Jak działa drukarka laserowa kolorowa? Objaśniamy!

2024-01-10
Jak działa drukarka laserowa kolorowa? Objaśniamy!

Szukasz informacji, jak działa drukarka laserowa kolorowa. Zastanawiasz się, czy proces wydruku różni się o tego w modelach monochromatycznych? Sprawdź poniżej, jak działa drukarka laserowa kolorowa! W poniższym wpisie prezentujemy krok po kroku, jak przebiega proces drukowania w tym urządzeniu. Podpowiadamy, jak drukuje drukarka laserowa kolorowa jednobrzegowa, z kolei jak ta czterobrzegowa. Sprawdźmy!

Drukarka laserowa kolorowa – budowa


Drukarki laserowe kolorowe, podobnie jak modele monochromatyczne, posiadają kilka ważnych elementów, które umożliwiają trwały zadruk na powierzchni kartki. Warto dodać, że konstrukcja różni się od tradycyjnych drukarek laserowych drukujących w czerni ilością bębnów światłoczułych, o czym wspominamy nieco poniżej. Reasumując, urządzenie drukujące w kolorze posiada w swojej budowie:

 • podajnik papieru,
 • bęben światłoczuły,
 • laser lub lampy LED,
 • toner.

W jaki sposób działa drukarka laserowa drukująca w kolorze?


Proces nanoszenia druku na papier w przypadku drukarek laserowych w kolorze odbywa się w podobny sposób jak w przypadku drukarek monochromatycznych. Różnica polega tylko w ilości kartridżów. Drukarki kolorowe laserowe wykorzystują do technologii druku oprócz czarnego tonera również kolory CMYK, takie jak Magenta, Yellow oraz Cyjan. Zasada działania kolorowej drukarki laserowej wygląda następująco:

 1. Informacje z urządzenia zewnętrznego, np. komputera lub smartfona, są przesyłane bezpośrednio do drukarki.
 2. Urządzenie opracowuje bitmapowy obraz do wydruku.
 3. Następuje naładowanie bębna światłoczułego przez ładunek ujemny.
 4. Bęben, który ciągle się obraca, zostaje naświetlony z wykorzystaniem lasera lub diod LED.
 5. Następuje odpicie wiązki świata przez wbudowane lustro, po czym przechodzi przez zespół soczewek.
 6. Na bębnie powstaje fragment obrazu w formie elektrostatycznej.
 7. Wałek magnetyczny znajdujący się w drukarce przyciąga tusz w formie drobinek, po czym nadaje mu odpowiedni ładunek elektrostatyczny.
 8. Cząsteczki tonera są przyciągane do ładunku przeciwnego, który znajduje się na danej powierzchni bębna.
 9. W następnym etapie następuje przenoszenie tonera bezpośrednio na kartkę papieru, pod którą znajduje się elektroda o przeciwnym ładunku elektrycznym.
 10. Następuje stapianie tonera w temperaturze około 200°C, dzięki czemu jest on utrwalony na powierzchni kartki.
 11. W następnym etapie drukarka oczyszcza bęben z pozostałości tuszu.
 12. Proces powtarza się w celu zadrukowania kolejnego fragmentu tekstu lub obrazu.

Drukarka laserowa kolorowa jednoprzebiegowa a czteroprzebiegowa


Zasady działania drukarek laserowych kolorowych może nieznacznie się różnić od wybranego modelu. Obecnie spotkasz się z kolorowymi drukarkami laserowymi:

 • jednoprzebiegowymi,
 • czteroprzebiegowymi.

Drukarki laserowe czteroprzebiegowe posiadają w swojej budowie jeden bęben światłoczuły. W trakcie wdrukowywania obrazu proces podzielony jest na 4 etapy z wykorzystaniem bębna światłoczułego. W tym przypadku następuje 4-krotne zadrukowywanie kartki – każdy kolor CMYK osobno. Z kolei drukarki laserowe jednoprzebiegowe posiadają w swojej budowie aż 4 bębny światłoczułe. Każdy z bębnów odpowiedzialny jest za zadrukowywanie innego koloru. Dzięki czemu kartka przechodzi przez proces zadrukowywania tylko jeden raz. To z kolei zwiększa szybkość wydruku, umożliwia zadrukowanie większej ilości stron na minutę. Tym samym w modelach jednoprzebiegowych następuje mniejsza eksploatacja urządzenia.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel