Kiedy wymienić toner lub tusz w drukarce?

2021-09-30
Kiedy wymienić toner lub tusz w drukarce?
Musisz przed szkołą czy pracą pilnie wydrukować pewien dokument. Śpieszysz się – w końcu to już czas na opuszczenie domu. Podchodzisz do drukarki, kiedy okazuje się, że znów odmówiła ona posłuszeństwa. Powodem okazuje się być zbyt mała ilość tuszu lub tonera. Brzmi znajomo? Z pewnością każdy z nas miał kiedyś podobną sytuacje, w której po prostu byliśmy bezsilni. Jak się okazuje - uniknięcie tego problemu wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje! Przygotowaliśmy dla Was kilka porad i wskazówek, które mogą Wam pomóc w walce z takimi sytuacjami. Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej – zapraszamy do dalszego czytania!

Toner a tusz – jakie są różnice?

W ostatnim czasie zauważyliśmy, że wiele użytkowników drukarek ma w zwyczaju stosowanie tych pojęć zamiennie. Przychodzimy, aby rozwiać wszystkie wątpliwości - w rzeczywistości są to całkowicie dwie różne rzeczy! Co więcej – nie są one nawet stosowane w tych samych urządzeniach!

Tuszu nie trzeba nikomu przedstawiać – każdy z pewnością miał z nim styczność nie raz. Jest to płynna substancja, która odgrywa kluczową rolę w procesie drukowania standardowymi, znanymi od dawna drukarkami atramentowymi. Zdecydowanie mniej z nas orientuje się dobrze w temacie tonerów. Jak się okazuje – toner to specjalny proszek, który jest odpowiedzialny za tworzenie druku w nowych, coraz popularniejszych drukarkach laserowych. Co ciekawe, proces drukowania tonerem za sprawą jego konsystencji jest określany jako ten „suchy”.

Wymienianie tuszu – jak często?

Na początku warto podkreślić, że częstotliwość wymiany tuszu jest uzależniona od jego zużycia (lub jego braku, jak przekonacie się w dalszej części). Nie istnieje więc uniwersalny termin, po którym należy dany tusz zamienić na nowy. Mamy jednak dla Was kilka porad, którymi powinniście się kierować podczas tego procesu.

Faktem jest, że tusz dosyć szybko się zużywa. W zanadrzu zawsze powinniśmy mieć dodatkowy tak, aby móc szybko go wymienić. Oczywistą sprawą jest, że im więcej drukujemy, tym więcej tuszu zużywamy. Jak się jednak okazuje – zbyt rzadkie korzystanie z niego jest podobnie problematyczne. Tusz często zasycha, tym samym wpływając nie tylko na brak możliwości drukowania. Taki proces może prowadzić do niszczenia się drukarki od środka. Po długiej przerwie od drukowania należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie tusze są zwarte i gotowe do pracy!

Kolejną podpowiedzią może być słabsza jakość wydruku. Widząc jakiekolwiek przerwania w tekście czy bledszą czcionkę możemy być pewni, że to czas aby wymienić tusz na nowy. W dzisiejszych czasach większość drukarek pokazuje nam specjalne przypomnienia, które informują właścicieli o niskim poziomie tuszu. Zdecydowanie ułatwia to prace i rozwiewa wszystkie wątpliwości związane z tym tematem.

Kiedy wymienić toner?

Warto przypomnieć, że praktycznie na każdym nowym tonerze znajdziemy informacje o tym, ile wydruków dzięki niemu uzyskamy. Możemy więc szacować sobie, kiedy nadejdzie konieczność jego wymiany. Nie każdy jednak chce sobie zaprzątać głowę ilością wydruków, niektórzy nawet nie zwracają na to zbytnio uwagi. Na szczęście drukarka daje nam również inne sygnały.

Podobnie jak w przypadku drukarek atramentowych, kończenie się tonera łączy się ze słabszą jakością finalnego druku. Przerwy w tekście czy bledsza czcionka to coś, na co z pewnością powinniśmy zwracać uwagę. W tym przypadku urządzenie z pewnością przyjdzie nam z pomocą i wyświetli komunikat przypominający o konieczności wymiany tonera. Korzystając z drukarek laserowych nie musimy martwić się o zasychanie tuszu – nasz odpowiednik występuje tylko w formie sproszkowanej, a co za tym idzie – długa przerwa od drukowania nie jest dla niego straszna. Nawet po wielu tygodniach zostaje on w świetnej formie!

Jak zapobiegać awariom tuszu i tonera?

Jak to się mówi: „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Warto więc skupić się na przeciwdziałaniu awariom tak, aby nie zagrażały ani naszej drukarce, ani naszym nerwom ;). Zarówno tusze, jak i tonery powinny być starannie dobierane. Starajmy się stawiać na dobrą jakość, a nie na zachęcającą cenę. Pamiętajmy, że nasze urządzenie powinno być również poddawane systematycznym przeglądom, które mogą nas przestrzec przed możliwymi awariami. Zarówno tonery, jak i tusze powinny być w odpowiedni sposób aplikowane, jak i co jakiś czas sprawdzane (szczególnie tusze, które mają dużą tendencje do zasychania). Zapobieganie awariom może wiązać się z rzadszą koniecznością wymiany tuszu czy tonera, a co za tym idzie – z mniejszymi kosztami utrzymania urządzenia!

Tusz czy toner – co wybrać?

Wielu użytkownikom drukarek znalezienie odpowiedniego tuszu czy tonera spędza sen z powiek. Różne rodzaje, rozmiary, ceny, a my w tym wszystkim nadal nie wiemy na co się zdecydować - tusz czy toner? W dalszej części rzetelnie przedstawimy Wam ich plusy i minusy biorąc pod uwagę różne dziedziny życia.

Pierwszym aspektem, który nasuwa się na myśl jest ich wydajność. Z czystym sumieniem możemy przypisać w pełni zasłużony punkt tonerowi, który zdecydowanie rzadziej się zużywa, a co za tym idzie – jest bardziej wydajny. Tusz kończy się szybciej i trzeba go dosyć często wymieniać. Jak więc prezentują się one pod kątem finansowym? Jak się okazuje – tusze do drukarek są znacznie tańsze niż tonery. Mniej kosztują, ale częściej trzeba je wymieniać. Na co więc finalnie postawić?

Wszystko zależy od Waszego zapotrzebowania. Jeżeli drukujesz rzadko (ale na tyle często, żeby nie pozwolić zaschnąć atramentowi) powinniście wybrać drukarkę atramentową. Opcja z tonerem może się bardziej opłacać w przypadku częstszego i intensywniejszego drukowania.

Drukarka drukarce nierówna

Jak się okazuje – niestety nie ma jednego, uniwersalnego terminu, w którym to należy wymienić tusz czy toner. Mamy natomiast nadzieje, że ten artykuł rozwiał wszelkie Wasze wątpliwości związane z tym tematem i pomógł Wam zauważyć sygnały, przez które drukarka ostrzega nas o niskim ich poziomie. Gwarantujemy, że stosując się do wcześniej wymienionych przez nas rad możecie mieć pewność, że urządzenie posłuży Wam przez długi czas i nie będzie zaskakiwało Was żadnymi nagłymi awariami!
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixel