Jak przechowywać nieużywany tusz lub toner do drukarki?

2023-05-02
Jak przechowywać nieużywany tusz lub toner do drukarki?

Wysychający tusz drukarki jest problemem wielu osób, które sporadycznie korzystają ze sprzętu biurowego. Użytkownicy często decydują się przy tym na robienie zapasów. Niewłaściwe przechowywanie tuszu, składającego się głównie z wody, może jednak skutkować odparowaniem cieczy i znacznym zmniejszeniem żywotności produktu. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jak zabezpieczyć otwarty tusz do drukarki.

Ile może leżeć tusz do drukarki?

To jak długo można przechowywać tusz do drukarki, zależy od zaleceń producenta. Przed zakupem koniecznie sprawdź termin ważności produktu, który może wahać się od 6 miesięcy do trzech lat. Jest to minimalny okres, podczas którego możesz wykorzystywać toner. Po upływie daty ważności znacznie wzrasta ryzyko wyschnięcia tuszu, które objawia się wysokim wskaźnikiem produktu przy jednoczesnym wyblakłym wydruku. Warto również podkreślić, iż stosowanie przeterminowanego tuszu może doprowadzić do uszkodzenia głowicy oraz systemu dostarczania.


Termin ważności często dotyczy zarówno otwartych, jak i zamkniętych opakowań. W związku z tym pamiętaj o odpowiedzialnym robieniu zapasów. Kupowanie zbyt wielu tonerów może skutkować tym, iż nie zdążysz ich wykorzystać. Data powinna być wyraźnie zaznaczona na opakowaniu. Zasady te obowiązują zarówno w przypadku oryginalnych produktów danej marki, jak i zamienników.

Jak przechowywać tusz do drukarki?

Odpowiedzmy teraz na pytanie, jak przechowywać toner do drukarki? Jedną z głównych zasad zabezpieczania tuszu jest regularne drukowanie. W przypadku robienia kilkutygodniowych przerw możesz spotkać się z koniecznością przedwczesnej wymiany produktu. Wystarczy pamiętać o tym, aby czasami drukować przynajmniej kilka stron dokumentów. Oprócz tego:

  • Tonery zawsze należy trzymać w suchym i ciemnym miejscu. Z tego powodu nie stawiaj drukarki zbyt blisko kaloryfera w sezonie grzewczym.
  • Maksymalna temperatura przechowywania produktu wynosi 35 stopni.
  • Unikaj także miejsc nasłonecznionych. Takie usytuowanie sprzętu może bowiem znacznie zmniejszyć żywotność tuszu.

Jeśli używasz sprzętu biurowego okazjonalnie, ciekawym rozwiązaniem może okazać się drukarka z dodatkową funkcją automatycznego czyszczenia głowicy. Niezależnie od rodzaju sprzętu, należy unikać niepotrzebnego wyciągania tuszów z drukarki. Nawet krótkie wyciągnięcie tonera może doprowadzić do jego wyschnięcia. Jeśli będziesz jednak musiał to zrobić, umieść kartridż w szczelnie zamkniętym pojemniku. Dla bezpieczeństwa możesz wsadzić do niego wilgotną szmatkę.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel