Jakie zagrożenia wiążą się z drukowaniem w publicznych miejscach?

2023-12-04
Jakie zagrożenia wiążą się z drukowaniem w publicznych miejscach?

Chcesz wiedzieć, co Ci grozi podczas drukowania dokumentów w publicznych miejscach? Zastanawiasz się, czy wykonywanie wydruku przy użyciu publicznej sieci jest bezpieczne? Zobacz, jakie zagrożenia wiążą się z drukowaniem w publicznych miejscach! W poradniku podpowiadamy, jak drukować bezpiecznie przy użyciu publicznych sieci! Sprawdź, jak zabezpieczyć się podczas wykonywania wydruku w publicznych miejscach!

Drukowanie w publicznych miejscach a bezpieczeństwo użytkownika


Drukowanie w miejscach publicznych niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Drukując ważne dokumenty w miejscach publicznych, nie masz pewności, że dane cyfrowe zostaną usunięte z pamięci serwera urządzenia drukującego. Mimo że dzisiejsza technologia zabezpiecza nas przed przechwyceniem naszych danych, to niestety publiczne sieci czy drukarki, nie dają gwarancji bezpieczeństwa.

Co więcej, dokonując wydruku lub skanu poufnych danych w miejscu publicznym, narażasz się na szereg potencjalnych zagrożeń, związanych z wykorzystaniem danych osobowych. Jeśli drukujesz dokumenty w publicznych miejscach, sprawdź, czy na budynku jest monitoring, a urządzenia, z których będziesz korzystać, mają odpowiednią ochronę i zainstalowane oprogramowanie antywirusowe.

Jakie zagrożenia wiążą się z drukowaniem w publicznych miejscach?


Używając przenośnych drukarek lub korzystając z publicznych miejsc do wydruku dokumentów, możesz narazić się na groźne działania i próbę zhakowania Twoich plików. Wśród najgroźniejszych niebezpieczeństw można wyróżnić:

  • ransomware,
  • malware,
  • phishing.

Ransomware polega na zaatakowaniu Twojego nośnika danych poprzez złośliwe oprogramowanie, które są przechowywane na dysku lokalnym lub sieciowym, a następnie pobiera się okup za ich rozszyfrowanie. Malware to również szkodliwe oprogramowanie, które bez wiedzy użytkownika atakuje komputer i uzyskuje wszystkie niezbędne hasła i dane, które potem hakerzy wykorzystują do oszukania ofiary. Z kolei phishing to jedna z najłatwiejszych form oszustwa, która ukierunkowana jest na zaatakowanie komputera przez otwarcie złośliwego oprogramowania wysłanego w wiadomości e-mail lub SMS.

Jak drukować bezpiecznie w publicznych miejscach?


Bezpieczne drukowanie w miejscach publicznych, jest jak najbardziej możliwe, jednak warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Możesz pomyśleć o prywatnej sieci VPN, która ochroni Twoją prywatność oraz wszelkiego rodzaju dane w Internecie. Funkcja ta pozwala na zamaskowanie IP, dzięki czemu Twoje dane są bezpieczne nawet podczas korzystania z publicznego WiFi.

Co więcej, instalując dobrego antywirusa, możesz zagwarantować sobie bezpieczeństwo przed uciążliwym atakiem ransomware, dzięki czemu Twoje dane oraz pliki będą bezpieczne. Kolejnym możliwym rozwiązaniem, na bezpieczne drukowanie publiczne będzie zapora sieciowa, czyli tzw. Firewall. Takie rozwiązanie kontroluje Twoją obecność w sieci i blokuje połączenia, które uznaje za niebezpieczne.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel