Jak w prosty sposób zadbać o drukarkę atramentową

2021-01-06
Jak w prosty sposób zadbać o drukarkę atramentową
Pewnie zdarzyła Ci się sytuacja, w któej szybko musiałaś/eś coś wydrukować i nagle okazało się, że wydruk jakiś taki nieczytelny, jakiś rozmazany, kolory nie te, a przecież drukarka pokazuje prawie pełny poziom tuszu. Patrzysz na kartkę, a tam same mazy, kropki, paski, na pewno nic co dałoby się przeczytać. Ogólnie katastrofa, szczególnie jeśli musiałeś mieć to wydrukowane na już, a jeszcze gorzej na wczoraj. Czy ten scenariusz brzmi znajomo? Jeśli tak, poznaj cztery proste sposoby na utrzymanie Twojej drukarki w świetnej kondycji tak aby zawsze była sprawna i dostępna kiedy jej potrzebujesz.

Słabej jakości wydruk w przypadku drukarek atramentowych to nie zawsze wina wkładów. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że to rzadko wina wkładów, a częściej, niewłaściwej eksploatacji drukarki. Dzieje się tak ponieważ producenci w niejasny i często zawiły sposób informują użytkowników w jaki sposób powinni dbać o swoje urządzenia i ich konserwację. Szczególnie jeśli taka informacja jest na 153 stronie instrukcji, której przecież i tak nikt nie czyta :). Dlatego przygotowaliśmy cztery naszym zdaniem najważniejsze “triki”, dzięki którym Twoja drukarka będzie cieszyć się świetnym stanem i oferować najwyższą możliwą jakość wydruku, zawsze wtedy kiedy tego potrzebujesz.

Cztery sposoby na utrzymanie drukarki atramentowej w dobrej kondycji


1) Nigdy nie odłączaj swojego urządzenia z prądu. To pierwszy i najważniejszy sposób na to aby głowica drukująca pozostała w dobrej kondycji i po prostu nie zasechł w niej tusz. Większość modeli posiada automatyczny system czyszczenia i przepłukiwania głowicy co 24h.

2) Przeprowadzaj okresowe czyszczenie głowicy drukującej oraz rolek. W menu swojego urządzenia poszukaj opcji odpowiedzialnej za konserwację i przynajmniej raz w miesiącu, przeprowadzaj wyrównanie głowic, czyszczenie głowic i czyszczenie rozmazanego tuszu z rolek.

3) Używaj sprężonego powietrza. Raz na jakiś czas postaraj się przedmuchać wnętrze drukarki sprężonym powietrzem. Dzięki temu pozbędziesz się kurzu oraz drobinek papieru, które zbierają się wewnątrz drukarki. Nie oblepią one głowicy, przez co wydruk pozostanie nieskazitelny.

4) W sytuacjach kiedy rzadko drukujesz, pamiętaj aby raz na jakiś czas wydrukować 1-2 kartki. Zalecamy robić to minimum raz na 14 dni.

A co w wypadku kiedy głowica już jest zatkana? W takiej sytuacji są dwa proste kroki, które możesz wykonać:

a) Kilkukrotne wyczyszczenie głowicy za pomocą opcji w menu urządzenia. Nie poddawaj się, znamy przypadki z naszego serwisu w których tusz “puścił” za 30-40 razem.

b) Wydrukowanie naprzemienne całych stron A4 w kolorze niebieskim, żółtym, czarnym oraz magenta. W zależności od tego, który kolor jest zatkany ten drukujemy, a następnie wracamy do punktu pierwszego.

Mamy nadzieję, że dzięki tym prostym krokom unikniesz sytuacji, w których Twoja drukarka odmawia posłuszeństwa i jak zwykle przypominamy, że u nas znajdziesz tusze premium Print.ink, na które udzielamy gwarancji zarówno na wkład jak i urządzenie. Żadna zatkana głowica nam nie straszna :).

Autor wpisu: Jerzy Wasiela
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel