HP pod zarzutem stosowania praktyk monopolistycznych. Konsumenci wnoszą zbiorowy pozew

2024-01-15
HP pod zarzutem stosowania praktyk monopolistycznych. Konsumenci wnoszą zbiorowy pozew

Zarzuty i roszczenia wobec HP

11 powodów, pochodzących m.in ze stanów Illinois, New York i Missouri wniosło zarzuty o stosowanie praktyk monopolistycznych przez HP poprzez blokowanie podstawowych funkcji drukarki, jeśli urządzenie wykryje zainstalowany wkład od konkurencji (zamiennik). HP narzuca klientom używanie oryginalnych wkładów w swoich drukarkach poprzez aktualizacje oprogramowania Dynamic Security, które, jak utrzymują powodowie, były instalowane automatycznie, bez wiedzy i zgody klientów, którzy nie mogli z tych aktualizacji zrezygnować. Pozew podkreśla, że ta sytuacja zaistniała pomimo iż stosowanie zgodnych wkładów innych producentów nie jest zabronione przez umowę gwarancyjną HP.

Kolejnym z zarzutów jest, że firma HP wprowadziła blokady wkładów od innych producentów, aby móc bezpośrednio ustalać ceny produktów i dowolnie je podnosić, nie obawiając się konkurencji. Pozew wskazuje na wyraźny wzrost cen wkładów HP w okresie pokrywającym się z czasem wprowadzenia obowiązkowych aktualizacji Dynamic Security.

Najnowszy pozew o praktyki monopolistyczne przeciw HP opiera się o akty prawne obowiązujące w USA, w tym Ustawie Antymonopolowej Shermana (ang. Sherman Act), Ustawie z 1984 r. o Przestępstwach i Nadużyciach Komputerowych (ang. Computer Fraud and Abuse Act) oraz ustawy o ochronie praw konsumenckich w poszczególnych stanach.

Powodowie domagają się: procesu z udziałem ławy przysięgłych, opinii sądu, zabezpieczenia roszczeń w drodze nakazu lub zakazu sądowego oraz pociągnięcia HP do odpowiedzialności w zakresie odszkodowań kompensacyjnych, ustawowych i sankcyjnych w wysokości 5 milionów dolarów dla siebie oraz grupy konsumentów z całego obszaru USA, obejmującej wszystkich, którzy od września 2022 roku zakupili firmowy wkład do drukarek HP i/lub zamiennik, którego nie byli w stanie użyć z powodu wprowadzonych przez HP aktualizacji oprogramowania drukarek.

Precedens w sporze o zamienniki


Działania, które zarzucają HP powodowie w pozwie złożonym w Kalifornijskim sądzie są pogwałceniem ustaw anty monopolistycznych nie tylko w USA, ale także w wielu innych krajach, w tym w Polsce. W naszym kraju sprawy praktyk monopolistycznych reguluje ustawa z dnia 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz. U. z 2023 poz.1689).
Choć dotychczas konsumenci z Polski nie wnosili pozwów przeciwko HP, producent został już kilkakrotnie pociągnięty do odpowiedzialności na arenie międzynarodowej za umożliwienie wykorzystania wkładów od konkurencji w swoich drukarkach:

  • W 2018 roku Australijska Komisja do spraw Konkurencji i Konsumentów (ang. Australian Competition and Consumer Commission, ACCC) zarządziła, że HP ma wypłacić po 50 dolarów australijskich wszystkim konsumentom dotkniętym blokadą drukarki przez Dynamic Security,
  • W 2019 roku firma HP musiała wypłacić 1,5 miliona dolarów konsumentom z USA w wyniku pozwu zbiorowego dowodzącego, że blokowanie konkurencyjnych wkładów przez Dynamic Security jest nielegalne,
  • W 2020 roku organ antymonopolowy we Włoszech (ang. Italian Antitrust Authority, AGCM) nałożył na HP karę wysokości 10 milionów euro za “wprowadzające w błąd, agresywne praktyki handlowe”.
  • W 2022 roku grupa konsumentów z Belgii, Włoch, Hiszpanii i Portugali reprezentowana przez Euro Consumers otrzymała 1350000 dolarów odszkodowania do podziału w sprawie zbiorowej.

Oprócz odpowiedzialności finansowej proceder blokowania drukarek HP korzystających z zamienników przyniósł gigantowi złą prasę, jednak HP w dalszym ciągu otwarcie przyznaje się do działań mających na celu powiązanie konsumentów ze swoją firmą. Pozostaje nam czekać, czy najnowszy pozew w tej sprawie przyniesie zmiany.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel