Główne kolory tuszów w drukarkach

2023-01-02
Główne kolory tuszów w drukarkach

Drukarki to urządzenia, które znajdziemy w niemal każdym biurze i domu. Są niezbędne w pracach biurowych i jeśli w takim razie spędzamy z nimi aż tyle czasu, warto poznać je bliżej. Najczęściej wybieraną do domu drukarką jest znana nam od lat drukarka atramentowa. Jest to tanie w zakupie i eksploatacji urządzenie drukujące, za pomocą którego wydrukujesz w wysokiej rozdzielczości zarówno czarno białe teksty, jaki i kolorowe zdjęcia czy grafiki.

Jako właściciele drukarki, musimy odpowiednio się nią zaopiekować. Warto więc wiedzieć jakie podstawowe kolory zjada na co dzień nasze urządzenie i czym je nakarmić.

Podstawowe kolory w drukarce

Jak to się dzieje, że nasza drukarka potrafi odtworzyć tyle różnych barw w wybranych odcieniach? Nie uzupełniamy przecież pojemników w drukarce,  na dziesiątki kolorów, a nasze zdjęcia wydrukowane zostają w realistycznych kolorach.

Dzieje się tak ponieważ drukarka to złośliwe ale sprytne urządzenie. Wystarczy, że dostarczysz jej podstawowe cztery kolory, a ona sama zmiesza je w taki sposób, aby jak najlepiej oddawały wybraną przez nas barwę. 

Cztery Podstawowe kolory, którymi uzupełniasz drukarkę to:

CMYK
- cyan (C)
- magenta (M)
- yellow (Y)
- black (K)

 

Co to jest CMYK? 

Jeśli więc zastanawiałeś/łaś się kiedyś co oznacza tajemniczy zlepek liter “CMYK” - jest to termin wykorzystywany w poligrafii, określający przestrzeń barwną wykorzystywaną w druku. CMYK to skrót pochodzący od wykorzystywanych przez drukarki kolorów - cyan, magenta, yellow i black. 

Cyan jest odcieniem koloru niebieskiego. Najbardziej przypomina kolor turkusowy. Wraz z yellow, cyan tworzy kolor zielony, a wraz z magenta tworzy kolor fioletowy.

Magenta jest to barwa czerwona z domieszką niebieskiego, przypominająca kolor purpurowy. Magenta w połączeniu z kolorami cyan i yellow, pozwala na uzyskanie pełnej gamy kolorów. Wraz z cyanem, magenta tworzy kolor fioletowy, a wraz z yellow tworzy kolor czerwony.

Yellow to najzwyczajniej kolor żółty. Wraz z cyanem, yellow tworzy kolor zielony, a wraz z magenta tworzy kolor czerwony. 

Black odpowiada literze K i oznacza kolor czarny. Litera K jest w tym zestawieniu wyjątkiem i nie pochodzi od pierwszej litery nazwy koloru, ale od określenia „key colour”. Jest to najczęściej wykorzystywany przez użytkowników tusz, przez to oczywiście najszybciej się kończy. Z tego powodu do wielu modeli drukarek powstały nawet wkłady z czarnym tuszem o zwiększonej wydajności.

Na rynku znajdziesz modele drukarek, które umożliwiają wydruki bez czarnego tuszu. Urządzenie zmiesza pozostałe barwy (CMY), tak aby uzyskać kolor jak najbardziej zbliżony do czarnego. Nie jest jednak możliwe uzyskanie w pełni nasyconej czerni, poprzez zmieszanie kolorów CMY. Takie rozwiązanie może więc uratować nam skórę w nagłym przypadku, kiedy czarny tusz nagle się skończy, ale dla osiągnięcia satysfakcjonującego efektu, potrzebne będzie uzupełnienie pojemnika z czarnym tuszem. 

CMYK czy RGB do druku?

Do wydruku wybierz profil barwny CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black).

RGB (Red, Green, Blue) to system trzech kolorów stosowany w wyświetlaczach, monitorach i telewizorach, które mieszane są, tak aby na ekranie pojawiła się pełna gama kolorów, dająca odpowiedni obraz. Niemniej jednak, RGB nie jest idealnym systemem kolorów do druku.

Drukarki tworząc wydruk, wykorzystują cztery kolory CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black), dlatego dla najlepszego odwzorowania barw, należy przygotować plik do druku, w kolorach wykorzystywanych przez urządzenia drukujące. 

Jeśli więc projektujesz coś w systemie RGB, przed drukiem zmień profil kolorów na CMYK, dzięki temu uzyskasz dokładne odwzorowanie kolorów na swoich wydrukach.

Kolor wydrukowany różni się od tego na monitorze

Nawet jeśli posiadasz drukarkę kolorową o dobrych parametrach  i uzupełniasz ją jedynie tuszami o wysokiej jakości, kolory wydrukowane, mogą różnić się od tych, które widzisz na ekranie komputera. Twój monitor wyświetla barwy w modelu RGB, natomiast drukarka wykorzystuje CMYK. Ogromne znaczenie ma również kalibracja Twojego monitora oraz jego parametry. 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel