Jak wybrać papier do drukowania? Poradnik dla różnych potrzeb

2023-11-13
Jak wybrać papier do drukowania? Poradnik dla różnych potrzeb

Szukasz odpowiedniego papieru do drukarek atramentowych i laserowych? Nie wiesz, jaki papier będzie odpowiedni do drukowania dokumentów? Zastanawiasz się jaki papier sprawdzi się do zdjęć czy ulotek? Sprawdź, jak wybrać papier do drukowania! Podpowiadamy, jaki papier będzie odpowiedni do zdjęć, ulotek i dokumentów! Zobacz, na jakim papierze dobrze wydrukować wizytówki!

Jak wybrać papier do drukowania dokumentów?


Do drukowania dokumentów w biurach lub domu warto wybierać papier o mniejszej gramaturze. Do zwykłych dokumentów sprawdzi się papier o gramaturze w przedziale 80 g/m2 do 120 g/m2. Warto pamiętać, że w przypadku drukarek atramentowych gramatura papieru nie może być niższa niż 80 g/m2, wówczas będziesz mieć pewność, że wydruk będzie dobrej jakości. Wybierając papier do druku dokumentów, zwróć uwagę na jego klasę. Klasa papieru A jest najwyższa, a arkusz papieru jest idealnie biały, co wiąże się z wyższą ceną. Natomiast do wydruku zwykłych dokumentów biurowych warto wybierać tańszy papier ksero w klasie B lub C, które będą w lekkim odcieniu szarości.

Drukowanie faktur – jaki papier do drukowania będzie najlepszy?


Zastanawiasz się jaki rodzaj papieru wybrać do drukowania faktur? Najczęściej firmy wybierają biały papier biurowy w formacie A4 (297 x 210 mm) klasy B lub C, który jest ekonomiczny i tani. To sprawia, że wydruk dokumentów sprzedaży nie jest drogi, dzięki czemu zmniejszysz koszty i nie pogorszysz jakości wydruku.

Jaki papier sprawdzi się do zdjęć?


Jeśli planujesz wydruk zdjęć, to warto wybrać specjalny papier, dzięki któremu wykonasz doskonałe druki fotografii. W przypadku druku fotografii dobrze wykonywać wydruk drukarką atramentową, która lepiej oddaje kolory niż drukarka laserowa. Wybierając typ papieru fotograficznego, pamiętaj, aby jego gramatura wynosiła od 115 do 450 g, gdzie optymalna gramatura to 230 g. Taka wartość zapewni odpowiednią grubość papieru, co przekłada się na jego sztywność oraz brak przejrzystości, co jest bardzo ważne w przypadku zdjęć.

Jaki papier jest najlepszy do wydruku ulotek?


Najlepszym papierem do wydruku ulotek będzie papier kredowy, którego gramatura wynosi od 130 g/m2 do 250 g/m2. Taki wybór papieru gwarantuje ładną prezencję oraz możliwość druku na obu stronach. Jest tak, ponieważ papier kredowy pokryty jest specjalną warstwą pigmentu, która ogranicza przebicie nadruku na drugą stronę. Należy jednak pamiętać, że papier kredowy jest droższy niż standardowy papier.

Drukowanie wizytówek – jaki papier do drukarki wybrać?


Wśród wielu rodzajów papieru do drukarek warto zastanowić się nad odpowiednim papierem do określonych wydruków. W przypadku wizytówek, które reprezentują firmę, dobrze jest wybrać grubszy papier, który będzie sztywny i nieprzebijający. Papier uniwersalny, który pasuje do większości drukarek, może okazać się zbyt miękki, dlatego do wydruku wizytówek postaw na papier o gramaturze 350 g/m2. Tak duża gramatura sprawi, że wizytówka będzie wyglądać profesjonalnie i nie ulegnie rozerwaniu czy pomięciu.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel