Jak działa tusz?

2021-11-02
Jak działa tusz?Żyjemy w czasach, kiedy występowanie drukarek atramentowych nie dziwi już nikogo. Co więcej, niektórzy nawet nie zwracają na nie uwagi i uznają za „przestarzałe”. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie procesy zachodzą we wnętrzu tego urządzenia. Wszystko to dzieje się za pomocą tuszu, który jest określany jako serce każdej drukarki atramentowej! Dziś chcielibyśmy Wam opowiedzieć o nim coś więcej. Zapraszamy do dalszego czytania!

Czym jest tusz i gdzie go używamy

Z tuszem spotkał się z pewnością każdy. Czy wiedzieliście, że był on wykorzystywany już w XVIII wieku? Jak się okazuje – jego skład to prawdziwa mieszanka chemiczna, w której skład wchodzą różne polimery i humektanty, które to odpowiadają za jego późniejszą konsystencję. Klasyczny tusz składa się z wody i specjalnie dobranego pigmentu definiującego kolor. Tą substancję odnajdziemy na każdym kroku np. w pieczątkach, książkach, długopisach i oczywiście w drukarkach atramentowych. Szerokie zastosowanie zdecydowanie należy do jego zalet, których możemy wyróżnić naprawdę mnóstwo! Wszystko jednak zależy od jego rodzaju…

Rozdaje tuszów

Dziś skupimy się na trzech, najważniejszych rodzajach tuszów wykorzystywanych w drukarkach: pigmentowych, barwnikowych i sublimacyjnych. Zacznijmy więc od początku.

 • 1. Tusz pigmentowy - jak sama nazwa wskazuje – są one bardzo dobrze napigmentowane. Gwarantują świetną jakość wydruku, idealnie zaznaczone kontury i piękne kolory. Wykorzystuje się je głównie do wydruku zdjęć czy ilustracji. Świetnie odnajdą się w pracowni każdego zapalonego grafika czy nawet fotografa. Ich kolejną zaletą jest fakt, że bardzo szybko wchłaniają się w kartkę, więc nie musimy myśleć o jakichkolwiek rozmazaniach czy pobrudzonym wydruku. Ten rodzaj tuszu świetnie będzie wyglądał zarówno na najzwyklejszym papierze, jak i na tym fotograficznym – wybór należy do Ciebie.
 • 2. Tusz barwnikowy - mimo że z tym tuszem możemy się spotkać najczęściej, dla większości z nas jest to nieznana nazwa. Słynie on ze swojej niskiej ceny, co zachęca wiele osób do zakupu. Czy naprawdę się opłaca? Jeżeli mamy w planach drukowanie dokumentów czy innych papierów – zdecydowanie tak. Różnica między tym atramentowym, a innym tuszem nie będzie zauważalna, a atrakcyjna cena wpłynie korzystnie na stan Waszego portfela. Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy mają w planach mamy drukowanie grafiki czy zdjęć.
 • 3. Tusz sublimacyjny - jest to rodzaj tuszu znany tylko przez niewielką część społeczeństwa. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – wykorzystuje się go przeważnie w dużych zakładach produkcji. Za jego pomocą mogą powstawać m.in. nadruki na ubraniach czy torebkach. Wyróżnia je duża gęstość, a co za tym idzie dobra jakość i trwałość wydruku.

  Tusz w drukarce atramentowej – jak działa?

  Znamy już zastosowanie tuszów oraz ich rodzaje. Możemy więc teraz przejść do kolejnego tematu, jakim jest ich działanie w drukarce. Jak się okazuje - pojemnik z tuszem to prawdziwe serce tego urządzenia. Bez niego drukowanie po prostu nie byłoby możliwe. Nie w każdym urządzeniu ten proces przebiega tak samo.

  Pierwszą z możliwości jest uaktywnianie się tuszu pod wpływem ciepła (głowicy termicznej). Ci, którzy uważali na lekcjach chemii z pewnością dobrze znają zjawisko, które wtedy zachodzi – rozszerzalność cieczy. Obok pojemnika z tuszem znajdują się przeważnie dwie grzałki, które swoim ciepłem zmieniają objętość tuszu. Dzięki temu może on swobodnie przedostać się przez specjalne otwory i dotrzeć na kartkę papieru.

  Druga opcja wydaje się nieco bardziej skomplikowana i jest znana przez zdecydowaną mniejszość osób. Czy słyszeliście kiedyś o piezoelektrycznym typie głowicy? Mimo że ich budowa jest całkiem zbliżona do tych termicznych, ich działanie jest już całkowicie inne. Tusz w tym przypadku wydostaje się dzięki specyficznym ruchom jego cząsteczek, a temperatura nie odgrywa tu żadnej roli. Co następuje dalej?

  Jak przebiega proces drukowania w drukarkach atramentowych?

  Teraz już wiemy, skąd i w jaki sposób wydostaje się tusz. Co się jednak dzieje później? Głowica drukująca wykonuje ruchy wzdłuż krótszego boku kartki, zatrzymując się na ułamek sekundy. To właśnie w tym czasie tusz jest przenoszony z pojemnika na kartkę. Jest to tak szybki proces, że ludzkie oko praktycznie nie zauważa przerw w ruchu. Wydaje nam się, że drukowanie przebiega nieprzerwanie. Taki wytrysk tuszu z głowicy następuje naprawdę często – proces może być powtarzany nawet tysiące razy w ciągu sekundy! Możemy więc powiedzieć, że dokument jest tworzony poprzez linie. Wydruk zaczyna się od góry i dzięki automatycznemu przesuwaniu się kartki może pokryć całą przeznaczoną do tego przestrzeń.

  Kolory tuszów w drukarce

  W zależności od preferencji możemy pozyskać różne kolory wydruku. Nikogo już nie dziwi, że za czarno-biały obraz odpowiada jeden kolor tuszu – czarny, oznaczany literka K (key color). Jaśniejsze momenty w powstałym obrazie są tworzone przez mniejszy natrysk atramentu w danym miejscu. Sytuacja wygląda jednak o wiele ciekawiej w przypadku druku kolorowego.

  Niektórzy wiedzą, że tusze w drukarkach oznacza się następującymi literami: CMYK, co to oznacza? C – cyjan, M – magenta, Y – żółty i K – czarny. Jak się okazuje - za pomocą tych kolorów jesteśmy w stanie uzyskać każdy odcień na naszej kartce! Co ciekawe, wiele osób uważa, że tusze w drukarce odpowiadają barwom kolorów podstawowych: czerwonemu, żółtemu i zielonemu. Dlaczego tak się nie dzieje? Mieszanie tych odcieni sprawia, że powstałe kolory są bardzo ciemne, co nie nadaje się do każdego rodzaju wydruku. Dzięki połączeniu cyjanu, magenty i żółci możemy uzyskać jasne odcienie każdego koloru – nawet tych podstawowych. Tylko cztery kolory, a taka różnorodność!

  Ciekawostka: podjęto próby wykorzystywania tylko trzech rodzajów tuszów - miało to być CMY. Nie zdało to jednak egzaminu, gdyż z połączenia tych kolorów nie udało się pozyskać prawdziwej i głębokiej czerni. Właśnie dlatego do standardowego zestawu dodano K.

  Podsumowując…

  Jak widzimy – działanie tuszu to prawdziwy fenomen, a sposoby nakładania go na papier mogą wzbudzić duży podziw! Mamy nadzieje, że ten artykuł przybliżył Wam wszystkie tajniki jego funkcjonowania oraz że teraz będziecie mogli bez problemu odpowiedzieć sobie na nasze tytułowe pytanie: „Jak działa tusz?”.
 • Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
  pixel