Jak zapobiegać przegrzaniu się drukarki?

2024-02-14
Jak zapobiegać przegrzaniu się drukarki?

Drukarka jest urządzeniem narażonym na przeciążenia, zwłaszcza jeśli jest wykorzystywana do pracy biurowej i drukowania dużego nakładu dokumentów. Każda drukarka może jednak się przegrzewać, jeśli np. nie zostanie poddana odpowiedniej konserwacji lub jeśli w pomieszczeniu, gdzie operuje urządzenie panują niewłaściwe warunki. Radzimy, jak uniknąć przegrzewania drukarki, co może być niebezpieczne dla sprzętu i negatywnie wpływać na jego pracę.

Co powoduje przegrzewanie się drukarki?


Powodów nadmiernego podnoszenia się temperatury urządzenia może być wiele: od niewłaściwego umiejscowienia urządzenia w biurze, zbyt dużej wilgotności i temperatury w pomieszczeniu po uszkodzone kable. Również nadmierne obciążenie przez długą, nieprzerwaną pracę lub zbyt dużą prędkość drukowania może prowadzić do przegrzania urządzenia.
Bardzo częstym powodem przegrzewania się nie tylko drukarek, ale też innych urządzeń jest zaleganie kurzu w środku.

Jak poznać, że drukarka się przegrzewa?

Sygnałem ostrzegawczym, że Twoja drukarka się przegrzewa może być obniżona wydajność urządzenia, nierówne wydruki oraz zacinanie się papieru. Urządzenie może się włączać i wyłączać podczas pracy lub samoistnie zatrzymywać proces drukowania. Kiedy w pomieszczeniu unosi się charakterystyczny zapach spalonego plastiku lub kurzu, mamy do czynienia z przegrzanym urządzeniem.

Co zrobić, by drukarka się nie przegrzewała?

Jeśli Twoja drukarka wyświetla komunikat o przegrzaniu, lub jeśli zauważysz jeden z objawów przegrzewania natychmiast przerwij pracę, odłącz urządzenie od zasilania i pozwól mu ostygnąć.
Upewnij się, że Twoja drukarka jest ustawiona w miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza, ale nie bezpośrednio pod oknem. Bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi może mieć negatywny wpływ na działanie sprzętu. Unikaj także bliskiego sąsiedztwa kaloryfera.
Sprawdź, czy Twoja drukarka nie jest bezpośrednio otoczona przez inne sprzęty, kartki czy kable, które mogłyby zakłócić przepływ powietrza. Przesuń przedmioty, które blokują otwory wentylacyjne. Spróbuj ustawić drukarkę tak, by nie przylegała bezpośrednio np. do tyłu lub boku półki.
Drukarka jest ustawiona w przewiewnym, zacienionym miejscu, ale dalej się przegrzewa? Sprawdź, czy nie jest zakurzona w środku. Kanały wentylacyjne drukarki możesz czyścić za pomocą specjalnej szmatki antyseptycznej lub takiej wykonanej z mikrofibry. Ściereczka powinna być sucha lub lekko wilgotna.
Warto również zadbać o utrzymanie w czystości elementów wewnętrznej budowy drukarki, które są podatne na przegrzewanie. Mowa głównie o głowicy drukującej i rolce podwanania papieru. Do ich czyszczenia użyj miękkiej ściereczki z wodą destylowaną, i przed ponowną instalacją dokładnie wysusz.
Sprawdź też stan kabli zasilających. Jeśli są uszkodzone, natychmiast je wymień.
Możliwe, że Twoja drukarka przegrzewa się mimo tego, że sprzęt wydaje się być w bardzo dobrym stanie. Rozwiązaniem problemu może być aktualizacja oprogramowania. Regularne aktualizacje pomagają utrzymać optymalne funkcjonowanie drukarki.
Jeśli problem jest natarczywy i uniemożliwia korzystanie ze sprzętu, skonsultować się z serwisem naprawy.

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024
pixel