Jak działa drukarka laserowa kolorowa? Objaśniamy!
Szukasz informacji, jak działa drukarka laserowa kolorowa. Zastanawiasz się, czy proces wydruku różni się o tego w modelach monochromatycznych? Sprawdź poniżej, jak działa drukarka laserowa kolorowa! W poniższym wpisie prezentujemy krok po kroku, jak przebiega proces drukowania w tym urządzeniu. Podpowiadamy, jak drukuje drukarka laserowa kolorowa jednobrzegowa, z kolei jak ta czterobrzegowa. Sprawdźmy!
Drukarka laserowa kolorowa – budowa
Drukarki laserowe kolorowe, podobnie jak modele monochromatyczne, posiadają kilka ważnych elementów, które umożliwiają trwały zadruk na powierzchni kartki. Warto dodać, że konstrukcja różni się od tradycyjnych drukarek laserowych drukujących w czerni ilością bębnów światłoczułych, o czym wspominamy nieco poniżej. Reasumując, urządzenie drukujące w kolorze posiada w swojej budowie:
- podajnik papieru,
- bęben światłoczuły,
- laser lub lampy LED,
- toner.
W jaki sposób działa drukarka laserowa drukująca w kolorze?
Proces nanoszenia druku na papier w przypadku drukarek laserowych w kolorze odbywa się w podobny sposób jak w przypadku drukarek monochromatycznych. Różnica polega tylko w ilości kartridżów. Drukarki kolorowe laserowe wykorzystują do technologii druku oprócz czarnego tonera również kolory CMYK, takie jak Magenta, Yellow oraz Cyjan. Zasada działania kolorowej drukarki laserowej wygląda następująco:
- Informacje z urządzenia zewnętrznego, np. komputera lub smartfona, są przesyłane bezpośrednio do drukarki.
- Urządzenie opracowuje bitmapowy obraz do wydruku.
- Następuje naładowanie bębna światłoczułego przez ładunek ujemny.
- Bęben, który ciągle się obraca, zostaje naświetlony z wykorzystaniem lasera lub diod LED.
- Następuje odpicie wiązki świata przez wbudowane lustro, po czym przechodzi przez zespół soczewek.
- Na bębnie powstaje fragment obrazu w formie elektrostatycznej.
- Wałek magnetyczny znajdujący się w drukarce przyciąga tusz w formie drobinek, po czym nadaje mu odpowiedni ładunek elektrostatyczny.
- Cząsteczki tonera są przyciągane do ładunku przeciwnego, który znajduje się na danej powierzchni bębna.
- W następnym etapie następuje przenoszenie tonera bezpośrednio na kartkę papieru, pod którą znajduje się elektroda o przeciwnym ładunku elektrycznym.
- Następuje stapianie tonera w temperaturze około 200°C, dzięki czemu jest on utrwalony na powierzchni kartki.
- W następnym etapie drukarka oczyszcza bęben z pozostałości tuszu.
- Proces powtarza się w celu zadrukowania kolejnego fragmentu tekstu lub obrazu.
Drukarka laserowa kolorowa jednoprzebiegowa a czteroprzebiegowa
Zasady działania drukarek laserowych kolorowych może nieznacznie się różnić od wybranego modelu. Obecnie spotkasz się z kolorowymi drukarkami laserowymi:
- jednoprzebiegowymi,
- czteroprzebiegowymi.
Drukarki laserowe czteroprzebiegowe posiadają w swojej budowie jeden bęben światłoczuły. W trakcie wdrukowywania obrazu proces podzielony jest na 4 etapy z wykorzystaniem bębna światłoczułego. W tym przypadku następuje 4-krotne zadrukowywanie kartki – każdy kolor CMYK osobno. Z kolei drukarki laserowe jednoprzebiegowe posiadają w swojej budowie aż 4 bębny światłoczułe. Każdy z bębnów odpowiedzialny jest za zadrukowywanie innego koloru. Dzięki czemu kartka przechodzi przez proces zadrukowywania tylko jeden raz. To z kolei zwiększa szybkość wydruku, umożliwia zadrukowanie większej ilości stron na minutę. Tym samym w modelach jednoprzebiegowych następuje mniejsza eksploatacja urządzenia.