dysz, przez które przedostaje się atrament.

Jak działa głowica piezoelektryczna?


Technologia druku z wykorzystaniem głowic piezoelektrycznych znana jest już od lat 70 XX w. przez firmę Siemens. Działanie głowicy polega na tym, że zostaje ona wprawiona w ruch poprzez silnik skokowy, który rozpoczyna pracę paska zębatego uruchamiającego głowicę. Następnie wałek przeciąga pasek przez urządzenie drukujące i następuje wydruk.

Mechanizm działania głowicy tego rodzaju zależy od działania kryształów piezoelektrycznych. Dzięki impulsowi elektrycznemu kryształy wyginają się, przez co wywierają duży nacisk na membranę, która dzieli dwie komory. To sprawia, że wewnątrz tworzy się duże ciśnienie, które przenosi tusz atramentowy na dyszę. Następnie w ciągu 5 mikrosekund tusz zostaje przeniesiony na arkusz papieru.

Jakie są jej plusy i minusy?


Największą zaletą z posiadania drukarki z głowicą piezoelektryczną jest jej wytrzymałość, dzięki temu posłuży Ci wiele lat. Głowica nadaje się do wydruku dokumentów oraz zdjęć, jednak warto mieć na uwadze, że jeśli zależy Ci na bardzo wysokiej jakości fotografii, to lepszym pomysłem będzie zakup drukarki z głowicą termiczną. Ten rodzaj głowicy cechuje także długa żywotność. Dlatego te produkty będą lepszym rozwiązaniem do biur i śmiało mogą konkurować z drukarkami laserowymi. Do minus drukarki można zaliczyć koszty eksploatacji, które wiążą się z koniecznością częstego uzupełniania tuszu, a w dodatku należy drukować regularnie, aby nie doszło do zatkania kanałów dysz.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel