Jak dbać o drukarkę atramentową? Praktyczne porady.

2023-09-15
Jak dbać o drukarkę atramentową? Praktyczne porady.

 

Chcesz, aby Twoja drukarka służyła Ci przez wiele lat? Szukasz informacji, jak dbać o drukarkę atramentową? Nie wiesz, czy odpowiednio czyścisz drukarkę? Sprawdź, jak dbać o drukarkę atramentową! Dowiedz się, jak czyścić drukarkę, tak aby nie doprowadzić do awarii sprzętu!

Jak dbać o drukarkę atramentową?

Miejsce przechowywania

Duże znaczenie w żywotności drukarki ma miejsce jej położenia. Drukarka atramentowa powinna znajdować się w zacienionym miejscu i nie powinna być narażona na promieniowanie słoneczne. Co więcej, zadbaj o to, aby nie była ustawiona blisko ziemi lub w miejscach, gdzie gromadzi się dużo kurzu. To może doprowadzić do zakurzenia ważnych elementów i skutkować awarią.

Regularna wymiana tuszów

Kolejnym ważnym elementem jest, regularna wymiana tuszów. Jeśli tusze zbyt długo zalegają w kartridżach, to może doprowadzić do zaschnięcia ich na głowicy. Głowica to element, który umożliwia wydruk, dlatego jej uszkodzenie może skutkować brakiem możliwości wykonania wydruku.

Podłączenie do zasilania

Pamiętaj, aby nie wyłączać drukarki z prądu, ponieważ wiele nowoczesnych drukarek ma funkcję samoczyszczenia. Brak możliwości czyszczenia przez drukarkę głowicy może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Regularne czyszczenie drukarki

Dbanie o czystość urządzenia drukującego jest podstawowym elementem konserwacji. Regularne czyszczenie wewnętrzne i zewnętrzne drukarki pozwala na usunięcie kurzu oraz zaschniętego atramentu. Staraj się nie używać sprężonego powietrza, aby nie doprowadzić do wdmuchnięcia kurzu w delikatne elementy drukarki.

Systematyczne drukowanie stron

W przypadku drukarek atramentowych ważne jest, aby pamiętać o regularnej pracy drukarki. Jeśli mało drukujesz, to pamiętaj, aby co najmniej raz na dwa tygodnie przedrukować 1-2 strony. Takie zachowanie sprawi, że unikniesz zaschnięcia wkładów w drukarce.

Wysokiej jakości tusze i papier

Dbaj o to, aby Twoja drukarka posiadała tylko wysokiej jakości tusze i kompatybilne zamienniki. To sprawi, że unikniesz usterki i kosztów napraw. Dodatkowo kupując papier drukujący, warto sprawdzić, jaki rodzaj będzie najlepszy dla Twojego urządzenia. Niedostosowany papier może skutkować gromadzeniem się pyłu papierniczego i szybszym zużyciem poszczególnych części drukarki.

Jak powinno wyglądać czyszczenie drukarki atramentowej?

Chcesz szybko i w łatwy sposób wyczyścić swoją drukarkę? Aby to zrobić, należy:

 1. Otwórz pokrywę drukarki, tak aby mieć dostęp do kartridży i głowic.
 2. Wyjmij papier z podajnika i zdemontuj tacę.
 3. Wyciągnij kartridże i połóż je w bezpiecznym miejscu, do którego nie sięgają promienie UV.
 4. Używając odkurzacza z odpowiednią końcówką, odkurz drukarkę wewnątrz.
 5. Sięgnij po wilgotną szmatkę z mikrofibry i oczyść ewentualne zabrudzenie wewnątrz drukarki. Jeśli zaschnięty kurz nie chce się usunąć, to możesz namoczyć szmatkę alkoholem.
 6. Wyczyść wszystkie rolki w drukarce, za pomocą szmatki i alkoholu.
 7. Sprawdź kartridże, czy nie zaschnął w nich tusz.
 8. Wytrzyj do sucha wszystkie głowice.
 9. Umieść tacę z podajnikiem i włóż kartridże do środka.
 10. Zamknij pokrywę.
 11. Oczyść urządzenie z zewnątrz, przy użyciu wilgotnej szmatki z mikrofibry.
 12. Teraz wydrukuj stronę testową.

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel