Koszt eksploatacji drukarek - która opcja się najbardziej opłaca?

2021-11-02
Koszt eksploatacji drukarek - która opcja się najbardziej opłaca?Wyobraźmy sobie podobną sytuację. Beztrosko buszujesz w Internecie szukając drukarki idealnej do Twoich potrzeb. Nagle natrafiasz na (na pierwszy rzut oka) świetną, tanią okazję. Od razu odczuwasz chęć zakupu nie zwracając uwagi na nic innego. Często zapominamy jak złudne może to być odczucie. W dzisiejszych czasach mamy pod dostatkiem różnych wariantów drukarek. Czasami aż trudno się zdecydować, którą wybrać! Podczas zakupu bierzemy pod uwagę różne aspekty: parametry urządzenia, jego wydajność, cenę itp. Czy w tym wszystkim pamiętamy o ich kosztach eksploatacji?Co wchodzi w skład kosztów eksploatacyjnych?

Już chwile po zakupie tak drogiego sprzętu, jakim jest drukarka zaczynamy odczuwać, że nie był to koniec naszych wydatków. Posiadacze tych urządzeń zgodnie stwierdzają, że koszty eksploatacyjne na dłuższą metę znacząco przewyższają cenę samej drukarki. Nie dajmy się więc zwieźć pozornie niską ceną – przeważnie producent będzie zarabiał na drogich tuszach czy tonerach nadających się do tego modelu. Tutaj właśnie pojawia się kolejne pytanie: Na jakie koszty musimy być gotowi po zakupie drukarki? Przede wszystkim będzie to wcześniej wspomniany tusz czy toner oraz papier, który przecież jest niezbędny. Dodatkowo musimy się liczyć z różnego rodzaju usługami konserwującymi i serwisowymi, o których mało kto pamięta.

Koszty eksploatacyjne w drukarkach atramentowych

Jak możemy się domyślać – koszty eksploatacyjne całkowicie różnią się w zależności od rodzaju drukarki. Najpierw zajmijmy się standardowym wariantem: drukarką atramentową. Jest to opcja szeroko znana i najczęściej używana. Cena, jaką musimy zapłacić na to urządzenie jest (w porównaniu do innych) niska, lecz jej koszty eksploatacyjne zostawiają dużo do życzenia. Po pierwsze – tusz. Trzeba go wymieniać stosunkowo często i, co gorsze, nie tylko wtedy, gdy się skończy. Tego typu atrament ma skłonność do zasychania kiedy nie jest używany przez długi okres czasu. Oczywiście istnieją techniki, aby na własną rękę przywrócić go do używalności. Nie dają one jednak stu procentowej gwarancji, a w większości przypadków kończy się to na zwyczajnym zakupie nowego zestawu tuszów. Takie zasychanie atramentu może nawet prowadzić do zablokowania głowic, a co więcej – konieczności naprawy drukarki przez specjalistów. Być może to właśnie dlatego drukarki atramentowe psują się znacznie częściej i wymagają większych i częstszych kosztów naprawy.

A jak to wygląda w drukarce laserowej?

Inaczej prezentują się koszty eksploatacyjne w przypadku drukarki laserowej. Przeważnie początkowa suma, jaką musimy przeznaczyć na jej zakup jest znacznie wyższa niż tej atramentowej. Jak natomiast prezentują się późniejsze wydatki? W tym wariancie nie mamy do czynienia z tuszem, a z tonerem, który działa na podobnej zasadzie, lecz występuje w formie sproszkowanej. Dla Waszej drukarki jest to o wiele bezpieczniejsza opcja, gdyż toner nie zasycha. Można więc powiedzieć, że jest on w pełni bezpieczny dla Twojej drukarki i gotowy do pracy cały czas! Koszty jego zakupu nie są jednak zbyt niskie. Mówi się jednak, że wystarcza on na dłużej niż standardowy tusz, co działa na jego korzyść. Drukowanie za pomocą tonera jest zdecydowanie bardziej efektywne i mniej awaryjne, co nie oznacza, że nie wymaga niekiedy wizyt u specjalisty :).

Tusze i tonery – decydować się na zamienniki?

Jeżeli masz wypatrzony model drukarki, która Cię interesuje, warto zapoznać się z tuszami, które są niezbędne do jej funkcjonowania. Sprawdź ich cenę i, co najważniejsze – dostępność. Te, które ciężko będzie znaleźć staną się z automatu o wiele droższe i nieopłacalne w zakupie. Czasami lepiej dopłacić za sam sprzęt i wydać mniej za tusz w przyszłości.

Jak to jest z tymi zamiennikami? Jedni korzystają tylko z takich wersji, dla innych nie do pomyślenia jest kupić inny tusz niż ten oryginalny i zalecany przez producenta drukarki. Faktem jest, że ich kwoty są nieporównywalnie różne, a zakup zamiennika się po prostu o wiele bardziej opłaca. Trzeba jednak być w tym przypadku ostrożnym. Większość z nas ma dobre przeczucie myśląc, że coś jest „podejrzanie tanie”. Nie wybierajmy najtańszych wariantów – są one przeważnie bardzo słabej jakości, a powstały za ich pomocą druk nie spełnia naszych oczekiwań. Warto również sprawdzić jego parametry. Mimo napisu, że idealnie wpasuje się do danej drukarki w rzeczywistości sprawa może wyglądać całkowicie inaczej. Niekiedy też próżno szukać zamienników odpowiednich do naszego modelu, dlatego o to wszystko należy zadbać przed zakupem.

Jak wybierać papier do drukarek?

Kolejnym aspektem wchodzącym w skład kosztów eksploatacyjnych jest papier. Wydaje się banalne – w końcu przeważnie stosujemy jeden rodzaj niezależnie od drukarki. Zazwyczaj jest to standardowa, biurowa gramatura 80g/m2. Jak jednak ma się to do wcześniej przedstawionych przez nas informacji? Czy jeden rodzaj papieru można wykorzystywać do drukowania w tak różnych technikach? Niekoniecznie…

Papier do drukarek atramentowych powinien charakteryzować się zdolnością do szybkiego wchłaniania tuszu, co sprawi, że nie będzie się on rozmazywał na kartce. Jego gramatura powinna być większa niż 80g/m2, jednak ta standardowa opcja również dobrze się sprawdzi. Do drukarek laserowych również warto zdecydować się na papier o nieco większej gramaturze. Pamiętajmy jednak, że nie powinna ona przekraczać 120g/m2.

Koszty eksploatacyjne – podsumowanie

Jako podsumowanie możemy powiedzieć: drukarka drukarce nierówna. Każda ma inne parametry, ceny i właśnie najważniejsze w tym tekście – koszty eksploatacyjne. Wybór drukarki w najlepszej cenie i z najniższymi kosztami zostawiamy Wam. Jednocześnie mamy nadzieje, że ten artykuł pokazał Wam, że zakup drukarki to nie jednorazowy wydatek! Decydując się na niego musimy liczyć się z dużymi nakładami pieniężnymi na tusze, tonery czy papier. Pamiętajmy, aby decyzja była dobrze przemyślana i wykalkulowana. W końcu każdy chce, aby drukarka została z nami na długie lata, prawda?
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel