Jak wyczyścić drukarkę atramentową?

2023-08-16
Jak wyczyścić drukarkę atramentową?

Chcesz wyczyścić swoją drukarkę atramentową, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Zastanawiasz się, jak należy zadbać o konserwację tego rodzaju urządzenia? Twoja drukarka wykonuje gorszy druk i uważasz, że może być to spowodowane zabrudzeniem sprzętu? Sprawdź, jakie elementy w drukarce należy regularnie czyścić! Poznaj przewodnik czyszczenia drukarki atramentowej! Zobacz, dlaczego regularne czyszczenie jest tak ważne! Dowiedz się, jak wyczyścić swoje urządzenie drukujące krok po kroku!

Czyszczenie drukarki atramentowej – przewodnik


Posiadając urządzenie drukujące, dobrze jest nauczyć się odpowiedniego czyszczenia i konserwacji sprzętu. To pozwoli Ci na długoletnie korzystanie z urządzenia oraz zmniejszy koszty eksploatacji. Co więcej, jeśli nauczysz się czyszczenia drukarki, to nie będzie konieczne oddawanie jej do specjalistycznego serwisu, który na pewno odpowiednio wyceni sobie taką usługę. Rozpoczynając proces czyszczenia, wykonaj następujące kroki:

 1. Odłącz drukarkę od zasilania.
 2. Otwórz pokrywę drukarki.
 3. Zdemontuj tackę z papierem oraz kartridże.
 4. Wkłady drukujące odłóż w miejsce, które będzie chronić je przed wilgocią i promieniami UV.
 5. Używając odkurzacza z elastyczną końcówką, usuń kurz z wnętrza drukarki.
 6. Umyj wnętrze wilgotną szmatką z mikrofibry.
 7. Dokładnie oczyść rolki transferowe.
 8. Umyj rolki pobierające papier.
 9. Przetrzyj całą obudowę.
 10. Włóż kartridże oraz zamontuj tackę z papierem.
 11. Wykonaj druk testowy.

Jakie elementy w drukarce atramentowej należy regularnie czyścić?


Warto pamiętać o tym, aby regularnie czyścić swoje urządzenie drukujące, dzięki temu zapobiegniesz poważnym uszkodzeniom. W odróżnieniu od drukarek laserowych, posiadając drukarkę atramentową, szczególnie zwracaj uwagę na czyszczenie głowic drukujących, ponieważ dzięki nim możliwe jest drukowanie, a zaschnięty tusz w drukarce może spowodować ich pogorszenie, jak również wpływa na słabszą jakości wydruku. Jeśli chcesz wyczyścić głowicę, to pamiętaj, aby używać do tego specjalistycznych środków, w tym specjalnego płynu do udrażniania głowic drukarek atramentowych.

Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, to zapoznaj się z instrukcją obsługi, tak aby nie zepsuć głowicy. Sprawdź również, czy w Twoim modelu drukarki nie występuje automatyczne czyszczenie głowicy, wówczas nie będzie konieczne czyszczenie tego elementu. Dodatkowo warto odkurzać regularnie środek drukarki z zalegającego kurzu. Pamiętaj, aby nie używać w tym celu sprężonego powietrza, które może jedynie wepchnąć kurz w dalsze części drukarki!

Dlaczego czyszczenie drukarki atramentowej jest ważne?


Regularne i poprawne czyszczenie drukarki atramentowej jest ważne, ponieważ pozwala na długoletnią eksploatację urządzenia oraz obniża koszty związane z naprawą czy wymianą części. Ponadto, jeśli posiadasz drukarkę atramentową, to warto regularnie przedrukowywać jedną lub kilka stron, tak aby nie doprowadzić do zaschnięcia tuszu w drukarce. Zaschnięty atrament w drukarce może uszkodzić urządzenie lub znacznie pogorszyć jakość wydruku. Doprowadzenie do zaschnięcia tuszu będzie kłopotliwe, dlatego zadbaj o żywotność swojej drukarki i pamiętaj o tym, aby podczas czyszczenia przedmuchać głowicę oraz wyczyścić dysze.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel