Jak powstaje druk na szkle?

2024-09-02
Jak powstaje druk na szkle?

Druk na szkle to prężnie rozwijająca się metoda drukarska, która zyskuje coraz większą popularność. Dzięki szerokim możliwościom znalazła ona zastosowanie w wielu dziedzinach. Zastanawiasz się, jak powstaje druk na szkle? Obecnie można wyróżnić dwa drukowania grafik na szkle – nadruk na szkle hartowanym lub szkle laminowanym. W poniższym poradniku wyjaśniamy krok po kroku, jak wygląda cały proces wydruku! Przeczytaj poniższy poradnik i dowiedz się, jak powstaje druk na szkle! Wyjaśniamy!

W jaki sposób powstaje druk na szkle?

Druk na szkle nabiera coraz większego znaczenia. Wykorzystywany jest on najczęściej w celu wykonania unikalnych, szklanych paneli, które prezentują wybraną grafikę. Taki element doskonale sprawdza się do aranżacji kuchni i łazienek, ale nie tylko! Panele szklane z nadrukowaną grafiką mają bardzo szerokie zastosowanie – doskonale zaaranżują biuro, gablotę, akwarium, drzwi od szafy i wiele więcej.
Procedura druku na szkle różni się w zależności od wybranej techniki drukarskiej. Poniżej prezentujemy, jak wygląda cały proces zadrukowywania grafiki na szkle.

Wykonanie pomiarów

W pierwszym kroku należy dokonać dokładnych pomiarów, gdzie ma znaleźć się szklany panel z nadrukowaną grafiką. W tym celu można wykonać pomiary własnoręcznie lub zlecić tę czynność specjalistom. Lepszym wyborem jest oddelegowanie tej czynności osobom, które zajmują się tym na co dzień. Dzięki temu unikniesz dodatkowych poprawek lub niepoprawnie wykonanego projektu.

Projekt graficzny

W pierwszym kroku należy dokonać wyboru głównego motywu, który ma znaleźć się na szklanym panelu. W tym celu można wybrać dostępny od ręki wzór na szkle w postaci zdjęcia, grafiki, mozaiki, które oferuje drukarnia produkująca szklane panele z nadrukiem. Oprócz tego można zdecydować się na swój unikalny projekt, przygotowany własnoręcznie lub przez grafika.

Wybór powierzchni szklanej

Obecnie do wykonania paneli szklanych z grafiką stosuje się:

  • szkło hartowane,
  • szkło laminowane.

W przypadku tego pierwszego stosuje się bezpośredni wydruk na szkle. Co więcej, szkło hartowane wyróżnia się wysoką trwałością oraz odpornością na uszkodzenia. Warto też dodać, że jest odporne na zarysowania oraz wygodne w trakcie pielęgnacji. Na dodatek szkło hartowane odporne jest na działanie czynników atmosferycznych i wysokich temperatur, dzięki temu doskonale sprawdzi się jako szkło z nadrukiem do kuchni. Tymczasem technologia druku na szkle laminowanym polega na wydruku grafiki na folii, którą umieszcza się pomiędzy dwie tafle szkła w ramie. W tym przypadku trzeba mieć na uwadze, że koszty rosną przez konieczność zastosowania dwóch szklanych paneli. Zaletą tego rozwiązania jest bezpieczeństwo. Mianowicie w przypadku pęknięcia jednej warstwy, rama trzyma obie tafle złączone ze sobą. Warto wspomnieć, że obecnie zalecaną powierzchnią jest szkło OptiWhite o grubości 4-6 mm.

Wybór techniki druku na szkle

Do najczęściej stosowanych i najlepszych metod jest druk UV na szkle. W tym celu wykorzystuje się specjalnie zaprojektowane drukarki, które pozwalają wydrukować grafikę wysokiej jakości. Efekt takiego drukowania na szkle jest zbliżony do tego widocznego na ekranie komputera.

Dobór tuszu

Wydruki na szkle powstają z wykorzystaniem tzw. tuszów polimerowych, które to utwardzane są z użyciem światła ultrafioletowego (lampy UV). Warto wspomnieć, że tego rodzaju tusze zapewniają wykonanie wysokiej jakości nadruku. Co więcej, drukarnie stosują tusze polimerowe, które to odporne są na wilgoć, czynniki zewnętrzne, temperaturę. Dodatkowo są bezpieczne dla organizmu.

Zastosowanie primera

Wcześniej wymierzony panel szklany pod zadruk pokrywa się specjalnym primerem, czyli gruntem, który ma przygotować powierzchnię do nałożenia tuszów. Co więcej, grunt wzmacnia wiązania pomiędzy taflą szkła a samym tuszem, dzięki czemu grafika jest odporna na uszkodzenia.

Zadruk grafiki na szkle

W kolejnym etapie drukarka pod wysokim ciśnieniem natryskuje tusz, który tworzy wcześniej wybraną grafikę. Warto wspomnieć, że wraz z tym procesem następuje utwardzanie farby z użyciem lamp UV. Dzięki tej metodzie, nie ma konieczności oczekiwania na wyschnięcie – szklany panel jest gotowy do użytku od razu po wykonaniu zadruku. Warto wspomnieć, że po powstaniu grafiki na szkle, wiele drukarni stosuje również biały poddruk na tylnej części panelu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wysokiej głębi oraz ostrości wydruku.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2024
pixel