Jak wydrukować zdjęcie do dowodu? Drukowanie zdjęcia w domu

2023-01-05
Jak wydrukować zdjęcie do dowodu? Drukowanie zdjęcia w domu

Chcesz własnoręcznie przygotować zdjęcie do dowodu? Sprawdź jak wydrukować zdjęcie do dowodu osobistego, wykorzystując w tym celu aparat, komputer oraz drukarkę. W poniższym poradniku podpowiadamy czy wywołanie zdjęcia fotograficznego w domu jest możliwe. Sprawdź, jaki sprzęt jest potrzebny oraz jakie powinny być wymiary odbitek!

 

Drukowanie zdjęcia do dowodu - czy można zrobić to w domu?

Jeśli zastanawiasz się, czy można samemu wydrukować zdjęcie do dowodu, to jest to możliwe. Drukowanie fotografii do dokumentów własnoręcznie w domu nie jest skomplikowaną czynnością. Nie potrzebujesz w tym celu specjalistycznego studia fotograficznego. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka potrzebnych sprzętów, które możesz uzyskać niedużym kosztem lub już posiadasz je w domu.

 

Co potrzebujesz, aby wydrukować zdjęcie do dowodu?

Jeśli zastanawiasz się, jak wydrukować zdjęcie do dokumentów takich jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy, to poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne elementy do wykonania samego zdjęcia oraz jego wydruku. Potrzebne będą:

  • komputer,
  • drukarka z kolorowym tuszem lub tonerem,
  • papier fotograficzny (najlepiej błyszczący papier photo),
  • program graficzny np. Photoshop lub darmowy GIMP.

 

Jak wydrukować zdjęcie do dowodu na papierze 10x15

Kiedy masz przygotowany odpowiedni format zdjęcia o wielkości 35 x 45 mm (szerokość x długość) i chcesz przygotować wydruk na odbitkach 10x15cm, to najprostszym sposobem jest przygotowanie nowego dokumentu w Photoshopie lub Gimpie o wymiarach 10 x 15 cm (na tym formacie zmieszczą się cztery fotografie dowodowe), z białym tłem oraz rozdzielczości 300 DPI. Po utworzeniu pliku przenieś przygotowane zdjęcie w rozmiarze 35 x 45 cm na utworzony nowy dokument. Na końcu zapisz plik w formacie JPG oraz przestrzeni barw CMYK.

Jeśli potrzebujesz kolorowego tuszu lub tonera do swojej drukarki, w celu wydrukowania fotografii do dowodu osobistego, to zobacz naszą ofertę print24. Na naszym sklepie znajdziesz szeroki asortyment do każdej drukarki od cenionych producentów, takich jak Estio, Economy czy Print.ink. Wystarczy wpisać swoją drukarkę w panelu wyszukiwania, a nasza wyszukiwarka dopasuje wszystkie wyniki z produktami dedykowanymi do Twojej drukarki!

 

Jak zrobić zdjęcie do dowodu osobistego?


W celu wywołania zdjęcia do dowodu przygotuj białe tło - może być nim np. biała ściana. Co więcej, warto zadbać o oświetlenie, które powinno być naturalne i nie prześwietlać konturów twarzy. W związku z tym najlepiej wykonywać zdjęcie jeszcze za dnia a w razie konieczności wspomóc się sztucznym światłem oraz flashem. Do wykonania zdjęcia poproś drugą osobę. Pamiętaj, że zdjęcie nie może być wykonane w formie selfie - uzyskasz wtedy odbicie lustrzane. Warto podkreślić, że twarz na zdjęciu powinna zajmować od 70 do 80% całego kadru i być skierowana prosto na aparat. Co więcej, osoba fotografowana musi mieć naturalny wygląd twarzy. Więcej informacji oraz wytycznych znajdziesz na stronie GOV.

Format foto powinien wynosić 35 x 45 mm (492 x 633 pikseli). Ta informacja potrzebna jest do przygotowania zdjęcia w programie graficznym oraz w trakcie jego wywoływania. Posiadając już gotowe, wykadrowane zdjęcie, zgraj je na swój komputer, a następnie dostosuj wymiar w programie graficznym. Polecamy dodać ramkę, której wewnętrzne wymiary są identyczne, jak wymiary zdjęcia - ułatwi to wycinanie odbitki. Po czym zapisz fotografię do formatu JPG lub TIFF ustawiając przestrzeń barw CMYK.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel