Jak drukować na kopertach?

2022-12-30
Jak drukować na kopertach?

Papierowe pocztówki, listy czy kartki świąteczne zostają wypierane przez ich elektroniczne wersje. Nadal są jednak miejsca gdzie klasyczne papierowe listy są codziennością. Ręczne wypełnianie adresów to czasochłonne zajęcie, zwłaszcza jeśli do wypisania masz kilkadziesiąt kopert dziennie. Możesz więc ułatwić sobie to zadanie i drukować adresy na kopertach za pomocą drukarki. 

Stworzenie nadruku na kopertach może brzmieć jak ciężkie do wykonania zadanie, jest to jednak prostsze niż myślisz, wystarczy, że przeczytasz poniższy wpis, a Twoja praca znacznie przyspieszy. 

Czy można drukować na kopercie?

Informację czy Twoja drukarka jest przystosowana do wydruku kopert, znajdziesz w jej parametrach. Jeśli przy rodzajach obsługiwanych nośników, znajdziesz ikonę koperty - Twoja drukarka drukuje na kopertach. Powinieneś(naś) znaleźć tam również informację jakie formanty kopert są obsługiwane przez Twoje urządzenie.

Jeśli producent nie przystosował Twojej drukarki do wydruku kopert - nic straconego. Będziesz musiał(ła) jedynie trochę bardziej pokombinować z odpowiednim ustawieniem urządzenia. 

Jaki rozmiar koperty na A4?

Jeśli potrzebujesz wysłać kartkę A4 (210x297mm), która nie może zostać złożona, wybierz dedykowaną do tego formatu kopertę o wielkości C4. Koperta C4 posiada stałe wymiary 229x324 mm.

Rozmiary kopert 

Powstało wiele rozmiarów kopert, odpowiadających swoją wielkością rozmiarom kartek.  To jaką kopertę wybierzesz zależy od tego czy arkusz, który wysyłasz może zostać zagięty, jeśli tak to na ile razy itd. Jeśli postanowisz zgiąć wysyłaną kartkę, pamiętaj, aby złożyć ją w odpowiedni sposób.

Przykładowo dla najczęściej wykorzystywanych kopert:

  • Jeśli wysyłasz kartkę A4 w kopercie C5 - złóż kartkę na pół, zadrukowaną stroną do środka.
  • Jeśli wysyłasz kartkę A4 w kopercie DL  - złóż kartkę na trzy części, zadrukowaną stroną do środka. 

Jeśli nie nadal nie możesz połapać się w wymiarach kopert, poniżej mamy dla Ciebie grafikę obrazującą wymiary w odniesieniu do kartki A4.

Czy można drukować na każdej kopercie? 

Możesz drukować na większości kopert, oczywiście z wyjątkiem tych, które przekraczają wielkość podajnika Twojej drukarki. Najprościej rzecz biorąc - takiej koperty nie zmieścisz w swojej drukarce, chyba, że na siłę, ale gwarantujemy, że ten sposób nie zadziała. Koperty do zadruku nie mogą posiadać również żadnych metalowych, plastikowych, czy innych odstających elementów.

Drukowanie na kopertach na zwykłej drukarce 

Nie musisz posiadać urządzenia specjalnie  przystosowanego do wydruku kopert. Wystarczy, że posiadasz drukarkę z podajnikiem, który możesz regulować pod odpowiednią wielkość papieru.  Ważne jest również, abyś przed wydrukiem sprawdził(ła) którą stroną włożyć kopertę do drukarki, tak, aby wydruk znalazł się na odpowiedniej stronie.

W wielu drukarkach z podajnikiem z tyłu, koperta powinna zostać umieszczona tak, aby część na której ma znaleźć się wydruk była skierowana ku górze, a część z otwieranym fragmentem koperty została umieszczona z lewej strony. 

W przypadku podajnika na papier znajdującego się z przodu urządzenia, umieść kopertę, częścią, która ma zostać zadrukowana do dołu, a część z otwieranym fragmentem koperty również umieść z lewej strony, pamiętaj aby dopasować suwaki w podajniku, tak aby przylegały do włożonej koperty. 

Jak drukować na kopercie?

Jeśli już udało Ci się odpowiednio ułożyć kopertę w podajniku, nadszedł czas na odpowiednie przygotowanie adresu w edytorze tekstu. Nie musisz być grafikiem czy informatykiem, żeby poradzić sobie z umiejscowieniem tekstu do wydruku. Jeśli program, z którego korzystasz posiada możliwość wyboru nowego dokumentu w zdefiniowanych wymiarach pod odpowiedni rodzaj koperty, wystarczy, że wybierzesz ten odpowiadający wybranej przez Ciebie kopercie. Jeśli nie - nic straconego. W ustawieniach niestandardowych rozmiaru nowego dokumentu, ustaw wymiary odpowiadające wymiarom twojej koperty. Zwróć uwagę w jakich jednostkach program ustawia plik (mm czy cm itp.).

Jeśli na ekranie masz już otworzony czysty dokument w odpowiednim formacie, a w podajniku czekają świeże koperty, pozostało jedynie poprawnie wpisać adresy.

  • Nadawcę umieść w lewym górnym rogu (użyj opcji wyrównania tekstu do lewej),
  • natomiast odbiorcę w prawym dolnym rogu (użyj opcji wyrównania tekstu do prawej stronie). 

Jak drukować na kopertach w programie Microsoft Word?

Drukowanie kopert za pomocą programu Microsoft Word jest jeszcze prostsze. Po otwarciu programu, wybierz opcję “korespondencja”, a następnie “koperta”. Program wyświetli okno, gdzie znajdziesz miejsce na wpisanie danych nadawcy i odbiorcy. Wybierz odpowiedni rozmiar koperty oraz wielkość czcionki. Teraz możesz kliknąć przycisk “Drukuj” i odpocząć od ręcznego wypisywania kopert. 

Odpowiednie materiały eksploatacyjne

Pamiętaj, że nawet z najlepiej ustawionymi kopertami w podajniku i adresem w programie, nasz wydruk nie uda się bez odpowiednich materiałów eksploatacyjnych. Ważną kwestią jest zadbanie, aby w urządzeniu był odpowiedni poziom tuszu lub tonera. Zadbaj również o odpowiednią jakość zakupionych wkładów. Tusz i toner zamienny wysokiej jakości będzie bezpieczny dla Twojej drukarki, pozwalając tym samym na tańsze drukowanie. 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
pixel