Jak zaoszczędzić na tuszach i tonerach w drukarce bez rezygnacji z jakości wydruku?

2023-04-27
Jak zaoszczędzić na tuszach i tonerach w drukarce bez rezygnacji z jakości wydruku?

Często wymieniasz toner lub tusz i zastanawiasz się, czy można zaoszczędzić na jego zużyciu? Nie chcesz wydawać ciągle pieniędzy na nowe materiały eksploatacyjne? Szukasz ekonomicznego sposobu na zwiększenie wydajności urządzenia? Zobacz, jak zaoszczędzić toner i tusz w drukarce! Poznaj wady i zalety drukowania z zamiennikiem!

Oszczędzanie tuszu i tonera w drukarce – czy to możliwe?

Ilość zużywanego tuszu i tonera w drukarce zależy od ilości drukowanych dokumentów. Toner jest najbardziej eksploatacyjnym elementem w każdej drukarce. Podobnie jak tusz. Wiele firm musi je zmieniać kilka razy w ciągu roku, przez co koszty druku rosną. Jednak są sposoby, które pozwalają oszczędzać tusz w drukarce atramentowej oraz toner w drukarce laserowej.

Pierwszym sposobem na zmniejszenie ilości zużywanego atramentu jest wykonywanie wydruków w odcieniach szarości i w trybie roboczym. Dobrze jest zrezygnować w miarę możliwości z druku kolorowego, dzięki temu drukarka będzie bardziej wydajna. Kolejnym sposobem na zmniejszenie ilości zmienianych wkładów jest dostosowanie parametrów wydruku. Warto w tym celu zmienić czcionkę na taką, która oszczędza zużycie wkładu. Jeśli chcesz sprawdzić to rozwiązanie, to ustaw czcionkę typu:

  • Gothic,
  • Times new roman,
  • Century,
  • Arial,
  • Ecofont.

Inny trik na tańszy druk to używanie papieru o mniejszej grubości. Uznaje się, że im grubszy papier, tym większe zużycie tuszu. Dzieje się tak, ponieważ grubszy papier głębiej się wchłania. Co więcej, możemy zaoszczędzić również na zakupie samego toneru, poprzez wybór taniego tuszu do drukarki w postaci zamiennika tonera lub tuszu.

Jak zaoszczędzić toner i tusz w drukarce? Czy warto kupić zamiennik?

Toner i tusz to materiały eksploatacyjne, które często ulegają wymianie. Zastanawiasz się, czy warto kupić zamiennik? Kiedy zależy Ci na zmniejszeniu ilości tego elementu w drukarce atramentowej, to dobrym rozwiązaniem będzie zmienienie preferencji drukowania. Ponadto warto zastanowić się, czy Twoja drukarka ma możliwość zastosowania zamiennika. Dzięki czemu zaoszczędzisz tusz w drukarce, co z kolei wpłynie na obniżenie kosztów z użytkowania.

W przypadku drukarek laserowych wiele firm zastrzega sobie zakup tylko dedykowanych tonerów. Jednak często jest to zabieg marketingowy, który nie ogranicza zużycia, a zakup oryginalnego produktu wiąże się z dużymi kosztami. Sprawdź dobrze parametry swojego urządzenia i porównaj je z parametrami zamienników, ponieważ to pozwoli Ci drukować taniej. Często okazuje się także, że tonery zamienniki są wydajniejsze i wystarczają na dłuższy czas, stąd, jeśli masz taką możliwość, to warto wypróbować substytut, który pochłania mniej atramentu.

Zalety i wady drukowania z zamiennikiem tuszu lub tonera

Zaletą zamiennika jest tanie drukowanie, które może zmniejszyć koszty zużycia nawet o 60%. Dodatkowo pozwala wydrukować taką samą lub większą liczbę dokumentów. Jeśli jednak zdecydujesz się na wybór tuszy i tonerów z niepewnego źródła, może okazać się, że jakość wydruku dokumentów uległa pogorszeniu. Warto więc wybierać zamienniki pochodzące wyłącznie od pewnych sprzedawców, oferujących gwarancję jakości. 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel