Jak różne kolory mieszają się, by stworzyć idealny obraz w drukarce?

2023-10-09
Jak różne kolory mieszają się, by stworzyć idealny obraz w drukarce?

Nie wiesz jakie kolory posiada Twoja drukarka? Chcesz dowiedzieć się, jakie barwy są mieszane w drukarce podczas wykonywania druku? Zastanawiasz się, jakie są podstawowe kolory w urządzeniach drukujących? Dowiedz się więcej o kolorach w drukarkach atramentowych i laserowych! Zobacz, jak kolory w drukarce mieszają się, aby wydrukować idealny obraz! Poznaj kolory w drukarce, dzięki którym wykonywany jest druk!

Jakie są kolory w drukarce?


Wszystkie urządzenia drukujące posiadają te same oznaczenia i barwy, tak aby było możliwe proste ich rozpoznanie. W ten sposób można łatwo sprawdzić, który kolor tuszu należy dokupić w przypadku wykończenia się tuszu lub toneru w drukarce. Drukarki laserowe oraz atramentowe to urządzenia, które bazują na czterech kolorach podstawowych, tworząc tzw. CMYK, który składa się z kolorów:

  • cyan(C),
  • magenta(M),
  • yellow(Y),
  • black(K).

Te cztery barwy są mieszane podczas wydruku, sprawiając, że drukarka wykonuje odpowiednio zabarwione grafiki czy dokumenty. Co do kolorów CMYK, to cyjan oznacza barwę niebieską, swym odcieniem przypominając turkus. Natomiast magenta, jest kolorem purpurowym, który powstaje ze zmieszania koloru czerwonego i niebieskiego.


Kolor czerni black oznaczony literą K, poprzez nazwę „key colour”, którą przypisuje się kolorowi czarnemu w gamie CMYK. Jeśli zastanawiasz się co z kolorami RGB (Red, Green, Blue), o których można usłyszeć, to nie jest to najlepszy wybór podczas drukowania. Zwykle kolory podane w RGB występują w określeniu ustawień monitorów komputerów czy telewizorach, jednak nie jest to dobry system do druku, w którym powinno używać się kolorów CMYK.

Jak kolory mieszają się, aby wydrukować idealny obraz?


Podczas wydruku nasza drukarka odczytuje kolory z pliku i miesza odpowiednie barwy CMYK, w celu uzyskania jak najlepszego odwzorowania kolorystycznego. Odpowiednio zmieszane proporcje tuszów, pozwalają uzyskać wysokiej jakości wydruki grafik czy fotografii. W taki sposób po zmieszaniu magenty z yellow powstaje kolor czerwony, a w przypadku zmieszania magenty z cyanem uzyskamy kolor fioletowy. Co ciekawe, mieszanie magenty z kolorami yellow i cyjan pozwala na stworzenie pełnej gamy kolorystycznej. Z kolei zmieszanie yellow z magentą daje nam kolor czerwony, ale po połączeniu z cyanem uzyskamy kolor zielony. Ostatnim kolorem, który można zmieszać jest cyan, który w połączeniu z magentą daje kolor fioletowy, a w połączeniu z yellow uzyskamy kolor zielony.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel