Hot stamping - drukowanie z metalicznym wykończeniem

2025-05-07
Hot stamping - drukowanie z metalicznym wykończeniem

Chcesz zaprojektować wyjątkowe zaproszenia na Komunię czy ślub, a może potrzebujesz eleganckich wizytówek lub opakowań produktów? Hot stamping wyniesie Twoje wydruki na wyższy poziom. Ta technika pozwala nanieść na papier metaliczne litery lub inne wykończenia za pomocą termodruku. Dowiedz się więcej z nami.

Hot stamping - drukowanie z metalicznym wykończeniem

Hot stamping to technika druku litograficznego, która pozwala uszlachetnić Twoje odbitki i nadać im elegancki, ponadczasowy wygląd. Sprawdzi się w druku zaproszeń, luksusowych opakowań, wizytówek, a nawet okładek książek. Wykończenia metodą hot stampingu mogą być złote, srebrzyste lub w innym kolorze, ale także perłowe lub holograficzne. Jak działa hot stamping, jakich materiałów wymaga i czy możesz wykonać druki tą techniką w domu? Odpowiadamy.

Hot-stamping jako technika druku

Hot-stamping należy do technik druku tradycyjnego, co znaczy, że wykorzystuje procesy fizyczne i chemiczne - a dokładniej, podgrzewanie warstwy z klejem na arkuszu specjalnej folii, i wymaga użycia specjalistycznych pras i matryc. Warto zaznaczyć tutaj, że hot-stamping to nie to samo co drukowanie na folii - w tej technice folia jest przytwierdzona do powierzchni papieru i stapia się z nim, aby stworzyć wzór. Takie zdobienie jest bardzo trwałe, gdyż w procesie termodruku pasek kleju na folii stapia się z zadrukowaną powierzchnią pod wpływem nacisku i dużej temperatury. To znacznie mocniejsze połączenie niż w przypadku typowej naklejki, która przywiera na samej warstwie kleju.

Jak działa ten proces? Prasa do hot-stampingu podgrzewa wygrawerowaną formę lub matrycę, która następnie dociska specjalistyczną folię do zadrukowanej powierzchni. Ciepło roztapia warstwę kleju znajdującą się na folii, dzięki czemu folia jest osadzana tylko tam, gdzie gorący stempel wchodzi w kontakt z papierem czy innym surowcem. Na koniec wierzchnia warstwa folii, nazywana nośną, jest zdejmowana, aby odsłonić wzór. W zależności od zastosowanej matrycy, 

Folie do hot-stampingu oraz ich rodzaje

W procesie hot-stampingu wykorzystywane są specjalne, wielowarstwowe folie. Rozpoczynając od warstwy kleju, która pozwala na przywarcie do zadrukowanej powierzchni, folia ma warstwę aluminium, nadającą metalicznego koloru, opcjonalną warstwę nabłyszczającego lakieru, a wreszcie warstwę zabezpieczającą, zwaną “nośną”, którą zdejmuje się po wykonaniu nadruku. Aby warstwę nośną można było bezpiecznie oderwać, od pozostałych warstw oddziela ją warstwa rozdzielająca, złożona z silikonu albo wosku. Folie do hot-stampingu pozwalają uzyskać finisz:

  • metaliczny: złoty, srebrny lub w innym odcieniu z metalicznym połyskiem,
  • perłowy: słabiej odbijający światło niż folie metaliczne, w łagodnych, pastelowych odcieniach,
  • pigmentowy: kolorowy, ale bez metalicznego efektu,
  • holograficzny: z tęczowym, opalizujący efektem.  

Zastosowania hot-stampingu - na czym można drukować?

Technikę hot-stampingu często stosuje się aby uszlachetnić druk na papierze lub kartonie ozdobnym. Hot-stamping uatrakcyjni Twoje:

  • kartki okolicznościowe,
  • zaproszenia,
  • wizytówki,
  • opakowania papierowe i tekturowe - eleganckie torby, pudełka na upominki,
  • koperty czy papier listowy
  • luksusowe broszury, katalogi czy menu.

Hot stamping może być wykonywany nie tylko na papierze. Tą metodą można ozdabiać także:

  • drewno,
  • plastik - elementy użytkowe lub ozdoby i akcesoria,
  • tekstylia,
  • wyroby ze skóry - torby, paski, inne akcesoria czy okładki książek,
  • osłonki kabli, termokurczliwe rurki, trytytki - aby drukować oznaczenia ułatwiające organizację w przemyśle, np. auto-moto.

Hot stamping to stosunkowo wytrzymała technika, w dużym stopniu oporna na tarcie czy warunki atmosferyczne. W przypadku grubszych, wytrzymałych materiałów takich jak drewno, w procesie hot stampingu można wytłoczyć wgłębienie w materiale, tak aby wzór pozostał nawet jeśli zetrze się folia.

Jak wykonać druk metodą hot stampingu?

Jeśli chcesz wykorzystać hot stamping do swoich projektów, polecamy skorzystać z usług profesjonalnego punktu drukarskiego, lub zakup własnego urządzenia do wytłaczania folią. Najlepszy wybór zależy od tego, jaki nakład potrzebujesz przygotować, i jak często chcesz korzystać z tej techniki. Jeśli jednorazowo zamawiasz zaproszenia dla wielu gości na ważne wydarzenie, albo luksusowe opakowania dla Twojej firmy, wybierz drukarnię. Jeżeli interesuje Cię na przykład bookbinding - tworzenie ozdobnych okładek na książki, i będziesz wykorzystywać hot stamping w swoim hobby, zastanów się nad zakupem maszyny, tzw. złociarki ręcznej. Na rynku dostępne są urządzenia mieszczące się na biurku. Wydatek zwróci się zwłaszcza jeśli chcesz zarabiać na swoim rękodziele, ale nawet jeśli tworzysz tylko na własne potrzeby, specjalistyczne urządzenie oszczędzi Ci wysiłku i frustracji. Istnieją metody imitujące działanie prasy do hot-stampingu z wykorzystaniem np. laminatora, ale są bardzo skomplikowane i czasochłonne, a nie gwarantują efektów. 

Podsumowanie - dlaczego warto stosować hot-stamping?

Hot-stamping, znany także jako foil printing lub termowytłaczanie folią, to technika druku tradycyjnego, z której warto skorzystać jeśli chcesz, aby Twoje wydruki, produkty czy opakowania się wyróżniały z tłumu i wywierały luksusowe wrażenie. Folie wykorzystywane w tej metodzie są stosunkowo niedrogie i dosyć wytrzymałe, a pozwalają osiągnąć rezultaty niedostępne w druku laserowym czy atramentowym. Korzystając z profesjonalnej prasy, mamy gwarancję eleganckiego efektu, a pomimo wykorzystywania matrycy w druku metoda hot-stampingu pozwala na personalizację przez np. użycie innego koloru folii dla części druku. 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2025
pixel