Głowice drukujące - popularne rodzaje głowic w drukarkach
Co to jest głowica drukująca?
Głowica drukująca to jeden z kluczowych elementów drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego, który odpowiada za nanoszenie tuszu na powierzchnię papieru. Jest to element urządzenia drukującego, który generuje strumień kropelek atramentu, kontrolując je w taki sposób, aby utworzyć na papierze oczekiwany obraz lub tekst.
Pamiętaj!
Głowica w Twojej atramentówce wymaga ciągłego przepływu tuszu przez dysze, jeśli zapomnisz o regularnym drukowaniu, tusz może zaschnąć, co może skutkować zatkaniem dysz głowicy i w niektórych przypadkach doprowadzić do trwałego uszkodzenia elementu.
Głowica drukująca składa się z kilku podstawowych elementów, w tym dysz lub grzałek, które wytwarzają kropelki atramentu, elementów sterujących, takich jak elektrody, oraz mechanizmów przemieszczających głowicę wzdłuż papieru.
Rodzaje głowic w drukarkach atramentowych
W drukarkach atramentowych znajdziesz kilka rodzajów głowic drukujących, jednak najczęściej spotkasz się z głowicą drukującą termiczną i piezoelektryczną.
-
Głowica termiczna
W przypadku tej głowicy, tusz, którym drukuje urządzenie zostaje podgrzany do odpowiedniej temperatury, a następnie wyrzucony z dyszy na papier.
-
Głowica piezoelektryczna
W przypadku głowic drukujących piezoelektrycznych tusz zostaje wypychany mechanicznie na arkusz poprzez kryształy piezoelektryczne umieszczone w głowicy drukującej.
Jak działa głowica termiczna?
Głowica drukująca termiczna to element drukarki składający się z mikroskopijnych oporników i komór z tuszem. Kiedy urządzenie otrzymuje informację o konieczności zadrukowania konkretnego miejsca, podgrzewa odpowiedni opornik na głowicy. Tusz zostaje wypychany z dyszy drukującej na papier, tworząc kropkę tuszu. W ten sam sposób powstają kolejne kropki, które razem tworzą oczekiwany obraz lub tekst na papierze.
Twoja drukarka powtarza czynność wypluwania tuszu nawet kilkadziesiąt razy na sekundę.
Jeśli zależy Ci na wysokiej szczegółowości wydruków i szybkości pracy drukarki z głowicą termiczną, wybierz tą z największą ilością dysz. Niektóre modele posiadają nawet 400 mikroskopijnych dysz na głowicy.
Jak działa głowica piezoelektryczna?
W głowicy piezoelektrycznej znajdują się kryształy piezoelektryczne, które zmieniają swój kształt pod wpływem napięcia elektrycznego. Kiedy kryształ otrzyma impuls i zmieni swój kształt, wytworzy się ciśnienie, przez które odpowiednia ilość tuszu zostanie wypchnięta przez dyszę, na kartkę papieru.
Drukarka powtarza tą czynność dodając kolejne kropki, z których ostatecznie powstaje odpowiedni tekst lub obraz.
Proces wypchnięcia jednej kropli tuszu trwa zaledwie 5 mikrosekund.
Podsumowując, głowica drukująca to kluczowy element drukarki, który umożliwia utworzenie wydruku poprzez nanoszenie atramentu na papier lub inny nośnik danych.