Jak drukuje się znaczki pocztowe?
Znaczki pocztowe, podobnie jak banknoty, klasyfikowane są jako papiery wartościowe. Tym samym ich wydruk w warunkach domowych jest niemożliwy. Zastanawiasz się, w jaki sposób drukuje się znaczki pocztowe? W poniższym wpisie wyjaśniamy krok po kroku cały proces wydruku. Na dodatek prezentujemy krótką historię powstawania znaczków. Przeczytaj poniżej, jak drukuje się znaczki pocztowe! Wyjaśniamy!
Znaczek pocztowy – historia
Pierwszy znaczek pocztowy wszedł do obiegu 6 maja 1840 roku w Wielkiej Brytanii. Był to znaczek o nazwie "Penny Black", który prezentował brytyjską królową Wiktorię. Po wprowadzeniu przez Anglię znaczków do obiegu zaczęto popularyzować tę metodę znakowania listów w innych krajach – kolejne były Szwajcaria i Brazylia. W Polsce pierwsze znaczki pocztowe pojawiły się aż 20 lat później, co doprowadziło do potężnych zmian wysyłki listów i kartek w Poczcie Polskiej. Na tamten moment, większość znaczków prezentowała ważne postacie historyczne, wydarzenia oraz inne ważne grafiki. Warto jednak podkreślić, że przed wprowadzeniem pierwszego znaczka pocztowego, znakowanie listów wykonywali urzędnicy pocztowi z użyciem stempli atramentowych.
Wraz z powstaniem i popularyzacją znaczków pocztowych rozwinęła się również filatelistyka, która dodatkowo napędzała popyt na zakup znaczków, co skutkowało zwiększenie nakładów. Z każdym rokiem zbierała się większa liczba filatelistów, czyli kolekcjonerów, którzy zbierali znaczki pocztowe w celach hobbistycznych.
Jak drukowane są znaczki pocztowe?
Już na wstępie warto podkreślić, że znaczki stosowane na kopertach zaliczane są do papierów wartościowych. Tym samym produkcja znaczków objęta jest prawnymi zasadami i regułami. Poniżej prezentujemy, jak wygląda druk znaczków w dzisiejszych czasach.
Projekt znaczka
W pierwszym kroku następuje projektowanie znaczka pocztowego. Najczęściej projekt graficzny obrazu ważną postać, wydarzenie, sztukę, jak również przyrodę i zwierzęta.
Wydruk znaczka pocztowego
W początkowym etapie stosowano technikę stalorytu rotacyjnego, który zaliczany jest do technik druku wklęsłego. Polegała ona na wykonaniu ryciny najczęściej na płytce stalowej w kształcie prostokąta. Projekt graficzny w postaci znaczka przenosiło się ręcznie z użyciem specjalistycznych rylców. Powstały grawer stanowił formę matrycy, na którą nakłada się tusz, po czym ściąga się jej nadmiar z miejsc niedrukujących, którą dodatkowo się oczyszcza.
W następnym etapie następował zadruk z użyciem specjalnego papieru, na którym odbijało się farbę znajdującą się w miejscach drukujących na grawerze. Aby znaczek poprawnie się odbił, konieczne było wykorzystanie w tym celu specjalnego cylindra drukującego, który tworzył nacisk bezpośrednio na kartkę oraz matrycę, dzięki czemu możliwe było precyzyjne odbicie grafiki.
Obecnie do wykonania znaczków pocztowych stosuje się druk offsetowy. W celu wykonania znaczka pocztowego wykonuje się w pierwszej kolejności grawer na płycie stalowej, po czym następuje nadrukowywanie na gumie. W następnym etapie znaczek nadrukowywany jest bezpośrednio na specjalnym papierze prążkowanym lub tkanym. Warto wspomnieć, że w przypadku zadruku wielokolorowego, poszczególne barwy nakłada się stopniowo, tym samym konieczne jest wykonanie kilku szablonów drukarskich w celu uzyskania pożądanego efektu.