Jak drukować arkusze kalkulacyjne?

2024-08-06
Jak drukować arkusze kalkulacyjne?

Arkusze kalkulacyjne to wszechstronne narzędzie do wykonywania obliczeń i zestawiania ze sobą danych. Korzystają z nich zarówno studenci jak i pracownicy biur czy laboratoriów. Choć główną zaletą arkuszy kalkulacyjnych są ich interaktywne funkcje, możemy spotkać się z koniecznością wydrukowania arkusza lub jego części. Najpopularniejsze programy do sporządzania arkuszy, Microsoft Excel i Arkusze Google, oferują szereg opcji, które mogą w tym pomóc. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Drukowanie arkuszy kalkulacyjnych w Excelu

Microsoft Excel pracuje na plikach, które mogą zawierać jeden lub więcej arkuszy w formie skoroszytu. Jeśli potrzebujesz tylko części danych, drukowanie całego pliku może okazać się stratą papieru.
Na szczęście, Excel daje możliwość precyzyjnego wyboru, który arkusz lub jaką jego część chcesz wydrukować. Wystarczy zaznaczyć żądany obszar, a następnie wybrać Plik i Drukuj.
W obszarze Ustawienia domyślną opcją jest Drukuj aktywne arkusze. Jeśli klikniesz strzałkę obok, możesz wybrać także:

  • Drukuj cały skoroszyt,
  • Drukuj zaznaczenie,
  • Drukuj zaznaczoną tabelę (dostępne, jeśli w arkuszu jest aktywna tabela).

Jeśli często drukujesz ten sam obszar zaznaczenia, możesz go zdefiniować w zakładce Układ strony, w opcji Obszar wydruku. Będziesz mieć możliwość ustawić obszar, dodać komórki do istniejącego obszaru.

Excel oferuje także wiele możliwości dostosowania arkusza przed wydrukiem. Aby zastosować zmiany do więcej niż jednego arkusza w skoroszycie, zaznacz żądane arkusze trzymając przycisk Shift, jeśli sąsiadują ze sobą, lub Ctrl jeśli są to arkusze niesąsiadujące. Aby zaznaczyć wszystkie arkusze w skoroszycie, kliknij prawym przyciskiem myszy na kartę arkusza i wybierz Zaznacz wszystkie arkusze. Stworzysz w ten sposób Grupę.

W zakładce Układ strony możesz:

  • Skalować arkusz: w obszarze Skalowanie do rozmiaru wybierz Szerokość - 1 strona i Wysokość - Automatyczna, aby wyświetlić kolumny na jednej stronie, podczas gdy wiersze będą rozciągać się na więcej niż jedną stronę. Jeśli chcesz wydrukować cały arkusz na jednej stronie, ustaw Szerokość - Automatyczna i Wysokość - 1 strona. W przypadku dużego arkusza może to jednak sprawić, że dane będą słabo czytelne.
  • Zmienić orientację strony: przejdź do opcji Orientacja w Ustawieniach strony, by jednym kliknięciem zmienić układ arkusza z pionowego na poziomy. Ta opcja nie będzie dostępna, jeśli nie posiadasz skonfigurowanej drukarki. Orientację strony możesz zmienić także w Ustawieniach drukowania.
  • Ustawić marginesy: w grupie Ustawienia strony kliknij przycisk Marginesy i wybierz jedną z opcji marginesów zdefiniowanych - Normalny, Szeroki lub Wąski, lub wpisz wartość dla Marginesów niestandardowych.
  • Wyśrodkować stronę: w menu Marginesy niestandardowe kliknij Wyśrodkuj na stronie, a następnie Pionowo lub Poziomo.
  • Wstawić podziały stron: w grupie Ustawienia strony wybierz Znaki podziału i Wstaw podział strony.
  • Zmień tekst nagłówka lub stopki: kliknij przycisk Uruchom okno dialogowe w dolnym prawym rogu grupy Ustawienia strony, następnie w oknie dialogowym Ustawienia strony przejdź do karty Nagłówek/stopka. Wybierz Nagłówek niestandardowy lub Stopka niestandardowa, by edytować zawartość pól tekstowych.


Nagłówki i stopki w arkuszu lub grupie w karcie możesz także dodać, lub zmienić w karcie Wstawianie na górnym pasku narzędzi wybierz opcję Nagłówek i stopka. Spowoduje to przejście do widoku Układ strony. Aby edytować nagłówek lub stopkę, zaznacz jedno z pól tekstowych u góry lub u dołu arkusza i wpisz tekst.

Drukowanie arkuszy kalkulacyjnych w Google Sheets

W Arkuszach Google drukowanie przebiega podobnie jak w Excelu, a większość opcji dostosowania arkusza do druku jest dostępna w jednym miejscu, co ułatwia pracę. Podobnie jak w Excelu, opcja drukowania dostępna jest w menu Plik, pod pozycją Drukuj, lub na pasku skrótów pod ikoną drukarki, standardowo czwartą od lewej.

Jeśli chcesz wydrukować określony obszar w arkuszu, zaznacz komórki, a następnie wybierz Drukuj.
Przyciśnięcie przycisku Drukuj wywołuje okno Ustawienia drukowania, gdzie możesz ustawić:

  • Zakres drukowania: bieżący arkusz, skoroszyt lub zaznaczone komórki,
  • Wymiar papieru: spośród popularnych formatów od A3 do B5, Letter, Tabloid, Legal, Statement, Executive, Folio, lub rozmiar niestandardowy,
  • Orientację strony: Pionowo lub Poziomo,
  • Skalę wydruku: dopasujesz go Do szerokości, Do wysokości lub Do strony,
  • Marginesy: masz do wyboru standardowe rozmiary: Wąskie, Szerokie, Normalne
  • Niestandardowe podziały strony: kliknięcie przycisku pod menu wstążki Marginesy spowoduje otwarcie podglądu,
  • Czy siatka tabeli lub notatki będą widoczne,
  • Zawartość Nagłówka i stopki: zaznacz czy będzie zawierać Numery stron, Tytuł skoroszytu, Nazwę arkusza, Bieżącą datę lub bieżącą godzinę albo niestandardową treść,
  • Powtarzanie na każdej stronie zablokowanych kolumn lub wierszy: funkcja blokowania dostępna jest w menu Widok na górze strony, w zakładce Zablokuj.

Inne zaawansowane opcje dostosowania arkuszu przed wydrukowaniem znajdziesz w menu Formatuj u góry okna, gdzie możesz m.in. ustawić format liczb, Motywy i schemat kolorów, czy Formatowanie warunkowe dla danego zakresu.

Podsumowanie

Niezależnie czy korzystasz z programu Microsoft Excel, czy z Arkuszy Google, masz do dyspozycji wiele narzędzi do formatowania wydruku dokładnie do swoich potrzeb i drukowania tylko tych informacji i części arkusza, których potrzebujesz. Jeśli jednak masz konieczność drukowania wielu kompletnych arkuszy, może się to odbić na Twoim budżecie. Wypróbuj nasze zamienniki Estio do drukarek laserowych i drukuj tanio i bezpiecznie z naszą gwarancją na cały okres eksploatacji tonera, obejmującą także ewentualne uszkodzenia drukarki.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024
pixel